Medicines / Molecules / Bacillus Clausii
Bacillus ClausiiEvery pack, by price.
90 packs of Bacillus Clausii on NPPA's price list for July 2026: 75 brands from 65 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 90
- Brands
- 75
- Companies
- 65
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 90
Packs, lowest price per unit first
Bacillus Clausii Suspension 2 Biu
31 packs, ₹4.28 to ₹116.80 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹4.28/mlIbiflora · 5 ml suspensionIndiabulls Pharmaceuticals · MRP ₹21.42
- ₹5.70/mlSporbac · 5 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹28.48
- ₹6.50/mlEcobion BC · 5 ml suspensionProcter & Gamble Health · MRP ₹32.50
- ₹6.82/mlBiogermina · 5 ml suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹34.12
- ₹7.10/mlEco-All · 5 ml suspensionHetero Healthcare · MRP ₹35.50
- ₹7.20/mlBacikid · 5 ml suspensionMorepen Laboratories · MRP ₹36.00
- ₹7.87/mlClabioz · 5 ml suspensionLupin · MRP ₹39.37
- ₹8.00/mlColonorm Bcs · 5 ml suspension4 Care Lifescience · MRP ₹40.00
- ₹8.30/mlZeebon R · 5 ml suspensionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹41.50
- ₹8.43/mlEnterofit · 5 ml suspensionCelsius Healthcare · MRP ₹42.14
- ₹8.50/mlIntebal · 5 ml suspensionMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹42.50
- ₹8.66/mlEnbios · 5 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹43.31
The other 19 by price per ml
- ₹9.19/mlGutkure · 5 ml suspensionCanvarzys Healthcare · MRP ₹45.94
- ₹9.19/mlSacctik Plus · 5 ml suspensionKLM Laboratories · MRP ₹45.94
- ₹9.28/mlGermiwar · 5 ml suspensionBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹46.40
- ₹9.28/mlMedogermina · 5 ml suspensionMed Manor Organics · MRP ₹46.40
- ₹9.48/mlEntromax · 5 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹47.41
- ₹9.52/mlEntroflora · 5 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹47.62
- ₹9.73/mlBenegut · 5 ml suspensionAbbott India · MRP ₹48.66
- ₹9.90/mlDiaflora BC · 5 ml suspensionMCW Healthcare · MRP ₹49.50
- ₹10.00/mlBacifyl · 5 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹50.00
- ₹10.02/mlProcillus · 5 ml suspensionCorona · MRP ₹50.11
- ₹10.11/mlFloraking BC · 5 ml suspensionMypher Pharmaceuticals · MRP ₹50.53
- ₹10.21/mlP R B · 5 ml suspensionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹51.05
- ₹10.41/mlVerispore Aqua · 5 ml suspensionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹52.03
- ₹10.88/mlGutgain · 5 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹54.38
- ₹10.88/mlNovogermina · 5 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹54.38
- ₹11.00/mlEnteroclausi · 5 ml suspensionFourrts India Laboratories · MRP ₹55.00
- ₹11.20/mlEnterolock · 5 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹56.00
- ₹11.89/mlProgermina · 5 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹59.45
- ₹116.80/mlBaci Restore · 5 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹584.00
Bacillus Clausii Oral Suspension
9 packs, ₹3.45 to ₹14.50 per ml.
- ₹3.45/mlEnterofly · 10 ml oral suspensionCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹34.50
- ₹7.80/mlBacius · 5 ml oral suspensionUniserve Health Care · MRP ₹39.00
- ₹8.80/mlYogo Flora · 5 ml oral suspensionAnhox Healthcare · MRP ₹44.00
- ₹9.37/mlBifilac Clausi · 5 ml oral suspensionTablets India · MRP ₹46.87
- ₹9.98/mlTylacbcs · 5 ml oral suspensionCurosis Healthcare · MRP ₹49.90
- ₹10.10/mlProbu · 5 ml oral suspensionGalpha Laboratories · MRP ₹50.52
- ₹11.00/mlEntogest · 5 ml oral suspensionHealing Pharma India · MRP ₹55.00
- ₹13.31/mlAquagermina · 5 ml oral suspensionAristo Laboratories · MRP ₹66.56
- ₹14.50/mlTufpro · 5 ml oral suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹72.50
Bacillus Clausii Oral Suspension 2 Biu
9 packs, ₹6.81 to ₹16.41 per ml.
- ₹6.81/mlGitzer · 5 ml oral suspensionSeagull Pharma · MRP ₹34.03
- ₹7.59/mlGutspert · 5 ml oral suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹37.97
- ₹7.67/mlPanflora · 5 ml oral suspensionKontest Chemicals · MRP ₹38.35
- ₹9.90/mlEnbifol BC · 5 ml oral suspensionNavil Laboratories · MRP ₹49.50
- ₹10.00/mlBaclogut · 5 ml oral suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹50.00
- ₹10.10/mlTufpro · 5 ml oral suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹50.50
- ₹10.40/mlOne BC · 5 ml oral suspensionEris Lifesciences · MRP ₹52.00
- ₹10.60/mlO2 Pro · 5 ml oral suspensionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹53.00
- ₹16.41/mlEnterogermina · 5 ml oral suspensionSanofi India · MRP ₹82.07
Bacillus Clausii Suspension
9 packs, ₹5.72 to ₹100.00 per ml.
- ₹5.72/mlClausibac · 5 ml suspensionAlniche Life Sciences · MRP ₹28.58
- ₹5.96/mlPbpb · 5 ml suspensionST Morrison · MRP ₹29.81
- ₹8.00/mlRiniclausi · 5 ml suspensionElan Pharma(india) · MRP ₹40.00
- ₹8.25/mlFlorinorm · 5 ml suspensionCratus Life Care · MRP ₹41.25
- ₹8.40/mlCitigermina · 5 ml suspensionAcinta Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
- ₹8.91/mlGutlo Aqua · 5 ml suspensionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹44.53
- ₹10.31/mlLabigut · 5 ml suspensionEpione Pharmaceuticals · MRP ₹51.55
- ₹10.31/mlSporlac 2B · 5 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹51.56
- ₹100.00/mlReguten · 5 ml suspensionThemis Medicare · MRP ₹500.00
Bacillus Clausii Suspension 2 miu
5 packs, ₹9.00 to ₹135.86 per ml.
- ₹9.00/mlGutgermina · 5 ml suspensionApex Laboratories · MRP ₹45.00
- ₹9.75/mlEugipro · 5 ml suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
- ₹11.62/mlEnterolife · 5 ml suspensionCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹58.10
- ₹13.00/mlTufpro · 5 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹65.00
- ₹135.86/mlVogut Pro · 5 ml suspensionVasu Organics · MRP ₹679.28
Bacillus Clausii Sachet 2 Biu
4 packs, ₹2.05 to ₹44.00 per g.
- ₹2.05/gEcogro · 20 gm sachetAkumentis Healthcare · MRP ₹41.06
- ₹25.00/gEnteroclausi · 1 gm sachetFourrts India Laboratories · MRP ₹25.00
- ₹30.25/gProcillus · 1 gm sachetCorona · MRP ₹30.25
- ₹44.00/gEntromax · 1 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹44.00
Bacillus Clausii Capsule 2 Biu
4 packs, ₹16.24 to ₹50.48 per capsule.
- ₹16.24/capsuleGutkure · 10 capsuleCanvarzys Healthcare · MRP ₹162.43
- ₹22.47/capsuleInbalanse · 10 capsuleAlbert David · MRP ₹224.67
- ₹46.12/capsuleEnzispor · 10 capsuleLa Renon Healthcare · MRP ₹461.24
- ₹50.48/capsuleEnterogermina · 4 capsuleSanofi India · MRP ₹201.90
Bacillus Clausii Tablet 2 Biu
3 packs, ₹39.50 to ₹53.79 per tablet.
- ₹39.50/tabletGermirap · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹395.00
- ₹53.79/tabletO2 RD · 4 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹215.16
- ₹53.79/tabletO2 RS · 4 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹215.16
Bacillus Clausii Ampoule
2 packs, ₹9.60 to ₹74.00 per ml.
- ₹9.60/mlBactiwell · 5 ml ampouleIndswift Laboratories · MRP ₹48.00
- ₹74.00/mlIntebal · 5 ml ampouleMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
Bacillus Clausii Tablet
2 packs, ₹5.20 to ₹18.00 per tablet.
- ₹5.20/tabletOne BC · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹52.00
- ₹18.00/tabletBactsol Ott · 10 tabletEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹180.00
Bacillus Clausii Oral Liquid 2 Biu
2 packs, ₹8.64 to ₹43.61 per ml.
- ₹8.64/mlEcogro · 5 ml oral liquidAkumentis Healthcare · MRP ₹43.20
- ₹43.61/mlDarolac Mini · 5 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹218.04
Bacillus Clausii Sachet
2 packs, ₹9.95 to ₹54.38 per g.
- ₹9.95/gPbpb · 1 gm sachetST Morrison · MRP ₹9.95
- ₹54.38/gGutgain · 1 gm sachetAlkem Laboratories · MRP ₹54.38
Bacillus Clausii Respules 2 Biu
1 pack, ₹8.63 per ml.
- ₹8.63/mlEcogermin · 5 ml respulesZerico Lifesciences · MRP ₹43.13
Bacillus Clausii Oral Suspension 2 B
1 pack, ₹77.80 per ml.
- ₹77.80/mlFlorobact OS · 5 ml oral suspensionIcarus Healthcare Primus · MRP ₹389.00
Bacillus Clausii Suspension 10 miu
1 pack, ₹7.90 per ml.
- ₹7.90/mlGermirap · 5 ml suspensionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹39.50
Bacillus Clausii Oral Solution 2 Biu
1 pack, ₹10.31 per ml.
- ₹10.31/mlGutfit Pro · 5 ml oral solutionObsurge Biotech · MRP ₹51.56
Bacillus Clausii Capsule
1 pack, ₹8.96 per capsule.
- ₹8.96/capsulePbpb · 10 capsuleST Morrison · MRP ₹89.60
Bacillus Clausii Drops
1 pack, ₹139.80 per ml.
- ₹139.80/mlProdogut BC · 5 ml dropsTruhealthy · MRP ₹699.00
Bacillus Clausii Dry Syrup 2 Biu
1 pack, ₹6.72 per ml.
- ₹6.72/mlRiniclausi · 30 ml dry syrupElan Pharma(india) · MRP ₹201.56
Bacillus Clausii Syrup
1 pack, ₹8.40 per ml.
- ₹8.40/mlVizylac JR · 5 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
Companies marketing it
- Aristo3 packs
- Alkem3 packs
- Medley Pharmaceuticals3 packs
- ST Morrison3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Abbott2 packs
- Akumentis Healthcare2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Fourrts India Laboratories2 packs
- Centaur Pharmaceuticals2 packs
- Sanofi India2 packs
- Mankind2 packs
- Rapross Pharmaceuticals2 packs
- Canvarzys Healthcare2 packs
- Mackenzie Pharmaceuticals2 packs
- Eris2 packs
- Corona2 packs
- Elan Pharma(india)2 packs
- JB Chemicals2 packs
- Morepen Laboratories1 pack
- Uniserve Health Care1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Eisen Pharmaceuticals Co1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.