Medicines / Molecules / Azelaic Acid

Azelaic AcidEvery pack, by price.

26 packs of Azelaic Acid on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 14 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
26
Brands
16
Companies
14
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 26

Packs, lowest price per unit first

Azelaic Acid Cream 20 %

7 packs, ₹12.67 to ₹24.33 per g.

  1. ₹12.67/gAzac · 15 gm creamMark India · MRP ₹190.00
  2. ₹13.18/gZebor · 15 gm creamHetero Healthcare · MRP ₹197.75
  3. ₹18.55/gAzobril · 20 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹371.00
  4. ₹19.56/gEzanic · 15 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹293.44
  5. ₹19.67/gPicspot · 15 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹295.00
  6. ₹23.19/gAziderm · 15 gm creamMicro Labs · MRP ₹347.80
  7. ₹24.33/gAzacea · 15 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹365.00

Azelaic Acid Cream 10 %

6 packs, ₹11.30 to ₹33.85 per g.

  1. ₹11.30/gZebor · 15 gm creamHetero Healthcare · MRP ₹169.50
  2. ₹12.32/gExazel · 15 gm creamEast West Pharma · MRP ₹184.73
  3. ₹14.00/gAzacea · 15 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹210.00
  4. ₹16.50/gEzanic · 15 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹247.50
  5. ₹22.12/gAziderm · 15 gm creamMicro Labs · MRP ₹331.80
  6. ₹33.85/gXtralite Mild · 20 gm creamLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹677.00

Azelaic Acid Cream

3 packs, ₹16.85 to ₹25.27 per g.

  1. ₹16.85/gExazel N · 15 gm creamEast West Pharma · MRP ₹252.70
  2. ₹21.67/gAziderm Plus · 30 gm creamMicro Labs · MRP ₹650.00
  3. ₹25.27/gAziderm Plus · 15 gm creamMicro Labs · MRP ₹379.00

Azelaic Acid Gel 15 %

2 packs, ₹21.19 to ₹22.19 per g.

  1. ₹21.19/gAziderm · 15 gm gelMicro Labs · MRP ₹317.80
  2. ₹22.19/gPicspot · 15 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹332.81

Azelaic Acid Gel 20 %

2 packs, ₹23.93 to ₹27.00 per g.

  1. ₹23.93/gAziderm · 15 gm gelMicro Labs · MRP ₹359.00
  2. ₹27.00/gMelonak · 15 gm gelPraise Pharma · MRP ₹405.00

Azelaic Acid Ointment 20 %

1 pack, ₹13.10 per g.

  1. ₹13.10/gAcnerus AZ · 15 gm ointmentCyrus Remedies · MRP ₹196.43

Azelaic Acid Gel

1 pack, ₹8.04 per g.

  1. ₹8.04/gAcnewin (Aggrowin) · 20 gm gelAggrowin Pharma · MRP ₹160.71

Azelaic Acid Liquid

1 pack, ₹66.33 per ml.

  1. ₹66.33/mlAziclear · 30 ml liquidTrikona Pharmaceuticals · MRP ₹1,990

Azelaic Acid Gel 10 %

1 pack, ₹18.87 per g.

  1. ₹18.87/gAziderm · 15 gm gelMicro Labs · MRP ₹283.00

Azelaic Acid Cream 15 %

1 pack, ₹18.25 per g.

  1. ₹18.25/gAzobril · 20 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹365.00

Azelaic Acid Soap

1 pack, ₹2.49 per g.

  1. ₹2.49/gAzrade · 75 gm soapGlowderma · MRP ₹186.86

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.