Medicines / Molecules / Ayurvedic

AyurvedicEvery pack, by price.

173 packs of Ayurvedic on NPPA's price list for July 2026: 112 brands from 67 companies, in 34 forms and strengths.

Packs
173
Brands
112
Companies
67
Forms and strengths
34
Price-controlled packs
0 of 173

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic Oil

53 packs, ₹0.07 to ₹99.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.07/mlCadipsor · 200 ml oilCadila Pharmaceuticals · MRP ₹13.50
  2. ₹0.58/mlAlmond (Dabur) · 200 ml oilDabur India · MRP ₹115.00
  3. ₹0.78/mlMaharasnadi (Baidyanath) · 200 ml oilBaidynath · MRP ₹155.00
  4. ₹0.80/mlNeem · 50 ml oilBaidynath · MRP ₹40.00
  5. ₹0.91/mlStress · 200 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹182.00
  6. ₹0.99/mlMoongesic · 100 ml oilMoonstar Lifecare · MRP ₹99.00
  7. ₹1.20/mlFleximuv · 60 ml oilCadila Pharmaceuticals · MRP ₹72.00
  8. ₹1.41/mlPain · 100 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹140.63
  9. ₹1.42/mlKeshroot · 200 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹284.74
  10. ₹1.60/mlKeshroot · 100 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹160.00
  11. ₹1.63/mlRumagesic · 60 ml oilZee Laboratories · MRP ₹98.04
  12. ₹1.67/mlMobillon · 50 ml oilNavil Laboratories · MRP ₹83.40
The other 41 by price per ml
  1. ₹1.74/mlAlock · 100 ml oilGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹174.38
  2. ₹1.75/mlFigaro · 200 ml oilJayson Pharmaceuticals · MRP ₹349.00
  3. ₹1.85/mlDR Ortho · 200 ml oilS B S Biotec · MRP ₹370.00
  4. ₹1.86/mlRhue · 100 ml oilBan Labs · MRP ₹186.00
  5. ₹1.89/mlFigaro · 100 ml oilJayson Pharmaceuticals · MRP ₹189.00
  6. ₹1.95/mlAustro Pain · 60 ml oilAustro Lab · MRP ₹117.19
  7. ₹2.08/mlInstalin · 60 ml oilGujarat Terce Laboratories · MRP ₹125.00
  8. ₹2.30/mlDR Ortho · 120 ml oilS B S Biotec · MRP ₹276.00
  9. ₹2.34/mlMoongesic · 50 ml oilMoonstar Lifecare · MRP ₹117.00
  10. ₹2.38/mlJontum · 60 ml oilRusi Remedies · MRP ₹143.00
  11. ₹2.48/mlRheumatil · 60 ml oilDabur India · MRP ₹149.00
  12. ₹2.50/mlDR Ultra · 60 ml oilHetero Healthcare · MRP ₹150.00
  13. ₹2.53/mlRhumasyl · 100 ml oilZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹253.00
  14. ₹2.59/mlRootz(apple) · 100 ml oilApple Therapeutics · MRP ₹258.94
  15. ₹2.70/mlRhuma · 50 ml oilBaidynath · MRP ₹135.00
  16. ₹2.72/mlInstalin · 50 ml oilGujarat Terce Laboratories · MRP ₹136.00
  17. ₹2.72/mlSumo · 50 ml oilAlkem Laboratories · MRP ₹136.00
  18. ₹2.80/mlRhue · 30 ml oilBan Labs · MRP ₹84.00
  19. ₹2.82/mlRhumasyl · 50 ml oilZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹141.00
  20. ₹2.84/mlPrasarini · 50 ml oilBaidynath · MRP ₹142.00
  21. ₹2.84/mlRumatas · 60 ml oilIntas Pharmaceuticals · MRP ₹170.16
  22. ₹2.85/mlOrtho Aid · 100 ml oilLeeford Healthcare · MRP ₹285.00
  23. ₹2.86/mlRhumasyl Maxx · 100 ml oilZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹286.00
  24. ₹3.06/mlBestlin · 30 ml oilApex Laboratories · MRP ₹91.88
  25. ₹3.20/mlEquifast · 50 ml oilQurewell Lifesciences · MRP ₹160.00
  26. ₹3.28/mlRumex · 50 ml oilUni Labs · MRP ₹164.06
  27. ₹3.31/mlDP Gesic · 50 ml oilCadila Pharmaceuticals · MRP ₹165.70
  28. ₹3.38/mlBestogesic · 50 ml oilBestochem Formulations · MRP ₹169.11
  29. ₹3.40/mlD Fresh Ortho · 50 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹170.00
  30. ₹3.49/mlZixa Strong · 90 ml oilJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹314.00
  31. ₹3.50/mlTopfenac · 50 ml oilAareen Healthcare · MRP ₹174.90
  32. ₹3.50/mlTopfenec · 50 ml oilAareen Healthcare · MRP ₹174.90
  33. ₹3.70/mlOrtho Aid · 50 ml oilLeeford Healthcare · MRP ₹185.00
  34. ₹3.78/mlPowergesic Natura · 50 ml oilJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹189.00
  35. ₹3.92/mlZevil · 50 ml oilOrganic Laboratories · MRP ₹196.00
  36. ₹6.84/mlArthrill Message Oil · 30 ml oilIndswift Laboratories · MRP ₹205.22
  37. ₹13.44/mlFlexiqule · 30 ml oilAlchem Phytoceuticals · MRP ₹403.13
  38. ₹27.50/mlLavang · 2 ml oilDabur India · MRP ₹55.00
  39. ₹31.21/mlGufibis · 20 ml oilGufic Bioscience · MRP ₹624.11
  40. ₹99.00/unitFigaro · 1 oilJayson Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  41. ₹0.13Arthin · 50 ml oilAllenge India · MRP ₹0.13

Ayurvedic Ointment

26 packs, ₹1.41 to ₹9.84 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.41/gMoov (Reckitt) · 75 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹105.39
  2. ₹1.44/gRelief · 25 gm ointmentIndswift Laboratories · MRP ₹36.00
  3. ₹2.50/gDoltol · 30 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹75.00
  4. ₹2.80/gMoov · 5 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹14.00
  5. ₹3.00/gSunarin · 25 gm ointmentSG Phyto Pharma · MRP ₹75.00
  6. ₹3.03/gDR Ortho · 30 gm ointmentS B S Biotec · MRP ₹91.00
  7. ₹3.19/gArnopen · 25 gm ointmentSG Phyto Pharma · MRP ₹79.68
  8. ₹3.19/gFleximuv · 25 gm ointmentCadila Pharmaceuticals · MRP ₹79.69
  9. ₹3.38/mlHimani Fast Relief · 15 ml ointmentEmami · MRP ₹50.75
  10. ₹3.57/gMoov (Reckitt) · 35 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹125.00
  11. ₹4.17/gSallaki · 30 gm ointmentGufic Bioscience · MRP ₹125.00
  12. ₹4.31/gLorisis · 25 gm ointmentGujarat Terce Laboratories · MRP ₹107.81
The other 14 by price per g
  1. ₹4.37/gArthrella · 30 gm ointmentCharak Pharma · MRP ₹131.00
  2. ₹4.63/gRumex · 30 gm ointmentUni Labs · MRP ₹139.00
  3. ₹4.75/gIodex · 40 gm ointmentGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹190.00
  4. ₹5.05/gMuscalt · 40 gm ointmentAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹202.00
  5. ₹5.10/gMoov · 50 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹255.00
  6. ₹5.13/gMoov (Reckitt) · 20 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹102.50
  7. ₹5.83/gSensur Rubefacient · 30 gm ointmentIntegrace Health · MRP ₹175.00
  8. ₹6.00/gMoov (Reckitt) · 30 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹180.00
  9. ₹6.60/gOrthojoint · 30 gm ointmentHealing Pharma India · MRP ₹198.00
  10. ₹6.80/gMoov · 10 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹68.00
  11. ₹7.00/gBucay · 20 gm ointmentMicro Labs · MRP ₹140.00
  12. ₹7.00/gMoov (Reckitt) · 15 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹105.00
  13. ₹7.20/gMoov · 25 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹180.00
  14. ₹9.84/gSensur Rubefacient · 10 gm ointmentIntegrace Health · MRP ₹98.44

Ayurvedic Liniment

20 packs, ₹1.74 to ₹4.67 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.74/mlRymanyl · 50 ml linimentCharak Pharma · MRP ₹87.00
  2. ₹1.97/mlArnopen · 100 ml linimentSG Phyto Pharma · MRP ₹196.87
  3. ₹2.00/mlBestlin · 100 ml linimentApex Laboratories · MRP ₹200.00
  4. ₹2.08/mlNorton · 60 ml linimentMcastro Pharma · MRP ₹125.00
  5. ₹2.13/mlNorton · 30 ml linimentMcastro Pharma · MRP ₹64.00
  6. ₹2.34/mlMyostaal · 110 ml linimentSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹257.00
  7. ₹2.34/mlR Compound · 50 ml linimentAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹117.00
  8. ₹2.42/mlArnopen · 60 ml linimentSG Phyto Pharma · MRP ₹145.31
  9. ₹2.50/mlSallaki · 100 ml linimentGufic Bioscience · MRP ₹250.00
  10. ₹2.53/mlRhumasyl · 100 ml linimentZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹253.00
  11. ₹2.66/mlRumalaya · 60 ml linimentHimalaya Drug Company · MRP ₹159.38
  12. ₹2.71/mlBestlin · 90 ml linimentApex Laboratories · MRP ₹243.75
The other 8 by price per ml
  1. ₹2.80/mlRumalaya · 60 ml linimentHimalaya Drug Company · MRP ₹168.00
  2. ₹2.82/mlSallaki · 60 ml linimentGufic Bioscience · MRP ₹169.00
  3. ₹3.00/mlMyostaal · 60 ml linimentSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹180.00
  4. ₹3.05/mlBestlin · 60 ml linimentApex Laboratories · MRP ₹182.82
  5. ₹3.13/mlArnopen · 30 ml linimentSG Phyto Pharma · MRP ₹93.75
  6. ₹3.33/mlElagesic · 60 ml linimentElan Pharma(india) · MRP ₹200.00
  7. ₹3.43/mlMyostaal · 30 ml linimentSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹103.00
  8. ₹4.67/mlElagesic · 30 ml linimentElan Pharma(india) · MRP ₹140.00

Ayurvedic Gel

20 packs, ₹1.11 to ₹44.53 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.11/gVeinneed · 200 gm gelWest Coast Pharma Works · MRP ₹222.45
  2. ₹1.98/gTrioflam · 50 gm gelCadila Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  3. ₹2.92/mlZandu · 15 ml gelZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹43.75
  4. ₹3.23/gOstolief · 30 gm gelCharak Pharma · MRP ₹97.00
  5. ₹3.37/gZyzu · 30 gm gelZyvieon Healthcare · MRP ₹101.24
  6. ₹3.75/gIodex · 50 gm gelGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹187.50
  7. ₹3.83/gRheumatil · 30 gm gelDabur India · MRP ₹115.00
  8. ₹3.90/gMyostaal · 30 gm gelSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹117.00
  9. ₹3.93/gRhumasyl · 30 gm gelZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹118.00
  10. ₹3.96/gInstalin · 25 gm gelGujarat Terce Laboratories · MRP ₹99.00
  11. ₹4.67/gRumalaya · 30 gm gelHimalaya Drug Company · MRP ₹140.00
  12. ₹4.69/gIodex · 30 gm gelGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹140.62
The other 8 by price per g
  1. ₹5.04/gZixa Strong · 24 gm gelJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹121.00
  2. ₹6.00/gMoov (Reckitt) · 30 gm gelReckitt Benckiser · MRP ₹180.00
  3. ₹6.15/gMoov (Reckitt) · 20 gm gelReckitt Benckiser · MRP ₹123.00
  4. ₹6.15/gMoov (Reckitt) · 20 gm gelReckitt Benckiser · MRP ₹123.00
  5. ₹6.80/gMoov (Reckitt) · 10 gm gelReckitt Benckiser · MRP ₹68.00
  6. ₹7.50/gEnshine Dental · 10 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  7. ₹12.70/gCurcon · 70 gm gelDr. Johns Laboratories · MRP ₹888.91
  8. ₹44.53/gCanvaz · 15 gm gelAlembic · MRP ₹668.00

Ayurvedic Balm

13 packs, ₹2.94 to ₹6.38 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹2.94/gIodex · 20 gm balmGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹58.76
  2. ₹3.11/gPain · 45 gm balmHimalaya Drug Company · MRP ₹140.00
  3. ₹3.22/gAcota · 45 gm balmCadila Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
  4. ₹3.63/mlMacgesia · 50 ml balmMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹181.40
  5. ₹4.12/mlDR Ultra · 25 ml balmHetero Healthcare · MRP ₹103.10
  6. ₹4.22/gIodex · 45 gm balmGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹190.00
  7. ₹4.60/gPain · 10 gm balmHimalaya Drug Company · MRP ₹46.00
  8. ₹5.25/gIodex (Drl) · 8 gm balmGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
  9. ₹5.26/mlDR Ultra · 8 ml balmHetero Healthcare · MRP ₹42.10
  10. ₹5.40/mlZandu Ultra Power · 25 ml balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹135.00
  11. ₹5.94/gIodex · 16 gm balmGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹95.00
  12. ₹6.25/gIodex · 8 gm balmGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
The other 1 by price per g
  1. ₹6.38/mlZandu Ultra Power · 8 ml balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹51.00

Ayurvedic Shampoo

6 packs, ₹0.43 to ₹3.95 per ml.

  1. ₹0.43/mlVatika · 180 ml shampooDabur India · MRP ₹77.03
  2. ₹1.25/mlKeshroot · 200 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹249.00
  3. ₹1.33/mlKeshroot · 100 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹133.00
  4. ₹1.50/mlLice Clear · 50 ml shampooLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  5. ₹3.74/mlTrigaine Caffeine · 200 ml shampooApple Therapeutics · MRP ₹747.00
  6. ₹3.95/mlTrigaine Caffeine · 100 ml shampooApple Therapeutics · MRP ₹395.00

Ayurvedic Kit

3 packs, ₹749.06 to ₹957.46 per kit.

  1. ₹749.06/kitQwick · 1 kitCurosis Healthcare · MRP ₹749.06
  2. ₹957.46/kitCyclifol Hexa · 1 kitEast West Pharma · MRP ₹957.46
  3. ₹957.46/kitCyclifol Hexa · 1 kitEast West Pharma · MRP ₹957.46

Ayurvedic Oral Powder

3 packs, ₹1.01 to ₹6.88 per g.

  1. ₹1.01/gGulkand · 200 gm oral powderBaidynath · MRP ₹202.56
  2. ₹6.88/gVivanise · 8 gm oral powderDr. Reddys Laboratories · MRP ₹55.00
  3. ₹0.12Talisadhi · 60 gm oral powderDabur India · MRP ₹0.12

Ayurvedic Facewash

2 packs, ₹1.41 to ₹3.32 per g.

  1. ₹1.41/gNeemcrush · 70 gm facewashSmart Laboratories · MRP ₹99.00
  2. ₹3.32/gB Glow · 75 gm facewashRely On Pharmaceuticals · MRP ₹249.00

Ayurvedic Granules

2 packs, ₹1.15 to ₹1.31 per g.

  1. ₹1.15/gKayam · 100 gm granulesSheth Brothers Co · MRP ₹115.00
  2. ₹1.31/gInstalin · 250 gm granulesGujarat Terce Laboratories · MRP ₹328.00

Ayurvedic Oral Solution

2 packs, ₹1.31 to ₹5.65 per ml.

  1. ₹1.31/mlReleez · 200 ml oral solutionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹262.40
  2. ₹5.65/mlAvene Thermal Sprin Water · 300 ml oral solutionAbbott Healthcare · MRP ₹1,695

Ayurvedic Oil 3 %

1 pack, ₹31.21 per ml.

  1. ₹31.21/mlGufican · 20 ml oilGufic Bioscience · MRP ₹624.11

Ayurvedic Tablet 200 mg

1 pack, ₹11.50 per tablet.

  1. ₹11.50/tabletSallaki Plus · 10 tabletGufic Bioscience · MRP ₹115.00

Ayurvedic Tablet 400 mg

1 pack, ₹63.45 per tablet.

  1. ₹63.45/tabletFibronorm · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹634.45

Ayurvedic Tablet 500 mg

1 pack, ₹10.25 per tablet.

  1. ₹10.25/tabletNucart OA · 12 tabletGufic Bioscience · MRP ₹123.00

Ayurvedic Emulgel

1 pack, ₹5.27 per g.

  1. ₹5.27/gCurcu Actin · 30 gm emulgelFourrts India Laboratories · MRP ₹158.00

Ayurvedic Ear Drops

1 pack, ₹23.70 per ml.

  1. ₹23.70/mlSoliwax O · 10 ml ear dropsNulife Pharmaceuticals · MRP ₹237.00

Ayurvedic Sachet

1 pack, ₹19.90 per sachet.

  1. ₹19.90/sachetCartiwel · 1 sachetSerum Institute of India · MRP ₹19.90

Ayurvedic Capsule 150 mg

1 pack, ₹17.50 per capsule.

  1. ₹17.50/capsuleMindzen · 10 capsuleUniversal Nutriscience · MRP ₹175.00

Ayurvedic Capsule 500 mg

1 pack, ₹81.78 per capsule.

  1. ₹81.78/capsuleOxy Power · 120 capsuleCare Formulation Labs · MRP ₹9,814

Ayurvedic Wipe

1 pack, ₹3.21 per unit.

  1. ₹3.21/unit1M Hygiene · 30 wipeOzone Pharmaceuticals · MRP ₹96.36

Ayurvedic Emulsion

1 pack, ₹7.60 per ml.

  1. ₹7.60/mlTrois · 50 ml emulsionVenus Remedies · MRP ₹380.00

Ayurvedic Drops

1 pack, ₹4.67 per ml.

  1. ₹4.67/mlCephagraine · 15 ml dropsCharak Pharma · MRP ₹70.00

Ayurvedic Oral Drops

1 pack, ₹1.71 per ml.

  1. ₹1.71/mlLivoerb · 30 ml oral dropsAlkem Laboratories · MRP ₹51.15

Ayurvedic Liniment 500 mg

1 pack, ₹2.12 per ml.

  1. ₹2.12/mlNucart · 100 ml linimentGufic Bioscience · MRP ₹212.30

Ayurvedic Softgel Capsule

1 pack, ₹12.50 per unit.

  1. ₹12.50/unitGoviro · 10 softgel capsuleGufic Bioscience · MRP ₹125.00

Ayurvedic Softgel Capsule 625 mg

1 pack, ₹9.90 per unit.

  1. ₹9.90/unitGufispon · 10 softgel capsuleGufic Bioscience · MRP ₹99.00

Ayurvedic Patch

1 pack, ₹53.40 per patch.

  1. ₹53.40/patchB Bold · 5 patchHetero Healthcare · MRP ₹267.00

Ayurvedic Gel 2 %

1 pack, ₹4.67 per g.

  1. ₹4.67/gIodex · 15 gm gelGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹70.00

Ayurvedic Gel 0.05 %

1 pack, ₹2.44 per g.

  1. ₹2.44/gTummyease(cdl) · 25 gm gelCadila Pharmaceuticals · MRP ₹60.94

4 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.