Medicines / Molecules / Ayurvedic - V&m

Ayurvedic - V&mEvery pack, by price.

235 packs of Ayurvedic - V&m on NPPA's price list for July 2026: 172 brands from 91 companies, in 27 forms and strengths.

Packs
235
Brands
172
Companies
91
Forms and strengths
27
Price-controlled packs
0 of 235

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic - V&m Capsule

68 packs, ₹1.30 to ₹51.20 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹1.30/capsuleAfdshield · 10 capsuleAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹13.00
  2. ₹1.63/capsuleMemorin · 90 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹147.12
  3. ₹1.90/capsuleMatosine · 10 capsuleHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹19.00
  4. ₹1.90/capsuleMatosine · 60 capsuleHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹114.00
  5. ₹2.25/capsuleBoostex · 100 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹225.00
  6. ₹2.50/capsuleHepjaun · 10 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹25.00
  7. ₹2.50/capsuleHepjaun · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹150.00
  8. ₹3.13/capsuleEnps · 60 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹187.50
  9. ₹3.28/capsuleArnopen · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹196.87
  10. ₹3.57/capsuleOssigen · 90 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹321.42
  11. ₹3.75/capsuleLimiron · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹225.00
  12. ₹4.03/capsuleMemorin · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹120.93
The next 48 by price per capsule
  1. ₹4.03/capsuleOssigen · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹120.93
  2. ₹4.22/capsuleArnopen · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹126.56
  3. ₹4.65/capsuleVdi · 60 capsuleIndoco Remedies · MRP ₹279.00
  4. ₹4.82/capsuleDecrin Plus · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹144.65
  5. ₹5.00/capsuleDecrin Plus · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹300.00
  6. ₹5.00/capsuleGarcini · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹300.00
  7. ₹5.00/capsuleTrasina · 10 capsuleDeys Medical · MRP ₹50.00
  8. ₹5.40/capsuleMebarid · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹162.00
  9. ₹5.63/capsuleDermafex · 10 capsuleBan Labs · MRP ₹56.30
  10. ₹5.71/capsuleBoostex · 10 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹57.13
  11. ₹5.75/capsuleStonvil · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹172.50
  12. ₹5.75/capsuleSunarin · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹172.50
  13. ₹5.85/capsulePosex Forte · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹117.00
  14. ₹5.99/capsuleGoldi · 10 capsuleMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹59.90
  15. ₹6.20/capsuleDecrin Plus · 120 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹744.00
  16. ₹6.38/capsuleCreadam · 10 capsuleMedisun Pharma · MRP ₹63.75
  17. ₹7.00/capsuleImuhelp · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
  18. ₹7.50/capsuleDemolish · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  19. ₹7.50/capsulePentaphyte P-5 · 10 capsuleDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹75.00
  20. ₹8.16/capsuleAviforce · 10 capsuleAvancer Lab · MRP ₹81.56
  21. ₹8.44/capsuleBooston · 10 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹84.38
  22. ₹8.91/capsuleSujat · 10 capsuleDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹89.10
  23. ₹9.35/capsuleGynoline · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹93.50
  24. ₹9.85/capsuleRichelth · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹197.00
  25. ₹10.00/capsuleFatibye · 10 capsuleEl-Dorado Bio-Tech · MRP ₹100.00
  26. ₹10.00/capsulePalsinuron · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹300.00
  27. ₹10.00/capsulePepibs · 10 capsuleAbbott India · MRP ₹100.00
  28. ₹10.31/capsuleGynoblush · 10 capsuleSmartway Wellness · MRP ₹103.13
  29. ₹11.00/capsuleGoldi · 10 capsuleMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
  30. ₹11.72/capsuleTorchnil · 10 capsuleDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹117.20
  31. ₹12.00/capsuleBoostex · 15 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹180.00
  32. ₹12.08/capsuleKeitlu · 12 capsuleRemember India Medicos · MRP ₹145.00
  33. ₹12.38/capsuleVitset · 10 capsuleMewell Biotech · MRP ₹123.75
  34. ₹12.60/capsuleOxitard · 10 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹126.00
  35. ₹12.61/capsuleLeuclear · 42 capsuleKee Pharma · MRP ₹529.69
  36. ₹12.66/capsuleKeestone · 24 capsuleKee Pharma · MRP ₹303.75
  37. ₹13.80/capsuleRejuspermin · 10 capsuleDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹138.00
  38. ₹14.86/capsuleVicare Clear · 10 capsuleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹148.60
  39. ₹15.94/capsuleZimer · 10 capsuleColinz Laboratories · MRP ₹159.38
  40. ₹16.37/capsuleWanto · 10 capsuleOzone Pharmaceuticals · MRP ₹163.73
  41. ₹16.45/capsuleWanto Lact · 10 capsuleOzone Pharmaceuticals · MRP ₹164.48
  42. ₹16.50/capsuleDiapro · 10 capsuleAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
  43. ₹19.50/capsuleVigorex Gold · 20 capsuleZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹390.00
  44. ₹19.90/capsuleWanto Lact · 30 capsuleOzone Pharmaceuticals · MRP ₹597.08
  45. ₹20.56/capsuleFlexinova · 10 capsulePharmanova · MRP ₹205.55
  46. ₹22.25/capsuleMyrdol · 10 capsuleSundyota Numandis Pharma · MRP ₹222.46
  47. ₹22.30/capsuleBiovit (Bvs) · 10 capsuleBio Vitamins · MRP ₹223.00
  48. ₹23.00/capsuleAfdshield · 60 capsuleAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹1,380

Ayurvedic - V&m Syrup

57 packs, ₹0.22 to ₹3.58 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.22/mlBismosol · 450 ml syrupBharat Serums & Vaccines · MRP ₹99.95
  2. ₹0.25/mlMaltone · 200 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹50.00
  3. ₹0.29/mlFemale · 220 ml syrupMenarini India · MRP ₹64.50
  4. ₹0.29/mlTheraliv · 250 ml syrupA N Pharmacia · MRP ₹71.42
  5. ₹0.31/mlFemale · 450 ml syrupMenarini India · MRP ₹140.63
  6. ₹0.49/mlLaxirid · 225 ml syrupDabur India · MRP ₹110.00
  7. ₹0.53/mlJvine H · 450 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹237.19
  8. ₹0.55/mlManoll · 400 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹219.00
  9. ₹0.55/mlPanchamrit · 200 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹110.50
  10. ₹0.59/mlAbhyarishta · 225 ml syrupDabur India · MRP ₹132.00
  11. ₹0.60/mlAppetent · 200 ml syrupCorona · MRP ₹119.00
  12. ₹0.60/mlLivo Plus · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹60.00
The other 45 by price per ml
  1. ₹0.63/mlEvamitra · 200 ml syrupNavil Laboratories · MRP ₹125.00
  2. ₹0.63/mlHepjaun · 300 ml syrupSG Phyto Pharma · MRP ₹187.50
  3. ₹0.64/mlLivo Plus · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹128.44
  4. ₹0.65/mlImmuniv · 200 ml syrupNavil Laboratories · MRP ₹130.00
  5. ₹0.65/mlLivoerb · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹130.00
  6. ₹0.66/mlJoshina · 200 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹131.25
  7. ₹0.66/mlJvine H · 250 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
  8. ₹0.67/mlLongifene-A · 200 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹134.00
  9. ₹0.69/mlMemorin · 300 ml syrupSG Phyto Pharma · MRP ₹206.25
  10. ₹0.70/mlFourtify · 200 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹139.00
  11. ₹0.72/mlLivsure · 200 ml syrupBiological E · MRP ₹143.65
  12. ₹0.73/mlLivoerb · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹165.00
  13. ₹0.73/mlUrikal · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹145.31
  14. ₹0.75/mlJoshina · 100 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹75.00
  15. ₹0.75/mlStonpath · 200 ml syrupVotary Laboratories · MRP ₹150.00
  16. ₹0.77/mlZ Olive (Gujarat Terce) · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹154.69
  17. ₹0.79/mlEssentiale Naturals · 200 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹158.00
  18. ₹0.80/mlLivosap · 200 ml syrupAlde Medi Impex · MRP ₹160.20
  19. ₹0.80/mlUrikal · 100 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹80.00
  20. ₹0.81/mlLivoerb · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹182.28
  21. ₹0.82/mlCidoliv · 200 ml syrupIntel Pharmaceuticals · MRP ₹163.00
  22. ₹0.82/mlDemolish · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹164.00
  23. ₹0.82/mlEnzayur · 200 ml syrupNavil Laboratories · MRP ₹164.06
  24. ₹0.83/mlGynoblush · 300 ml syrupSmartway Wellness · MRP ₹250.00
  25. ₹0.83/mlGynoline · 300 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹250.00
  26. ₹0.83/mlMoga · 200 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹165.17
  27. ₹0.86/mlLivo · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹86.25
  28. ₹0.89/mlLaxirid · 200 ml syrupDabur India · MRP ₹177.00
  29. ₹0.89/mlStondab · 200 ml syrupDabur India · MRP ₹177.00
  30. ₹0.90/mlHepaheal · 200 ml syrupAdonis Laboratories · MRP ₹179.00
  31. ₹0.92/mlLivoerb Zyme · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹206.25
  32. ₹0.93/mlHonimist · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹93.00
  33. ₹0.93/mlRidston · 200 ml syrupMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹185.60
  34. ₹0.94/mlUrtimax · 100 ml syrupDepsons Pharma · MRP ₹93.75
  35. ₹0.96/mlPlatrich · 200 ml syrupTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹191.35
  36. ₹1.03/mlEvamitra · 200 ml syrupNavil Laboratories · MRP ₹206.00
  37. ₹1.08/mlGeriforte · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹215.00
  38. ₹1.13/mlMacnari · 200 ml syrupMcastro Pharma · MRP ₹225.00
  39. ₹1.41/mlStonvil · 100 ml syrupSG Phyto Pharma · MRP ₹140.62
  40. ₹1.58/mlMebarid · 60 ml syrupSG Phyto Pharma · MRP ₹95.00
  41. ₹1.61/mlImmunol (Hima) · 100 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹161.00
  42. ₹1.99/mlEzee Wash · 100 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹199.10
  43. ₹2.15/mlWindose · 60 ml syrupBiomiicron Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
  44. ₹3.58/mlSoriatop · 100 ml syrupLupin · MRP ₹357.50
  45. ₹0.13Shankahapushpi · 450 ml syrupDabur India · MRP ₹0.13

Ayurvedic - V&m Tablet

57 packs, ₹0.23 to ₹316.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.23/tabletReviox · 60 tabletDepsons Pharma · MRP ₹13.50
  2. ₹0.79/tabletPosex Forte · 100 tabletCharak Pharma · MRP ₹79.00
  3. ₹1.15/tabletDabur Chandraprabha · 80 tabletDabur India · MRP ₹92.00
  4. ₹1.21/tabletAgnitundi Rasa · 70 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹85.00
  5. ₹1.40/tabletTrifala (Zandu) · 30 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹42.00
  6. ₹1.64/tabletGeriforte · 100 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹164.00
  7. ₹2.47/tabletStondab · 60 tabletDabur India · MRP ₹148.00
  8. ₹2.53/tabletTvak · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹152.00
  9. ₹2.97/tabletPurim · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹178.00
  10. ₹3.25/tabletUrtimax · 30 tabletDepsons Pharma · MRP ₹97.50
  11. ₹3.67/tabletTrifala · 60 tabletDabur India · MRP ₹220.00
  12. ₹3.90/tabletTrigotab · 15 tabletHetero Healthcare · MRP ₹58.50
The other 45 by price per tablet
  1. ₹4.69/tabletCollasyn · 10 tabletDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹46.90
  2. ₹4.87/tabletHyponidd · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹146.00
  3. ₹5.31/tabletDiazen · 30 tabletApex Laboratories · MRP ₹159.38
  4. ₹5.63/tabletArshguard · 30 tabletAggrowin Pharma · MRP ₹168.75
  5. ₹5.63/tabletGarcini · 120 tabletSG Phyto Pharma · MRP ₹675.00
  6. ₹5.63/tabletUrikal · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹168.75
  7. ₹6.00/tabletPiloxyn · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹180.00
  8. ₹6.09/tabletLorisis · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹182.81
  9. ₹6.25/tabletZzowin · 20 tabletCharak Pharma · MRP ₹125.00
  10. ₹6.60/tabletZanacid Duo · 10 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹66.00
  11. ₹7.50/tabletStonpath · 10 tabletVotary Laboratories · MRP ₹75.00
  12. ₹8.00/tabletCorect-O · 10 tabletMeridian Enterprises · MRP ₹80.00
  13. ₹8.10/tabletProsteez · 20 tabletCharak Pharma · MRP ₹162.00
  14. ₹8.43/tabletChropaxe · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹253.00
  15. ₹8.50/tabletCorect-O · 30 tabletMeridian Enterprises · MRP ₹255.00
  16. ₹8.50/tabletTentosix · 10 tabletEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹85.00
  17. ₹8.52/tabletThree NC · 60 tabletIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹511.00
  18. ₹9.30/tabletCystolib · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹279.00
  19. ₹9.60/tabletEvecare Forte · 10 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹96.00
  20. ₹11.10/tabletRejuliv Plus (Magnachem) · 10 tabletMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹111.00
  21. ₹11.25/tabletDiazen Plus · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹112.50
  22. ₹12.00/tabletCmus · 30 tabletNemus Pharmaceuticals · MRP ₹360.00
  23. ₹12.13/tabletNutrabet · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹364.00
  24. ₹12.69/tabletPraval Panchamrit Ras · 20 tabletDabur India · MRP ₹253.75
  25. ₹13.35/tabletVitinext Plus · 10 tabletEthinext Pharma · MRP ₹133.47
  26. ₹14.06/tabletImusil · 30 tabletGlowderma · MRP ₹421.88
  27. ₹15.30/tabletLipifuse · 10 tabletLupin · MRP ₹153.00
  28. ₹17.45/tabletMacgesia · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹174.50
  29. ₹17.63/tabletTestovit Forte (H&h) · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹176.25
  30. ₹19.00/tabletScarovit · 10 tabletSapient · MRP ₹190.00
  31. ₹19.70/tabletBerbesta · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹197.00
  32. ₹21.33/tabletCurcupride · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹320.00
  33. ₹24.65/tabletImumust · 10 tabletCarexia Healthcare · MRP ₹246.47
  34. ₹25.00/tabletAfdshield · 30 tabletAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹750.00
  35. ₹25.00/tabletPlate-Aid Plus · 10 tabletAstrum Healthcare · MRP ₹250.00
  36. ₹28.90/tabletType 2D Fit · 10 tabletAarux Pharmaceuticals · MRP ₹289.00
  37. ₹28.97/tabletFine Joint · 30 tabletAn Pharmaceuticals · MRP ₹869.00
  38. ₹29.70/tabletPhytorelife CC · 10 tabletAlchem Phytoceuticals · MRP ₹297.00
  39. ₹29.90/tabletCelin M · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹299.00
  40. ₹31.14/tabletRemogut · 10 tabletPharmanova · MRP ₹311.44
  41. ₹31.44/tabletSetfrac Plus · 15 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹471.56
  42. ₹52.68/tabletQrahep · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹526.77
  43. ₹57.84/tabletTen Cgm · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹578.39
  44. ₹158.00/tabletMakardhwaja · 20 tabletBaidynath · MRP ₹3,160
  45. ₹316.00/tabletMakardhwaja · 10 tabletBaidynath · MRP ₹3,160

Ayurvedic - V&m Oral Liquid

10 packs, ₹0.35 to ₹4.43 per ml.

  1. ₹0.35/mlSaraswatarishta · 455 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹160.00
  2. ₹0.48/mlBalarishta · 445 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹215.00
  3. ₹0.60/mlSaraswatarishta · 450 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹270.00
  4. ₹0.67/mlOro T · 300 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹200.00
  5. ₹0.68/mlSaraswatarishta · 227 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹155.00
  6. ₹0.84/mlOro T · 200 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹168.00
  7. ₹1.29/mlEvecare Forte · 200 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹257.00
  8. ₹1.68/mlOro T · 100 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹168.00
  9. ₹2.53/mlCrusher · 200 ml oral liquidTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹506.00
  10. ₹4.43/mlTriple DY · 20 ml oral liquidPasteur Laboratories · MRP ₹88.69

Ayurvedic - V&m Oral Powder

9 packs, ₹0.35 to ₹1.70 per g.

  1. ₹0.35/gChyavanaprasha · 1000 gm oral powderHimalaya Drug Company · MRP ₹350.00
  2. ₹0.36/gTriphala Churna (Zandu) · 200 gm oral powderZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹72.00
  3. ₹0.39/gChyavanaprasha · 500 gm oral powderHimalaya Drug Company · MRP ₹195.93
  4. ₹0.39/gTriphala Churna (Zandu) · 50 gm oral powderZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹19.25
  5. ₹0.49/gManoll · 450 gm oral powderCharak Pharma · MRP ₹219.00
  6. ₹0.93/gManoll · 400 gm oral powderCharak Pharma · MRP ₹370.00
  7. ₹1.56/gEnzel (Navil) · 4.5 gm oral powderNavil Laboratories · MRP ₹7.80
  8. ₹1.68/gDiapro · 200 gm oral powderAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹335.00
  9. ₹1.70/gEnzel (Navil) · 22.5 gm oral powderNavil Laboratories · MRP ₹39.00

Ayurvedic - V&m Granules

6 packs, ₹0.80 to ₹2.00 per g.

  1. ₹0.80/gSatavarex · 250 gm granulesZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹199.03
  2. ₹1.17/gLimiron · 300 gm granulesSG Phyto Pharma · MRP ₹351.56
  3. ₹1.35/gIsl · 300 gm granulesLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹403.97
  4. ₹1.56/gWanto Lact · 200 gm granulesOzone Pharmaceuticals · MRP ₹311.00
  5. ₹1.78/gSatavarex · 200 gm granulesZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹356.00
  6. ₹2.00/gLacteva · 200 gm granulesMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹399.09

Ayurvedic - V&m Sachet

4 packs, ₹1.87 to ₹150.00 per g.

  1. ₹1.87/gOmee g · 5 gm sachetAlkem Laboratories · MRP ₹9.35
  2. ₹2.82/gMultiral NP · 11 gm sachetLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹31.00
  3. ₹12.00/gFNS25 · 5 gm sachetMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
  4. ₹150.00/gCurhealth · 3 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹450.00

Ayurvedic - V&m Candy

3 packs, ₹0.78 to ₹1.88 per unit.

  1. ₹0.78/unitLarla · 300 candyWings Pharmaceuticals · MRP ₹234.38
  2. ₹1.88/unitLarla · 250 candyWings Pharmaceuticals · MRP ₹468.75
  3. ₹1.88/unitOrasore · 250 candyWings Pharmaceuticals · MRP ₹468.75

Ayurvedic - V&m Capsule 500 mg

2 packs, ₹10.68 to ₹61.40 per capsule.

  1. ₹10.68/capsuleCoeringa · 10 capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹106.78
  2. ₹61.40/capsuleIncumin · 10 capsuleDr. Johns Laboratories · MRP ₹613.96

Ayurvedic - V&m Capsule 50 mg

2 packs, ₹16.91 to ₹21.47 per capsule.

  1. ₹16.91/capsuleTheloxin · 10 capsuleSundyota Numandis Pharma · MRP ₹169.07
  2. ₹21.47/capsuleValdone · 15 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹322.00

Ayurvedic - V&m Drops

1 pack, ₹9.92 per ml.

  1. ₹9.92/mlAmynity · 25 ml dropsAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹248.00

Ayurvedic - V&m Suspension

1 pack, ₹0.49 per ml.

  1. ₹0.49/mlBenoliv · 200 ml suspensionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹98.44

Ayurvedic - V&m Tablet 250 mg

1 pack, ₹16.00 per tablet.

  1. ₹16.00/tabletCeleract · 30 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹480.00

Ayurvedic - V&m Oral Paste

1 pack, ₹0.48 per g.

  1. ₹0.48/gChyawan-Vit · 500 gm oral pasteBaidynath · MRP ₹239.00

Ayurvedic - V&m Injection 10 mg

1 pack, ₹123.20 per ml.

  1. ₹123.20/mlCisartacil · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹616.00

Ayurvedic - V&m Facewash

1 pack, ₹15.90 per ml.

  1. ₹15.90/mlCmus · 50 ml facewashNemus Pharmaceuticals · MRP ₹795.00

Ayurvedic - V&m Syrup 250 mg

1 pack, ₹0.92 per ml.

  1. ₹0.92/mlCoeringa · 175 ml syrupKoye Pharmaceuticals · MRP ₹161.06

Ayurvedic - V&m Oral Solution

1 pack, ₹1.13 per ml.

  1. ₹1.13/mlGeovin (Cachet) · 200 ml oral solutionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹225.00

Ayurvedic - V&m Lozenges

1 pack, ₹4.69 per unit.

  1. ₹4.69/unitHonimist · 8 lozengesSmart Laboratories · MRP ₹37.50

Ayurvedic - V&m Liquid

1 pack, ₹3.20 per ml.

  1. ₹3.20/mlJatyadi Tail · 50 ml liquidDabur India · MRP ₹160.00

Ayurvedic - V&m Suppository

1 pack, ₹12.14 per suppository.

  1. ₹12.14/suppositoryLeuclear · 7 suppositoryKee Pharma · MRP ₹85.00

Ayurvedic - V&m Oil

1 pack, ₹3.95 per ml.

  1. ₹3.95/mlMacgesia · 50 ml oilMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹197.50

Ayurvedic - V&m Softgel Capsule

1 pack, ₹5.45 per unit.

  1. ₹5.45/unitSomavit · 60 softgel capsuleMillennium Herbal Care · MRP ₹327.00

Ayurvedic - V&m Tablet 300 mg

1 pack, ₹125.00 per tablet.

  1. ₹125.00/tabletTen Cgm · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹1,250

Ayurvedic - V&m Tablet 1000 mg

1 pack, ₹4.53 per tablet.

  1. ₹4.53/tabletTrigotab · 60 tabletHetero Healthcare · MRP ₹272.00

Ayurvedic - V&m Oral Spray

1 pack, ₹6.00 per ml.

  1. ₹6.00/mlUrtimax · 30 ml oral sprayDepsons Pharma · MRP ₹180.00

Ayurvedic - V&m Oral Jelly

1 pack, ₹0.71 per g.

  1. ₹0.71/gVigoroll · 450 gm oral jellyCharak Pharma · MRP ₹319.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.