Medicines / Molecules / Ayurvedic - Skincare Products
Ayurvedic - Skincare ProductsEvery pack, by price.
30 packs of Ayurvedic - Skincare Products on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 15 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 30
- Brands
- 21
- Companies
- 15
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 30
Packs, lowest price per unit first
Ayurvedic - Skincare Products Cream
7 packs, ₹1.03 to ₹31.67 per g.
- ₹1.03/gGlowmen · 60 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹62.00
- ₹1.33/gGlowmen · 30 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹40.00
- ₹2.50/mlStretch Mark · 100 ml creamHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
- ₹2.94/gFoot Care (Lupin) · 25 gm creamLupin · MRP ₹73.50
- ₹3.00/mlStretch Mark · 50 ml creamHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹3.13/gKlinoderm · 75 gm creamDepsons Pharma · MRP ₹234.38
- ₹31.67/gEyebliss · 15 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹475.00
Ayurvedic - Skincare Products Tablet
5 packs, ₹1.85 to ₹5.00 per tablet.
- ₹1.85/tabletArogyavardhini (Baidyanath) · 80 tabletBaidynath · MRP ₹148.00
- ₹3.40/tabletPigmento · 200 tabletCharak Pharma · MRP ₹680.00
- ₹4.00/tabletPigmento · 40 tabletCharak Pharma · MRP ₹160.00
- ₹4.67/tabletPigmento · 60 tabletCharak Pharma · MRP ₹280.00
- ₹5.00/tabletSangpure · 10 tabletMillennium Herbal Care · MRP ₹50.00
Ayurvedic - Skincare Products Lotion
4 packs, ₹1.67 to ₹5.83 per g.
- ₹1.67/gGlowmen · 60 gm lotionSmart Laboratories · MRP ₹100.00
- ₹2.10/mlKld · 50 ml lotionDepsons Pharma · MRP ₹105.00
- ₹2.46/mlGenwash · 100 ml lotionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹246.20
- ₹5.83/mlPigolyn ND · 30 ml lotionPraise Pharma · MRP ₹175.00
Ayurvedic - Skincare Products Capsule
2 packs, ₹17.50 to ₹44.00 per capsule.
- ₹17.50/capsulePigolyn ND · 10 capsulePraise Pharma · MRP ₹175.00
- ₹44.00/capsuleEkran Osp · 10 capsuleKLM Laboratories · MRP ₹440.00
Ayurvedic - Skincare Products Facewash
2 packs, ₹1.30 to ₹2.00 per ml.
- ₹1.30/mlNoscare · 60 ml facewashTorque Pharmaceuticals · MRP ₹77.73
- ₹2.00/gGlowmen · 60 gm facewashSmart Laboratories · MRP ₹120.00
Ayurvedic - Skincare Products Ointment
2 packs, ₹3.90 to ₹4.08 per g.
- ₹3.90/gMiniscar · 30 gm ointmentCharak Pharma · MRP ₹117.00
- ₹4.08/gKlinoderm · 25 gm ointmentDepsons Pharma · MRP ₹102.00
Ayurvedic - Skincare Products Soap
2 packs, ₹0.40 to ₹1.10 per g.
- ₹0.40/gMargo · 100 gm soapJyothy Laboratories · MRP ₹40.00
- ₹1.10/gMixderm (Omega) · 70 gm soapOmega Remedies · MRP ₹76.88
Ayurvedic - Skincare Products Oil
2 packs, ₹0.98 to ₹2.50 per ml.
- ₹0.98/mlToning · 200 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹195.00
- ₹2.50/mlStretch Mark · 100 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹250.00
Ayurvedic - Skincare Products Mask
1 pack, ₹1.60 per ml.
- ₹1.60/mlClarina · 75 ml maskHimalaya Drug Company · MRP ₹120.00
Ayurvedic - Skincare Products Scrub
1 pack, ₹1.38 per g.
- ₹1.38/gGentle Exfoliating · 50 gm scrubHimalaya Drug Company · MRP ₹68.90
Ayurvedic - Skincare Products Oral Powder
1 pack, ₹3.50 per g.
- ₹3.50/gGiloy Satwa (Dabur) · 10 gm oral powderDabur India · MRP ₹35.00
Ayurvedic - Skincare Products Oral Liquid
1 pack, ₹0.21 per ml.
- ₹0.21/mlKhadirarishta · 450 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹95.00
Companies marketing it
- Himalaya Drug Company6 packs
- Smart Laboratories4 packs
- Charak Pharma4 packs
- Depsons Pharma3 packs
- Baidynath2 packs
- Praise Pharma2 packs
- KLM Laboratories1 pack
- Intas1 pack
- Lupin1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Dabur India1 pack
- Jyothy Laboratories1 pack
- Omega Remedies1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Millennium Herbal Care1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.