Medicines / Molecules / Ayurvedic Products
Ayurvedic ProductsEvery pack, by price.
38 packs of Ayurvedic Products on NPPA's price list for July 2026: 35 brands from 28 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 38
- Brands
- 35
- Companies
- 28
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 38
Packs, lowest price per unit first
Ayurvedic Products Syrup
12 packs, ₹0.31 to ₹1.29 per ml.
- ₹0.31/mlBiopron Herbal · 175 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹54.60
- ₹0.35/mlHepaton N · 200 ml syrupOlcare · MRP ₹70.00
- ₹0.60/mlZestive · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹0.65/mlAdulsa (Aristo) · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹65.00
- ₹0.75/mlDealka · 200 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹150.00
- ₹0.86/mlGynedol · 300 ml syrupDWD Pharmaceuticals · MRP ₹257.00
- ₹0.87/mlGynedol · 300 ml syrupDWD Pharmaceuticals · MRP ₹261.57
- ₹0.89/mlOcimom · 100 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹89.06
- ₹0.90/mlN T Tus T · 100 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
- ₹0.99/mlHealtherbs · 110 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹108.54
- ₹1.24/mlHealtherbs · 220 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹272.00
- ₹1.29/mlMenohelp Plus · 200 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹257.00
Ayurvedic Products Tablet
11 packs, ₹0.01 to ₹49.30 per tablet.
- ₹0.01/tabletSarpagandhaghan Vati · 20 tabletDabur India · MRP ₹0.14
- ₹0.68/tabletShirahshooladivajra · 20 tabletDabur India · MRP ₹13.50
- ₹2.50/tabletFebcin · 10 tabletDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹25.00
- ₹2.88/tabletKrimikuthar (Baidyanath) · 40 tabletBaidynath · MRP ₹115.00
- ₹5.16/tabletEvakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹51.56
- ₹6.40/tabletGynedol · 30 tabletDWD Pharmaceuticals · MRP ₹192.00
- ₹6.41/tabletOvapex · 30 tabletApex Laboratories · MRP ₹192.19
- ₹6.57/tabletM2 Tone EM · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹197.00
- ₹9.34/tabletIrrifix · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹280.31
- ₹11.86/tabletBrite (Pharmtak) · 30 tabletPharmtak · MRP ₹355.92
- ₹49.30/tabletMaqvue · 10 tabletLavue Pharmaceuticals · MRP ₹493.00
Ayurvedic Products Eye Drops
9 packs, ₹4.90 to ₹11.34 per ml.
- ₹4.90/mlItis(ozo) · 10 ml eye dropsOzone Pharmaceuticals · MRP ₹49.00
- ₹5.00/mlDiamond Eye · 10 ml eye dropsElder Projects · MRP ₹50.00
- ₹6.09/mlActisight · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹60.93
- ₹6.47/mlItone · 10 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹64.69
- ₹6.81/mlI Rest · 10 ml eye dropsSyncom Formulations · MRP ₹68.11
- ₹9.50/mlItis Plus · 10 ml eye dropsOzone Pharmaceuticals · MRP ₹95.00
- ₹9.66/mlBritesite · 10 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹96.58
- ₹10.30/mlOphthacare · 10 ml eye dropsHimalaya Drug Company · MRP ₹103.00
- ₹11.34/mlRaytone · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹113.44
Ayurvedic Products Capsule
3 packs, ₹15.90 to ₹37.41 per capsule.
- ₹15.90/capsulePleginuron · 10 capsuleSifco Pharma · MRP ₹159.00
- ₹34.97/capsuleMacusaff · 10 capsuleEntod Pharmaceuticals · MRP ₹349.70
- ₹37.41/capsulePhytura · 10 capsuleNutragenix Healthcare · MRP ₹374.06
Ayurvedic Products Oral Liquid
1 pack, ₹1.00 per ml.
- ₹1.00/mlPachnam · 200 ml oral liquidMillennium Herbal Care · MRP ₹200.00
Ayurvedic Products Cream
1 pack, ₹3.58 per g.
- ₹3.58/gPlocare · 30 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹107.50
Ayurvedic Products Granules
1 pack, ₹2.58 per g.
- ₹2.58/gVinamic · 150 gm granulesPharmanova · MRP ₹387.00
Companies marketing it
- DWD Pharmaceuticals3 packs
- Cadila Pharmaceuticals3 packs
- Gujarat Terce Laboratories3 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Mankind2 packs
- Ozone Pharmaceuticals2 packs
- Dabur India2 packs
- Aristo1 pack
- Pharmtak1 pack
- Centaur Pharmaceuticals1 pack
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)1 pack
- Elder Projects1 pack
- Dr. Palep Medical Research Foundation1 pack
- Olcare1 pack
- Syncom Formulations1 pack
- Deys Medical1 pack
- Baidynath1 pack
- Charak Pharma1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Lavue Pharmaceuticals1 pack
- Himalaya Drug Company1 pack
- Apex Laboratories1 pack
- Millennium Herbal Care1 pack
- Nutragenix Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.