Medicines / Molecules / Ayurvedic Products - Gastro
Ayurvedic Products - GastroEvery pack, by price.
48 packs of Ayurvedic Products - Gastro on NPPA's price list for July 2026: 39 brands from 28 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 48
- Brands
- 39
- Companies
- 28
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 48
Packs, lowest price per unit first
Ayurvedic Products - Gastro Tablet
16 packs, ₹0.01 to ₹7.33 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.01/tabletAmoebica · 25 tabletBaidynath · MRP ₹0.13
- ₹0.74/tabletShiva Himej · 100 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹74.00
- ₹1.00/tabletParad · 120 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹120.00
- ₹1.10/tabletIchhabhedi · 40 tabletDabur India · MRP ₹44.00
- ₹2.18/tabletAmalki · 100 tabletAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹218.00
- ₹2.25/tabletMedoharvidan Gadi · 40 tabletBaidynath · MRP ₹90.00
- ₹2.67/tabletAbhayadi Modak · 30 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹80.00
- ₹2.92/tabletAmoebica · 100 tabletBaidynath · MRP ₹291.98
- ₹3.00/tabletLaxative · 30 tabletLupin · MRP ₹90.00
- ₹3.00/tabletTrikatu · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹180.00
- ₹3.16/tabletAlsarex · 40 tabletCharak Pharma · MRP ₹126.56
- ₹4.20/tabletAmoebica · 50 tabletBaidynath · MRP ₹210.00
The other 4 by price per tablet
- ₹4.69/tabletMtpex · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹46.87
- ₹5.00/tabletYashti Madhu · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹300.00
- ₹6.68/tabletDabur Kamdudha Ras · 20 tabletDabur India · MRP ₹133.69
- ₹7.33/tabletAmalki · 30 tabletAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹220.00
Ayurvedic Products - Gastro Syrup
9 packs, ₹0.35 to ₹3.19 per ml.
- ₹0.35/mlPanchasava · 450 ml syrupBaidynath · MRP ₹159.00
- ₹0.38/mlUmrela · 200 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹76.04
- ₹0.38/mlUmrela · 60 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹22.86
- ₹0.55/mlNaunihal · 100 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹55.00
- ₹0.65/mlTonacid · 170 ml syrupKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
- ₹0.70/mlZulcer · 200 ml syrupGufic Bioscience · MRP ₹140.00
- ₹0.75/mlLivosoft A · 225 ml syrupMankind Prime Labs · MRP ₹168.74
- ₹1.03/mlTrikatu · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹205.00
- ₹3.19/mlBulkobest · 160 ml syrupTas Med (India) · MRP ₹510.00
Ayurvedic Products - Gastro Capsule
7 packs, ₹1.04 to ₹15.30 per capsule.
- ₹1.04/capsulePlantacid · 750 capsuleSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹780.00
- ₹1.20/capsuleGashal · 10 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹12.00
- ₹4.90/capsuleHadensa D · 10 capsuleDollar · MRP ₹49.00
- ₹6.50/capsuleAyukul · 10 capsuleMedinza Biotech · MRP ₹65.00
- ₹6.90/capsulePlantacid · 10 capsuleSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹69.00
- ₹8.00/capsuleZulcer · 10 capsuleGufic Bioscience · MRP ₹80.00
- ₹15.30/capsuleSylibin Plus · 10 capsuleLesanto Laboratories · MRP ₹153.00
Ayurvedic Products - Gastro Oral Powder
5 packs, ₹0.23 to ₹4.12 per g.
- ₹0.23/gSonachyawan · 1000 gm oral powderRanbaxy Laboratories · MRP ₹225.00
- ₹0.70/gSoftil · 100 gm oral powderMedico Labs · MRP ₹70.00
- ₹1.07/gKabja-Har · 100 gm oral powderBaidynath · MRP ₹107.00
- ₹1.70/gMucibael · 300 gm oral powderIndian National Drug Co · MRP ₹510.00
- ₹4.12/gSomva 34 · 25 gm oral powderSheth Brothers Co · MRP ₹103.00
Ayurvedic Products - Gastro Suspension
3 packs, ₹0.37 to ₹0.75 per ml.
- ₹0.37/mlDabur · 450 ml suspensionDabur India · MRP ₹165.00
- ₹0.60/mlDabur · 125 ml suspensionDabur India · MRP ₹75.00
- ₹0.75/mlDabur · 60 ml suspensionDabur India · MRP ₹45.00
Ayurvedic Products - Gastro Sachet
2 packs, ₹1.80 to ₹2.00 per g.
- ₹1.80/gGas O Free · 5 gm sachetLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹2.00/gAciwave · 5 gm sachetSmartway Wellness · MRP ₹10.00
Ayurvedic Products - Gastro Oral Liquid
2 packs, ₹0.27 to ₹0.54 per ml.
- ₹0.27/mlKumaryasava · 450 ml oral liquidDabur India · MRP ₹122.00
- ₹0.54/mlDrakshasava (Dabur) · 450 ml oral liquidDabur India · MRP ₹245.00
Ayurvedic Products - Gastro Softgel Capsule
1 pack, ₹8.00 per unit.
- ₹8.00/unitAndab · 10 softgel capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹79.96
Ayurvedic Products - Gastro Drops
1 pack, ₹2.67 per ml.
- ₹2.67/mlAustrozyme · 30 ml dropsAustro Lab · MRP ₹80.00
Ayurvedic Products - Gastro Granules
1 pack, ₹0.92 per g.
- ₹0.92/gKabzilite · 120 gm granulesLeeford Healthcare · MRP ₹110.00
Ayurvedic Products - Gastro Churna
1 pack, ₹0.96 per g.
- ₹0.96/gPetsaffa · 120 gm churnaDivisa Herbal Care · MRP ₹115.00
Companies marketing it
- Dabur India7 packs
- Baidynath6 packs
- Zandu Pharmaceuticals Works3 packs
- Cadila Pharmaceuticals3 packs
- Himalaya Drug Company3 packs
- Aimil Pharmaceutical (India)2 packs
- Solumiks Herbaceuticals2 packs
- Gufic Bioscience2 packs
- Smartway Wellness1 pack
- Charak Pharma1 pack
- Austro Lab1 pack
- Medinza Biotech1 pack
- Tas Med (India)1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Dollar1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Lupin1 pack
- Mankind1 pack
- Apex Laboratories1 pack
- Indian National Drug Co1 pack
- Hamdard (Wakf) Laboratories1 pack
- Divisa Herbal Care1 pack
- Medico Labs1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.