Medicines / Molecules / Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne PreparationsEvery pack, by price.

16 packs of Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 7 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
16
Brands
7
Companies
7
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
0 of 16

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Cream

5 packs, ₹3.67 to ₹6.40 per g.

  1. ₹3.67/gClarina · 30 gm creamHimalaya Drug Company · MRP ₹110.00
  2. ₹4.05/gSkinelle · 20 gm creamCharak Pharma · MRP ₹81.00
  3. ₹5.64/gFace-To-Face · 25 gm creamDollar · MRP ₹141.00
  4. ₹6.19/gSkinelle · 5 gm creamCharak Pharma · MRP ₹30.93
  5. ₹6.40/gClarina · 30 gm creamHimalaya Drug Company · MRP ₹192.00

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Facewash

4 packs, ₹1.14 to ₹3.23 per ml.

  1. ₹1.14/mlClarina · 60 ml facewashHimalaya Drug Company · MRP ₹68.52
  2. ₹2.14/mlClarina · 75 ml facewashHimalaya Drug Company · MRP ₹160.16
  3. ₹3.00/mlClarina · 60 ml facewashHimalaya Drug Company · MRP ₹180.00
  4. ₹3.23/gAcneguard · 50 gm facewashPsychotropics India · MRP ₹161.50

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Gel

3 packs, ₹3.23 to ₹8.40 per g.

  1. ₹3.23/gAcneguard · 50 gm gelPsychotropics India · MRP ₹161.50
  2. ₹6.72/gPurodil · 25 gm gelAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹168.00
  3. ₹8.40/gPurodil · 20 gm gelAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹168.00

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Ointment

1 pack, ₹2.50 per g.

  1. ₹2.50/gLeo Turmic · 30 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹75.00

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Syrup

1 pack, ₹1.38 per ml.

  1. ₹1.38/mlPurodil · 200 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹275.00

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Tablet

1 pack, ₹6.43 per tablet.

  1. ₹6.43/tabletPurodil · 30 tabletAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹193.00

Ayurvedic - Other Topical Anti-Acne Preparations Liquid

1 pack, ₹5.17 per ml.

  1. ₹5.17/mlTvaksh Acne · 60 ml liquidAbbott Healthcare · MRP ₹310.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.