Medicines / Molecules / Ayurvedic/ Natural
Ayurvedic/ NaturalEvery pack, by price.
106 packs of Ayurvedic/ Natural on NPPA's price list for July 2026: 58 brands from 32 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 106
- Brands
- 58
- Companies
- 32
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 106
Packs, lowest price per unit first
Ayurvedic/ Natural Sachet
30 packs, ₹1.02 to ₹56.25 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹1.02/gEno · 100 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹102.13
- ₹1.80/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasex Fizz · 5 gm sachetHimalaya Drug Company · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasex Fizz · 5 gm sachetHimalaya Drug Company · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasex Fizz · 5 gm sachetHimalaya Drug Company · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.80/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
The other 18 by price per g
- ₹1.80/gGasofast Mix · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.88/gAci Fresh · 5 gm sachetSmart Laboratories · MRP ₹9.38
- ₹1.88/gGaspaz Fizz · 5 gm sachetBiological E · MRP ₹9.38
- ₹1.88/gOmez Fast · 5 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹9.38
- ₹1.88/gOmez Fast · 5 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹9.38
- ₹2.00/gAlka Seltzer · 5.2 gm sachetZydus Healthcare · MRP ₹10.00
- ₹2.00/gDynacid · 5 gm sachetLeeford Healthcare · MRP ₹10.00
- ₹2.00/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
- ₹2.00/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
- ₹2.00/gGasofast · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
- ₹2.58/gAci Free · 5 gm sachetCipla · MRP ₹12.88
- ₹2.58/gAci Free · 5 gm sachetCipla · MRP ₹12.88
- ₹10.00/sachetGasofast Active · 1 sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
- ₹10.27/gAdvance Sensa ED · 13 gm sachetVilco Laboratories · MRP ₹133.49
- ₹12.00/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
- ₹21.62/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹108.10
- ₹54.00/gEno · 5 gm sachetGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
- ₹56.25/gLarla · 5 gm sachetWings Pharmaceuticals · MRP ₹281.25
Ayurvedic/ Natural Tablet
17 packs, ₹1.00 to ₹48.85 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.00/tabletAntaf · 10 tabletKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹10.00
- ₹1.09/tabletAcidinol · 100 tabletBan Labs · MRP ₹109.33
- ₹1.09/tabletGastrex · 100 tabletBan Labs · MRP ₹109.33
- ₹1.67/tabletDynacid · 15 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹25.00
- ₹1.83/tabletGastrina · 60 tabletDabur India · MRP ₹110.00
- ₹1.97/tabletAntaf · 30 tabletKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹59.11
- ₹2.06/tabletGasex · 100 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹206.00
- ₹3.33/tabletVomiteb · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹100.00
- ₹3.67/tabletAbana · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹220.00
- ₹4.50/tabletPratikar · 30 tabletSheth Brothers Co · MRP ₹135.00
- ₹4.58/tabletVasaka · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹275.00
- ₹5.00/tabletShallaki · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹300.00
The other 5 by price per tablet
- ₹5.60/tabletChirakin · 10 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹56.00
- ₹6.25/tabletShuddha Guggula · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹375.00
- ₹7.44/tabletVirimune · 30 tabletCurosis Healthcare · MRP ₹223.21
- ₹15.00/tabletGasofast Active · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹48.85/tabletThickshoot Care · 10 tabletAarux Pharmaceuticals · MRP ₹488.52
Ayurvedic/ Natural Syrup
16 packs, ₹0.47 to ₹1.34 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.47/mlAcidinol · 200 ml syrupBan Labs · MRP ₹94.00
- ₹0.60/mlAntaf · 100 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹60.00
- ₹0.65/mlShatavari · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹130.00
- ₹0.69/mlDynacid · 170 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹117.00
- ₹0.70/mlBlopure · 200 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹139.69
- ₹0.74/mlGlowsun · 100 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹74.12
- ₹0.75/mlGasex · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlGasex · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlGasex · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹0.83/mlGlowsun · 200 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹166.31
- ₹0.85/mlActive Antacid · 170 ml syrupDabur India · MRP ₹144.00
- ₹0.92/mlVomiteb · 60 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹55.00
The other 4 by price per ml
- ₹0.94/mlColicarmin · 100 ml syrupBan Labs · MRP ₹94.00
- ₹0.95/mlVasaka · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹190.00
- ₹0.98/mlVomiteb · 100 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹98.00
- ₹1.34/mlK.g. Tone · 100 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹134.00
Ayurvedic/ Natural Oral Liquid
15 packs, ₹0.38 to ₹3.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.38/mlPinkoo Gripe Water · 135 ml oral liquidAjanta Pharma · MRP ₹51.09
- ₹0.43/mlBabyboond · 150 ml oral liquidSmart Laboratories · MRP ₹65.00
- ₹0.50/mlGripe Water (Abbott) · 150 ml oral liquidAbbott Healthcare · MRP ₹75.00
- ₹0.50/mlGripe Water (Cipla) · 130 ml oral liquidCipla · MRP ₹65.00
- ₹0.50/mlGripe Water(dabur) · 125 ml oral liquidDabur India · MRP ₹63.00
- ₹0.50/mlWoodward.gripe Water · 130 ml oral liquidTTK Healthcare · MRP ₹65.00
- ₹0.50/mlWoodward.gripe Water · 200 ml oral liquidTTK Healthcare · MRP ₹100.00
- ₹0.53/mlGripe Water · 120 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹63.00
- ₹0.68/mlCarmiton · 200 ml oral liquidKontest Chemicals · MRP ₹136.88
- ₹0.75/mlBonnisan · 200 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
- ₹0.79/mlOratreat · 100 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹79.46
- ₹0.89/mlBonnisan · 100 ml oral liquidHimalaya Drug Company · MRP ₹89.00
The other 3 by price per ml
- ₹0.93/mlOratreat · 60 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹56.00
- ₹2.00/mlPudin Hara · 30 ml oral liquidDabur India · MRP ₹60.00
- ₹3.00/mlPudin Hara · 10 ml oral liquidDabur India · MRP ₹30.00
Ayurvedic/ Natural Oral Powder
9 packs, ₹0.30 to ₹90.00 per g.
- ₹0.30/gChyawanprash (Baidyanath) · 1000 gm oral powderBaidynath · MRP ₹300.00
- ₹0.33/gChyawanprash (Baidyanath) · 500 gm oral powderBaidynath · MRP ₹165.00
- ₹0.99/gEno · 100 gm oral powderGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
- ₹1.73/gEno · 100 gm oral powderGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹173.00
- ₹1.80/gEno · 5 gm oral powderGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
- ₹1.85/gEno · 100 gm oral powderGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹185.00
- ₹2.00/gEno · 5 gm oral powderGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
- ₹10.71/gSwarna (Dabur) · 125 gm oral powderDabur India · MRP ₹1,339
- ₹90.00/gEno · 5 gm oral powderGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
Ayurvedic/ Natural Capsule
5 packs, ₹2.78 to ₹26.67 per capsule.
- ₹2.78/capsuleTummyease(cdl) · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹27.80
- ₹4.00/capsuleHimcospaz · 10 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹40.00
- ₹4.25/capsuleKarnim · 100 capsuleUniversal Medikit · MRP ₹425.00
- ₹7.40/capsuleGlowsun · 10 capsuleBestochem Formulations · MRP ₹74.00
- ₹26.67/capsuleTrucumin · 30 capsuleTruhealthy · MRP ₹800.00
Ayurvedic/ Natural Softgel Capsule
3 packs, ₹3.50 to ₹7.12 per unit.
- ₹3.50/unitPudifresh · 10 softgel capsuleSmart Laboratories · MRP ₹35.00
- ₹3.50/unitPudin Hara · 10 softgel capsuleDabur India · MRP ₹35.00
- ₹7.12/unitGingeral NM · 10 softgel capsuleNouveau Medicament · MRP ₹71.18
Ayurvedic/ Natural Suspension
3 packs, ₹0.73 per ml.
- ₹0.73/mlHimcocid-Sf · 200 ml suspensionHimalaya Drug Company · MRP ₹145.00
- ₹0.73/mlHimcocid-Sf · 200 ml suspensionHimalaya Drug Company · MRP ₹145.00
- ₹0.73/mlHimcocid-Sf · 200 ml suspensionHimalaya Drug Company · MRP ₹145.00
Ayurvedic/ Natural Tablet 250 mg
3 packs, ₹5.00 to ₹5.42 per tablet.
- ₹5.00/tabletShatavari · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹300.00
- ₹5.00/tabletShigru · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹300.00
- ₹5.42/tabletTagara(him) · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹325.00
Ayurvedic/ Natural Drops
1 pack, ₹2.50 per ml.
- ₹2.50/mlColicarmin · 30 ml dropsBan Labs · MRP ₹75.00
Ayurvedic/ Natural Elixir
1 pack, ₹1.27 per ml.
- ₹1.27/mlElcarim · 110 ml elixirMankind Pharmaceuticals · MRP ₹139.50
Ayurvedic/ Natural Granules
1 pack, ₹1.40 per g.
- ₹1.40/gGasofast Active · 100 gm granulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
Ayurvedic/ Natural Capsule 500 mg
1 pack, ₹12.50 per capsule.
- ₹12.50/capsuleGingecap · 12 capsuleAureate Healthcare · MRP ₹150.00
Ayurvedic/ Natural Lotion
1 pack, ₹0.33 per ml.
- ₹0.33/mlSyncom Gripe Water · 150 ml lotionSyncom Formulations · MRP ₹49.00
Companies marketing it
- Himalaya Drug Company23 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals14 packs
- Mankind12 packs
- Dabur India7 packs
- Ban Labs5 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)4 packs
- Cipla3 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Bestochem Formulations3 packs
- Cadila Pharmaceuticals3 packs
- Charak Pharma3 packs
- Baidynath2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- TTK Healthcare2 packs
- Vilco Laboratories1 pack
- Zydus1 pack
- Kontest Chemicals1 pack
- Zandu Pharmaceuticals Works1 pack
- Biological E1 pack
- Aureate Healthcare1 pack
- Nouveau Medicament1 pack
- Abbott1 pack
- Universal Medikit1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.