Medicines / Molecules / Ayurvedic / Natural

Ayurvedic / NaturalEvery pack, by price.

76 packs of Ayurvedic / Natural on NPPA's price list for July 2026: 51 brands from 35 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
76
Brands
51
Companies
35
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 76

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic / Natural Syrup

30 packs, ₹0.49 to ₹1.89 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.49/mlEugynin · 200 ml syrupGufic Bioscience · MRP ₹98.21
  2. ₹0.53/mlHimalaya Wellness · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹105.00
  3. ₹0.55/mlLucomyn · 450 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹247.50
  4. ₹0.58/mlUtofit · 450 ml syrupVilco Laboratories · MRP ₹259.00
  5. ₹0.58/mlUtrowel · 225 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹130.00
  6. ₹0.59/mlGynocare · 200 ml syrupDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹117.20
  7. ₹0.63/mlLarzine · 50 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹31.61
  8. ₹0.63/mlYummyzyme · 225 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹141.00
  9. ₹0.64/mlLucomyn · 250 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹159.38
  10. ₹0.65/mlTercid · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹129.00
  11. ₹0.68/mlMenoleap · 200 ml syrupBal Pharma · MRP ₹136.88
  12. ₹0.72/mlU Gyanetone · 500 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹360.00
The other 18 by price per ml
  1. ₹0.73/mlBint · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹145.00
  2. ₹0.73/mlMentone · 200 ml syrupManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹146.96
  3. ₹0.75/mlOvarin(ban) · 200 ml syrupBan Labs · MRP ₹150.00
  4. ₹0.79/mlMensta · 200 ml syrupDabur India · MRP ₹158.00
  5. ₹0.82/mlEvecare · 400 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹328.00
  6. ₹0.82/mlUT Tone · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹164.25
  7. ₹0.86/mlMenohelp · 300 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹257.40
  8. ₹0.89/mlUtronorm · 300 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹266.00
  9. ₹0.90/mlUtofit · 200 ml syrupVilco Laboratories · MRP ₹179.53
  10. ₹0.93/mlU Gyanetone · 200 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹185.00
  11. ₹0.99/mlAmycordial · 450 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹444.00
  12. ₹1.08/mlEvecare · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹215.00
  13. ₹1.11/mlAmycordial · 200 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹222.00
  14. ₹1.17/mlLukol · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹234.00
  15. ₹1.19/mlCycloset · 300 ml syrupAlembic · MRP ₹358.00
  16. ₹1.25/mlU Gyanetone · 150 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹187.00
  17. ₹1.68/mlAmycordial · 450 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹756.00
  18. ₹1.89/mlAmycordial · 200 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹378.00

Ayurvedic / Natural Tablet

20 packs, ₹1.04 to ₹40.18 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.04/tabletMyron (Alarsin) · 1000 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹1,035
  2. ₹1.68/tabletMyron (Alarsin) · 100 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹168.00
  3. ₹1.78/tabletMyron (Alarsin) · 50 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹89.00
  4. ₹2.19/tabletFemiplex · 75 tabletCharak Pharma · MRP ₹164.00
  5. ₹3.27/tabletMensta · 30 tabletDabur India · MRP ₹98.00
  6. ₹3.67/tabletZandu Nityam · 12 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹44.00
  7. ₹3.90/tabletFemiforte · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹117.00
  8. ₹4.00/tabletZanopause · 10 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹40.00
  9. ₹4.22/tabletLukol · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹253.00
  10. ₹4.40/tabletZandu Nityam · 10 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹44.00
  11. ₹5.60/tabletStyplon · 30 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹168.00
  12. ₹7.03/tabletMenocramp · 30 tabletSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹211.00
The other 8 by price per tablet
  1. ₹7.13/tabletGynovit (Uni) · 30 tabletUni Labs · MRP ₹213.75
  2. ₹8.10/tabletMenosan · 30 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹243.00
  3. ₹9.38/tabletSensa Herb · 20 tabletVilco Laboratories · MRP ₹187.50
  4. ₹10.92/tabletLukure · 30 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹327.50
  5. ₹11.67/tabletBorivag · 6 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹70.00
  6. ₹11.72/tabletUtiera · 10 tabletGracious Pharmaceuticals · MRP ₹117.18
  7. ₹24.47/tabletGarciwin · 30 tabletAggrowin Pharma · MRP ₹734.00
  8. ₹40.18/tabletGonadil · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹401.80

Ayurvedic / Natural Capsule

15 packs, ₹3.28 to ₹44.17 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹3.28/capsuleFemigen · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹196.87
  2. ₹3.47/capsuleLucomyn · 20 capsuleJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹69.38
  3. ₹3.50/capsuleFemigen · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹105.00
  4. ₹4.37/capsuleCyclovarin · 75 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹328.00
  5. ₹4.50/capsuleMensovit Plus · 10 capsuleUni Labs · MRP ₹45.00
  6. ₹4.63/capsuleLucomyn · 30 capsuleJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹138.76
  7. ₹5.63/capsuleLucogyl · 10 capsuleBan Labs · MRP ₹56.30
  8. ₹5.63/capsuleOvarin(ban) · 10 capsuleBan Labs · MRP ₹56.30
  9. ₹6.10/capsuleAmycordial · 30 capsuleAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹183.00
  10. ₹6.10/capsuleMenoleap · 10 capsuleBal Pharma · MRP ₹61.00
  11. ₹6.20/capsuleLunarex · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹124.00
  12. ₹7.08/capsuleU Gyanetone · 60 capsuleUniversal Medikit · MRP ₹425.00
The other 3 by price per capsule
  1. ₹8.10/capsuleEvecare · 30 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹243.00
  2. ₹9.80/capsuleEndotone · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹196.00
  3. ₹44.17/capsuleMensovit Plus · 6 capsuleUni Labs · MRP ₹265.00

Ayurvedic / Natural Caplet

2 packs, ₹13.75 to ₹15.00 per unit.

  1. ₹13.75/unitOrganic Ashwagandha (Himalaya) · 60 capletHimalaya Drug Company · MRP ₹825.00
  2. ₹15.00/unitOrganic Ashwagandha (Himalaya) · 30 capletHimalaya Drug Company · MRP ₹450.00

Ayurvedic / Natural Tablet 300 mg

1 pack, ₹3.00 per tablet.

  1. ₹3.00/tabletAshwagandha(baid) · 60 tabletBaidynath · MRP ₹180.00

Ayurvedic / Natural Spray

1 pack, ₹3.30 per ml.

  1. ₹3.30/mlDobact · 60 ml sprayTidal Laboratories · MRP ₹198.00

Ayurvedic / Natural Liquid

1 pack, ₹0.49 per ml.

  1. ₹0.49/mlEez · 200 ml liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹97.00

Ayurvedic / Natural Lotion

1 pack, ₹0.89 per ml.

  1. ₹0.89/mlFemipil · 200 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹177.00

Ayurvedic / Natural Gel

1 pack, ₹3.10 per g.

  1. ₹3.10/gFemiplex · 30 gm gelCharak Pharma · MRP ₹93.00

Ayurvedic / Natural Pastilles 15 mg

1 pack, ₹12.23 per unit.

  1. ₹12.23/unitInnovcares Gingerol · 10 pastillesInnovcare Life Sciences · MRP ₹122.32

Ayurvedic / Natural Sachet

1 pack, ₹1.87 per g.

  1. ₹1.87/gJeerafast · 5 gm sachetHetero Healthcare · MRP ₹9.35

Ayurvedic / Natural Suspension

1 pack, ₹0.97 per ml.

  1. ₹0.97/mlUtronorm · 200 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹194.00

Ayurvedic / Natural Cream

1 pack, ₹4.83 per g.

  1. ₹4.83/gV Gel · 30 gm creamHimalaya Drug Company · MRP ₹145.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.