Medicines / Molecules / Ayurvedic/ Herbal

Ayurvedic/ HerbalEvery pack, by price.

184 packs of Ayurvedic/ Herbal on NPPA's price list for July 2026: 135 brands from 76 companies, in 19 forms and strengths.

Packs
184
Brands
135
Companies
76
Forms and strengths
19
Price-controlled packs
0 of 184

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic/ Herbal Syrup

88 packs, ₹0.11 to ₹20.09 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.11/mlKofoff · 100 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹10.75
  2. ₹0.25/mlMincof · 110 ml syrupSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹27.62
  3. ₹0.28/mlCoughveda · 100 ml syrupAustro Lab · MRP ₹27.50
  4. ₹0.38/mlMridul · 8 ml syrupAmrutanjan · MRP ₹3.00
  5. ₹0.44/mlNirogini · 200 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹88.00
  6. ₹0.45/mlTorex · 50 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹22.50
  7. ₹0.45/mlVikof · 100 ml syrupKivi Labs · MRP ₹45.30
  8. ₹0.47/mlHaleezy · 200 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹94.00
  9. ₹0.49/mlLivomed · 200 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹98.75
  10. ₹0.53/mlJvine · 450 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹237.19
  11. ₹0.55/mlHerbodil · 110 ml syrupDeys Medical · MRP ₹60.94
  12. ₹0.67/mlNavgun P · 100 ml syrupKee Pharma · MRP ₹67.00
The next 48 by price per ml
  1. ₹0.69/mlHealing Adulsa · 120 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹82.78
  2. ₹0.69/mlNavgun · 120 ml syrupKee Pharma · MRP ₹83.00
  3. ₹0.70/mlSpasma · 200 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹140.00
  4. ₹0.74/mlKufchil · 120 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹88.45
  5. ₹0.74/mlLemolate Gold · 100 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹74.00
  6. ₹0.75/mlMenoreg · 300 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹225.70
  7. ₹0.75/mlNutritus Imu · 200 ml syrupAptus Pharma · MRP ₹149.90
  8. ₹0.77/mlRestora Gold · 225 ml syrupDabur India · MRP ₹174.00
  9. ₹0.78/mlAdusol · 230 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹180.00
  10. ₹0.78/mlTulsi · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹155.00
  11. ₹0.79/mlRestora Gold · 450 ml syrupDabur India · MRP ₹355.00
  12. ₹0.80/mlGofull · 200 ml syrupMed Manor Organics · MRP ₹160.00
  13. ₹0.80/mlKaaswin · 100 ml syrupBaidynath · MRP ₹80.00
  14. ₹0.80/mlRespinova · 100 ml syrupLupin · MRP ₹79.50
  15. ₹0.84/mlAdumist · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹84.00
  16. ₹0.84/mlPneumonorm · 100 ml syrupDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹84.40
  17. ₹0.85/mlMalbet · 100 ml syrupSG Phyto Pharma · MRP ₹85.00
  18. ₹0.86/mlBroncorid · 200 ml syrupDabur India · MRP ₹172.00
  19. ₹0.88/mlMukuf · 100 ml syrupMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹88.00
  20. ₹0.90/mlGraciliv · 200 ml syrupGracious Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  21. ₹0.90/mlHoneymix · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹90.00
  22. ₹0.90/mlKofkind Imu · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
  23. ₹0.92/mlPneumonorm · 60 ml syrupDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹55.00
  24. ₹0.93/mlAyurmist · 100 ml syrupSmartway Wellness · MRP ₹93.00
  25. ₹0.94/mlCofayur · 100 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹93.75
  26. ₹0.94/mlInfee · 100 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹94.00
  27. ₹0.94/mlRudraksh · 100 ml syrupRemember India Medicos · MRP ₹93.75
  28. ₹0.99/mlTorex · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  29. ₹1.00/mlCoughveda · 100 ml syrupAustro Lab · MRP ₹100.00
  30. ₹1.00/mlImunocin · 200 ml syrupGufic Bioscience · MRP ₹199.00
  31. ₹1.00/mlVedictus · 100 ml syrupHegde & Hegde · MRP ₹100.32
  32. ₹1.01/mlKafbin · 100 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹101.25
  33. ₹1.03/mlCorina Plus · 100 ml syrupSG Phyto Pharma · MRP ₹103.00
  34. ₹1.03/mlDekofcyn · 100 ml syrupAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹103.00
  35. ₹1.03/mlEmcof · 100 ml syrupMedopharm · MRP ₹103.13
  36. ₹1.03/mlKasamrita · 200 ml syrupBaidynath · MRP ₹206.25
  37. ₹1.03/mlKofol · 100 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹103.00
  38. ₹1.03/mlKofol SF · 100 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹103.00
  39. ₹1.03/mlZefs · 100 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹103.12
  40. ₹1.08/mlBresol · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹215.00
  41. ₹1.08/mlCrux · 100 ml syrupBan Labs · MRP ₹108.00
  42. ₹1.08/mlVedictus EX · 100 ml syrupHegde & Hegde · MRP ₹107.81
  43. ₹1.10/mlAdusol · 100 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹110.00
  44. ₹1.10/mlImunocin · 100 ml syrupGufic Bioscience · MRP ₹110.00
  45. ₹1.10/mlJufex · 100 ml syrupAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹110.00
  46. ₹1.13/mlHonicof · 100 ml syrupSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹113.00
  47. ₹1.13/mlKufma · 100 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
  48. ₹1.13/mlKufma Natural · 100 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹112.50

Ayurvedic/ Herbal Tablet

42 packs, ₹0.71 to ₹90.30 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.71/tabletRelicuf · 250 tabletWings Pharmaceuticals · MRP ₹177.50
  2. ₹0.76/tabletDekofcyn · 1000 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹759.37
  3. ₹0.81/tabletAgnitundi Vati · 80 tabletDabur India · MRP ₹65.00
  4. ₹0.84/tabletKofol · 20 tabletCharak Pharma · MRP ₹16.88
  5. ₹1.00/tabletHonitus · 100 tabletDabur India · MRP ₹100.00
  6. ₹1.00/tabletHonitus Throat Drops · 300 tabletDabur India · MRP ₹300.00
  7. ₹1.02/tabletKofol · 60 tabletCharak Pharma · MRP ₹61.00
  8. ₹1.09/tabletAllerin · 100 tabletBan Labs · MRP ₹109.33
  9. ₹1.17/tabletSualin · 60 tabletHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹70.30
  10. ₹1.20/tabletHonitus · 250 tabletDabur India · MRP ₹300.00
  11. ₹1.43/tabletDekofcyn · 100 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹143.00
  12. ₹1.58/tabletDekofcyn · 50 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹79.00
The other 30 by price per tablet
  1. ₹1.63/tabletLavangadi Bati · 40 tabletBaidynath · MRP ₹65.00
  2. ₹1.78/tabletTribhuvankirti · 40 tabletBaidynath · MRP ₹71.00
  3. ₹2.19/tabletHimalaya Wellness · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹131.25
  4. ₹2.25/tabletSynramine · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹22.50
  5. ₹3.03/tabletHaleezy · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹91.00
  6. ₹3.50/tabletTalekt · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹210.00
  7. ₹3.75/tabletKofol · 60 tabletCharak Pharma · MRP ₹225.00
  8. ₹4.13/tabletBresol · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹248.00
  9. ₹5.78/tabletThyter · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹173.44
  10. ₹5.80/tabletImmuzest · 30 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹174.11
  11. ₹6.19/tabletDiapal · 10 tabletDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹61.90
  12. ₹6.33/tabletTrishun · 6 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹38.00
  13. ₹6.50/tabletEladi · 20 tabletBaidynath · MRP ₹130.00
  14. ₹6.50/tabletSincol · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹195.00
  15. ₹6.63/tabletInstalin · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹199.00
  16. ₹7.50/tabletOswella Plus · 30 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹225.00
  17. ₹7.60/tabletZandiabts · 10 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹76.00
  18. ₹8.20/tabletFifatrol · 30 tabletAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹246.00
  19. ₹8.90/tabletImunocin · 10 tabletGufic Bioscience · MRP ₹89.00
  20. ₹9.00/tabletRumastal · 10 tabletGufic Bioscience · MRP ₹90.00
  21. ₹11.90/tabletNutritus Imu · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹119.00
  22. ₹14.95/tabletLife BE One · 30 tabletLupin · MRP ₹448.36
  23. ₹15.00/tabletBrahmi Vati With Gold · 20 tabletDabur India · MRP ₹300.00
  24. ₹15.50/tabletLife BE One · 10 tabletLupin · MRP ₹155.00
  25. ₹19.49/tabletPulmoeasy · 10 tabletAarux Pharmaceuticals · MRP ₹194.87
  26. ₹47.69/tabletTrailokya · 10 tabletBaidynath · MRP ₹476.88
  27. ₹57.85/tabletEstroease · 10 tabletLupin · MRP ₹578.50
  28. ₹76.84/tabletShwas Chintamani · 25 tabletDabur India · MRP ₹1,921
  29. ₹84.32/tabletAkbanem · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹843.21
  30. ₹90.30/tabletVrihat Vachintamani Ras · 10 tabletDabur India · MRP ₹903.00

Ayurvedic/ Herbal Capsule

13 packs, ₹2.40 to ₹61.40 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹2.40/capsuleSuswas · 10 capsuleBal Pharma · MRP ₹24.00
  2. ₹3.18/capsuleNilsin · 550 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹1,750
  3. ₹4.00/capsuleTulsi · 60 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹240.00
  4. ₹4.69/capsuleKesh King · 10 capsuleEmami · MRP ₹46.88
  5. ₹4.69/capsulePneumonorm · 10 capsuleDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹46.87
  6. ₹5.17/capsuleNilsin · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹155.00
  7. ₹5.60/capsuleBreath EX · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹56.00
  8. ₹6.88/capsuleRedux(east India) · 60 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹413.00
  9. ₹10.00/capsuleFuntime Fem · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹100.00
  10. ₹10.00/capsuleUrtiplex · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹200.00
  11. ₹14.35/capsuleLevpand · 10 capsuleWander Medicare · MRP ₹143.50
  12. ₹31.10/capsuleGarligold · 10 capsuleTruhealthy · MRP ₹311.00
The other 1 by price per capsule
  1. ₹61.40/capsuleCurcon · 10 capsuleDr. Johns Laboratories · MRP ₹613.98

Ayurvedic/ Herbal Lozenges

12 packs, ₹0.01 to ₹6.67 per unit.

  1. ₹0.01/unitAlchem Life Phytorelief-Cc · 10 lozengesAlchem Phytoceuticals · MRP ₹0.13
  2. ₹1.87/unitKoflet · 75 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹140.00
  3. ₹1.88/unitKoflet · 200 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹375.00
  4. ₹1.88/unitKofol · 200 lozengesCharak Pharma · MRP ₹375.00
  5. ₹1.88/unitKofol · 200 lozengesCharak Pharma · MRP ₹376.00
  6. ₹1.88/unitKofol · 200 lozengesCharak Pharma · MRP ₹375.00
  7. ₹2.30/unitKoflet · 10 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹23.00
  8. ₹5.50/unitKoflet SF · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹33.00
  9. ₹5.50/unitKoflet SF · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹33.00
  10. ₹5.50/unitKoflet SF · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹33.00
  11. ₹5.50/unitKoflet SF · 6 lozengesHimalaya Drug Company · MRP ₹33.00
  12. ₹6.67/unitKofol · 6 lozengesCharak Pharma · MRP ₹40.00

Ayurvedic/ Herbal Oral Powder

7 packs, ₹0.33 to ₹2.83 per g.

  1. ₹0.33/gLal Dant · 60 gm oral powderDabur India · MRP ₹20.00
  2. ₹0.35/gLal Dant · 100 gm oral powderDabur India · MRP ₹35.00
  3. ₹0.46/gShatavari Kalpa (Ayur) · 150 gm oral powderAyurveda Rasashala · MRP ₹69.00
  4. ₹0.77/gHonitus · 150 gm oral powderDabur India · MRP ₹116.00
  5. ₹0.93/gDinkhush · 100 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹93.00
  6. ₹1.80/gPratikar Kadha · 100 gm oral powderSheth Brothers Co · MRP ₹180.00
  7. ₹2.83/gSitopaladhi Churna · 60 gm oral powderDabur India · MRP ₹170.00

Ayurvedic/ Herbal Drops

5 packs, ₹1.00 to ₹19.50 per unit.

  1. ₹1.00/unitCrux Cough · 200 dropsBan Labs · MRP ₹200.00
  2. ₹1.67/mlNavgun · 30 ml dropsKee Pharma · MRP ₹50.00
  3. ₹6.33/mlMaxtra N · 15 ml dropsZuventus Healthcare · MRP ₹95.00
  4. ₹7.50/mlTulsibliss · 30 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹225.00
  5. ₹19.50/mlInhalade Plus · 5 ml dropsMeridian Enterprises · MRP ₹97.50

Ayurvedic/ Herbal Oral Liquid

3 packs, ₹0.25 to ₹1.60 per ml.

  1. ₹0.25/mlKanakasava · 450 ml oral liquidDabur India · MRP ₹111.00
  2. ₹1.05/mlBronkasav · 200 ml oral liquidMillennium Herbal Care · MRP ₹210.00
  3. ₹1.60/mlAayog AV · 100 ml oral liquidKepler Health Care · MRP ₹160.00

Ayurvedic/ Herbal Sachet

3 packs, ₹2.00 to ₹15.00 per g.

  1. ₹2.00/gGasowel · 5 gm sachetLeeford Healthcare · MRP ₹10.00
  2. ₹7.00/gHonitus · 30 gm sachetDabur India · MRP ₹210.00
  3. ₹15.00/gSnez Cure · 6 gm sachetZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹90.00

Ayurvedic/ Herbal Inhaler

1 pack, ₹45.00 per unit.

  1. ₹45.00/unitAirmore · 1 inhalerSmartway Wellness · MRP ₹45.00

Ayurvedic/ Herbal Granules

1 pack, ₹1.13 per g.

  1. ₹1.13/gConstina · 100 gm granulesA N Pharmacia · MRP ₹112.50

Ayurvedic/ Herbal Capsule 500 mg

1 pack, ₹38.17 per capsule.

  1. ₹38.17/capsuleFixonem · 10 capsuleErgos Life Sciences · MRP ₹381.74

Ayurvedic/ Herbal Capsule 150 mg

1 pack, ₹19.58 per capsule.

  1. ₹19.58/capsuleFlexiqule · 10 capsuleAlchem Phytoceuticals · MRP ₹195.80

Ayurvedic/ Herbal Expectorant

1 pack, ₹1.51 per ml.

  1. ₹1.51/mlHerbex · 100 ml expectorantUni Labs · MRP ₹151.00

Ayurvedic/ Herbal Linctus

1 pack, ₹1.26 per ml.

  1. ₹1.26/mlKoflet SF · 100 ml linctusHimalaya Drug Company · MRP ₹126.00

Ayurvedic/ Herbal Liquid

1 pack, ₹6.60 per ml.

  1. ₹6.60/mlKofol · 10 ml liquidCharak Pharma · MRP ₹66.00

Ayurvedic/ Herbal Tablet 5 mg

1 pack, ₹6.00 per tablet.

  1. ₹6.00/tabletMarc Uro · 30 tabletMarc Laboratories · MRP ₹180.00

Ayurvedic/ Herbal Nasal Spray

1 pack, ₹2.75 per ml.

  1. ₹2.75/mlNozuka · 20 ml nasal sprayAlkem Laboratories · MRP ₹55.00

Ayurvedic/ Herbal Oil

1 pack, ₹5.10 per ml.

  1. ₹5.10/mlOlesan · 10 ml oilRanbaxy Laboratories · MRP ₹51.00

Ayurvedic/ Herbal Tablet 20 mg

1 pack, ₹13.50 per tablet.

  1. ₹13.50/tabletPelabios · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹135.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.