Medicines / Molecules / Ayurvedic/herbal
Ayurvedic/herbalEvery pack, by price.
24 packs of Ayurvedic/herbal on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 15 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 24
- Brands
- 18
- Companies
- 15
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 24
Packs, lowest price per unit first
Ayurvedic/herbal Tablet
9 packs, ₹1.00 to ₹52.68 per tablet.
- ₹1.00/tabletArjin · 1000 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹1,002
- ₹1.81/tabletArjin · 100 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹181.00
- ₹2.00/tabletArjin · 50 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
- ₹2.27/tabletLipotab · 60 tabletHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹135.94
- ₹2.82/tabletAshwagandha(alarsin) · 60 tabletAlarsin Pharmaceuticals · MRP ₹169.00
- ₹5.42/tabletArjuna · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹325.00
- ₹5.42/tabletLasuna · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹325.00
- ₹11.25/tabletRichgogue · 30 tabletAr-Ex Laboratories · MRP ₹337.50
- ₹52.68/tabletObepparalpha · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹526.77
Ayurvedic/herbal Capsule
8 packs, ₹0.47 to ₹13.44 per capsule.
- ₹0.47/capsuleGarlicon · 30 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹14.00
- ₹1.33/capsuleGarlic Pearls · 30 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹40.00
- ₹1.40/capsuleGarlic Pearls · 100 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹140.00
- ₹4.22/capsuleGarlicon · 60 capsuleSG Phyto Pharma · MRP ₹253.12
- ₹7.00/capsuleArjunin · 20 capsuleCharak Pharma · MRP ₹140.00
- ₹11.72/capsuleGynocare · 10 capsuleDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹117.20
- ₹12.50/capsuleR.p Forte · 6 capsuleRusi Remedies · MRP ₹75.00
- ₹13.44/capsuleR.c.plus · 6 capsuleReliance Formulation · MRP ₹80.62
Ayurvedic/herbal Syrup
2 packs, ₹0.34 to ₹0.46 per ml.
- ₹0.34/mlPmensa · 200 ml syrupLupin · MRP ₹67.50
- ₹0.46/mlArjunarishta · 450 ml syrupBaidynath · MRP ₹205.00
Ayurvedic/herbal Oral Liquid
1 pack, ₹0.39 per ml.
- ₹0.39/mlAshwagandharishta (Baidyanath) · 450 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹175.00
Ayurvedic/herbal Mouth Wash
1 pack, ₹0.93 per ml.
- ₹0.93/mlDesmocare · 250 ml mouth washGroup Pharmaceuticals · MRP ₹232.50
Ayurvedic/herbal Tablet 0.5 %
1 pack, ₹14.00 per tablet.
- ₹14.00/tabletGarlic Pearls · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹140.00
Ayurvedic/herbal Tablet 60 mg
1 pack, ₹41.19 per tablet.
- ₹41.19/tabletRemifemin · 15 tabletBharat Serums & Vaccines · MRP ₹617.86
Ayurvedic/herbal Granules
1 pack, ₹2.23 per g.
- ₹2.23/gRichgogue · 200 gm granulesAr-Ex Laboratories · MRP ₹445.30
Companies marketing it
- Alarsin Pharmaceuticals4 packs
- Sun Pharma3 packs
- Baidynath2 packs
- Himalaya Drug Company2 packs
- SG Phyto Pharma2 packs
- Ar-Ex Laboratories2 packs
- Charak Pharma1 pack
- Group Pharmaceuticals1 pack
- Dr. Palep Medical Research Foundation1 pack
- Hamdard (Wakf) Laboratories1 pack
- La Renon Healthcare1 pack
- Lupin1 pack
- Reliance Formulation1 pack
- Mankind1 pack
- Rusi Remedies1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.