Medicines / Molecules / Ayurvedic - Emollients

Ayurvedic - EmollientsEvery pack, by price.

48 packs of Ayurvedic - Emollients on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 22 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
48
Brands
26
Companies
22
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 48

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic - Emollients Cream

13 packs, ₹1.27 to ₹43.30 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.27/gEdicare · 25 gm creamSyncom Formulations · MRP ₹31.81
  2. ₹1.99/gRheumensa · 10 gm creamDollar · MRP ₹19.90
  3. ₹2.34/gProctophyte · 30 gm creamDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹70.31
  4. ₹2.40/gRheumensa · 25 gm creamDollar · MRP ₹60.00
  5. ₹2.67/gKwikeal · 15 gm creamDollar · MRP ₹40.00
  6. ₹2.85/gNO Darar · 25 gm creamCipla · MRP ₹71.15
  7. ₹3.75/gBabymoon · 25 gm creamMoonstar Lifecare · MRP ₹93.75
  8. ₹3.75/gPentaphyte P-5 · 20 gm creamDr. Palep Medical Research Foundation · MRP ₹75.00
  9. ₹3.92/gFeetglo · 25 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹97.95
  10. ₹4.80/gScar Free · 25 gm creamAustro Lab · MRP ₹120.00
  11. ₹6.67/gNomark · 12 gm creamOzone Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
  12. ₹25.98/gNeverage · 50 gm creamAkumentis Healthcare · MRP ₹1,299
The other 1 by price per g
  1. ₹43.30/gNeverage · 30 gm creamAkumentis Healthcare · MRP ₹1,299

Ayurvedic - Emollients Soap

13 packs, ₹0.01 to ₹4.63 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.01/gShower TO Shower (Joh) · 150 gm soapJohnson & Johnson · MRP ₹1.25
  2. ₹0.52/gBaby · 25 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹13.00
  3. ₹0.73/gBabyskin · 75 gm soapMed Manor Organics · MRP ₹55.00
  4. ₹0.87/gBaby · 115 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹100.00
  5. ₹0.87/gBaby · 75 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹65.00
  6. ₹1.13/gDermamoist · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹85.00
  7. ₹1.63/gCutinorm · 100 gm soapIpca Laboratories · MRP ₹163.00
  8. ₹1.77/gUltrabrite · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹133.00
  9. ₹2.25/gBellissa · 75 gm soapBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹169.07
  10. ₹2.34/gBellissa · 75 gm soapBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹175.30
  11. ₹2.67/gDermadew · 75 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹200.00
  12. ₹2.93/gDermadew · 75 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹220.00
The other 1 by price per g
  1. ₹4.63/gBellissa · 25 gm soapBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹115.68

Ayurvedic - Emollients Oil

9 packs, ₹0.87 to ₹1.50 per ml.

  1. ₹0.87/mlBaby · 300 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹260.00
  2. ₹1.00/mlBaby · 30 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹30.00
  3. ₹1.10/mlBaby · 500 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹550.00
  4. ₹1.25/mlBabymoon · 60 ml oilMoonstar Lifecare · MRP ₹75.00
  5. ₹1.30/mlBaby · 200 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹260.00
  6. ₹1.50/mlBaby · 50 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹75.00
  7. ₹1.50/mlBaby · 100 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00
  8. ₹1.50/mlBaby · 50 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹75.00
  9. ₹1.50/mlBaby · 100 ml oilHimalaya Drug Company · MRP ₹150.00

Ayurvedic - Emollients Lotion

5 packs, ₹0.64 to ₹1.50 per ml.

  1. ₹0.64/mlBaby · 700 ml lotionHimalaya Drug Company · MRP ₹450.00
  2. ₹1.00/mlBaby · 400 ml lotionHimalaya Drug Company · MRP ₹400.00
  3. ₹1.05/mlBaby · 200 ml lotionHimalaya Drug Company · MRP ₹210.00
  4. ₹1.25/mlBaby · 100 ml lotionHimalaya Drug Company · MRP ₹125.00
  5. ₹1.50/mlBaby · 40 ml lotionHimalaya Drug Company · MRP ₹60.00

Ayurvedic - Emollients Tablet

2 packs, ₹5.00 to ₹26.00 per tablet.

  1. ₹5.00/tabletGandhak Rasayan (Baidy) · 10 tabletBaidynath · MRP ₹50.00
  2. ₹26.00/tabletSeabuck · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹260.00

Ayurvedic - Emollients Shampoo

1 pack, ₹1.15 per ml.

  1. ₹1.15/mlBaby · 100 ml shampooHimalaya Drug Company · MRP ₹115.00

Ayurvedic - Emollients Ointment

1 pack, ₹3.56 per g.

  1. ₹3.56/gCutfar · 25 gm ointmentBan Labs · MRP ₹89.00

Ayurvedic - Emollients Facewash

1 pack, ₹4.00 per ml.

  1. ₹4.00/mlDermadew Glow · 100 ml facewashHegde & Hegde · MRP ₹400.00

Ayurvedic - Emollients Liquid

1 pack, ₹3.74 per ml.

  1. ₹3.74/mlKashisadi Tel (Baidyanath) · 50 ml liquidBaidynath · MRP ₹187.00

Ayurvedic - Emollients Taila

1 pack, ₹1.29 per ml.

  1. ₹1.29/mlMadhavi · 100 ml tailaAyurveda Rasashala · MRP ₹129.00

Ayurvedic - Emollients Gel

1 pack, ₹8.33 per g.

  1. ₹8.33/gPurifica · 30 gm gelNexgen RX Life Sciences · MRP ₹250.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.