Medicines / Molecules / Ayurvedic Based Laxatives

Ayurvedic Based LaxativesEvery pack, by price.

59 packs of Ayurvedic Based Laxatives on NPPA's price list for July 2026: 28 brands from 21 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
59
Brands
28
Companies
21
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 59

Packs, lowest price per unit first

Ayurvedic Based Laxatives Oral Powder

24 packs, ₹0.44 to ₹2.63 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.44/gTriphala Churna · 500 gm oral powderBaidynath · MRP ₹220.00
  2. ₹0.83/gTriphala Churna · 120 gm oral powderBaidynath · MRP ₹100.00
  3. ₹0.85/gTriphala Churna · 100 gm oral powderBaidynath · MRP ₹85.00
  4. ₹0.92/gTriphala Churna · 60 gm oral powderBaidynath · MRP ₹55.00
  5. ₹1.03/gConsticare · 100 gm oral powderWaves Biotech · MRP ₹103.03
  6. ₹1.03/gLaxher · 100 gm oral powderDepsons Pharma · MRP ₹103.13
  7. ₹1.10/gTriphala Churna · 50 gm oral powderBaidynath · MRP ₹55.00
  8. ₹1.45/gSoftovac · 450 gm oral powderLupin · MRP ₹653.50
  9. ₹1.72/gSoftovac O · 250 gm oral powderLupin · MRP ₹431.00
  10. ₹1.88/gSoftovac O · 80 gm oral powderLupin · MRP ₹150.00
  11. ₹1.90/gSoftovac · 250 gm oral powderLupin · MRP ₹475.00
  12. ₹2.00/gFabolite · 300 gm oral powderAbbott Healthcare · MRP ₹600.00
The other 12 by price per g
  1. ₹2.06/gEntero Bael · 100 gm oral powderIndian National Drug Co · MRP ₹206.25
  2. ₹2.06/gLaxher · 5 gm oral powderDepsons Pharma · MRP ₹10.30
  3. ₹2.11/gSoftovac · 100 gm oral powderLupin · MRP ₹210.50
  4. ₹2.11/gTummy Fresh · 100 gm oral powderBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹210.94
  5. ₹2.16/gSoftolax · 100 gm oral powderLupin · MRP ₹215.50
  6. ₹2.21/gSoftool · 180 gm oral powderEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹398.43
  7. ₹2.23/gSoftovac · 40 gm oral powderLupin · MRP ₹89.00
  8. ₹2.25/gTriphala Churna · 20 gm oral powderBaidynath · MRP ₹45.00
  9. ₹2.35/gSoftolax · 100 gm oral powderLupin · MRP ₹235.00
  10. ₹2.50/gHingvashtaka · 60 gm oral powderBaidynath · MRP ₹150.00
  11. ₹2.50/gSoftool · 90 gm oral powderEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹225.00
  12. ₹2.63/gFabolite · 100 gm oral powderAbbott Healthcare · MRP ₹262.96

Ayurvedic Based Laxatives Tablet

10 packs, ₹1.10 to ₹18.70 per tablet.

  1. ₹1.10/tabletRegulax · 40 tabletCharak Pharma · MRP ₹44.00
  2. ₹1.81/tabletSanjivani Bati · 80 tabletBaidynath · MRP ₹145.00
  3. ₹2.20/tabletHerbolax · 100 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹220.00
  4. ₹2.25/tabletSanjivani Bati · 40 tabletBaidynath · MRP ₹90.00
  5. ₹5.00/tabletTriphala · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹300.00
  6. ₹6.56/tabletLaxher · 10 tabletDepsons Pharma · MRP ₹65.63
  7. ₹7.33/tabletNityam · 6 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹44.00
  8. ₹9.38/tabletOutlet · 10 tabletSeagull Pharma · MRP ₹93.75
  9. ₹10.90/tabletStop-Ibs · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹327.00
  10. ₹18.70/tabletZitvin · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹187.00

Ayurvedic Based Laxatives Granules

5 packs, ₹0.58 to ₹2.28 per g.

  1. ₹0.58/gAustrolax · 100 gm granulesAustro Lab · MRP ₹57.68
  2. ₹0.78/gKabz End · 120 gm granulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹93.00
  3. ₹1.04/gLaxifresh · 100 gm granulesShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹104.16
  4. ₹1.20/gKabz End · 50 gm granulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
  5. ₹2.28/gPulvolax · 100 gm granulesAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹228.00

Ayurvedic Based Laxatives Syrup

5 packs, ₹0.84 to ₹1.29 per ml.

  1. ₹0.84/mlUT528 · 300 ml syrupMCW Healthcare · MRP ₹253.13
  2. ₹0.88/mlTriphala · 200 ml syrupHimalaya Drug Company · MRP ₹175.00
  3. ₹0.99/mlOutlet · 100 ml syrupSeagull Pharma · MRP ₹99.00
  4. ₹1.08/mlFigolax · 200 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹216.56
  5. ₹1.29/mlFigolax · 100 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹129.00

Ayurvedic Based Laxatives Capsule

5 packs, ₹1.72 to ₹15.00 per capsule.

  1. ₹1.72/capsuleTriphala · 120 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹206.25
  2. ₹2.29/capsuleForpe · 30 capsuleColinz Laboratories · MRP ₹68.57
  3. ₹3.90/capsuleForpe · 15 capsuleColinz Laboratories · MRP ₹58.46
  4. ₹8.40/capsuleHerbolax · 10 capsuleHimalaya Drug Company · MRP ₹84.00
  5. ₹15.00/capsuleForpe · 10 capsuleColinz Laboratories · MRP ₹150.00

Ayurvedic Based Laxatives Oral Liquid

3 packs, ₹0.33 to ₹0.99 per ml.

  1. ₹0.33/mlKutjarishta (Baidyanath) · 455 ml oral liquidBaidynath · MRP ₹148.00
  2. ₹0.90/mlLaxher · 200 ml oral liquidDepsons Pharma · MRP ₹180.00
  3. ₹0.99/mlLaxher · 100 ml oral liquidDepsons Pharma · MRP ₹99.00

Ayurvedic Based Laxatives Drops

2 packs, ₹5.00 to ₹5.20 per ml.

  1. ₹5.00/mlOutlet · 15 ml dropsSeagull Pharma · MRP ₹75.00
  2. ₹5.20/mlFigolax · 15 ml dropsSeagull Labs · MRP ₹78.00

Ayurvedic Based Laxatives Sachet

2 packs, ₹2.00 to ₹3.38 per g.

  1. ₹2.00/gSoftovac · 5 gm sachetLupin · MRP ₹10.00
  2. ₹3.38/gTummy Fresh · 5 gm sachetBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹16.88

Ayurvedic Based Laxatives Ointment

1 pack, ₹5.00 per g.

  1. ₹5.00/gPilo GO Plus · 30 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹150.00

Ayurvedic Based Laxatives Liquid

1 pack, ₹1.14 per ml.

  1. ₹1.14/mlSoftolax · 225 ml liquidLupin · MRP ₹256.50

Ayurvedic Based Laxatives Oral Solution

1 pack, ₹1.04 per ml.

  1. ₹1.04/mlSoftovac · 225 ml oral solutionLupin · MRP ₹233.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.