Medicines / Molecules / Atropine

AtropineEvery pack, by price.

38 packs of Atropine on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 22 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
38
Brands
29
Companies
22
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
5 of 38

Packs, lowest price per unit first

Atropine Eye Drops 0.01 %

12 packs, ₹38.20 to ₹300.00 per ml.

  1. ₹38.20/mlAtroped · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹191.00
  2. ₹41.00/mlTropkids · 5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹205.00
  3. ₹41.25/mlMyokid · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹206.25
  4. ₹41.25/mlMyotry · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹206.25
  5. ₹41.80/mlLoatro · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹209.00
  6. ₹43.00/mlBysipin · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹215.00
  7. ₹43.12/mlKidoblu · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹215.60
  8. ₹44.00/mlAtrolite · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹220.00
  9. ₹45.00/mlTropin · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
  10. ₹46.12/mlPedatro · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹230.60
  11. ₹46.58/mlPaediatrin · 5 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹232.92
  12. ₹300.00/mlKidtro · 1 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹300.00

Atropine Eye Drops 1 %

9 packs, ₹3.33 to ₹11.26 per ml.

  1. ₹3.33/mlAtro · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹16.64
  2. ₹4.20/mlOpthopin · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹21.00
  3. ₹4.20/mlTopin · 10 ml eye dropsExeltis · MRP ₹41.98
  4. ₹4.21/mlBell Pino Atrin · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹42.10
  5. ₹4.24/mlAtropine (Jawa) · 10 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹42.36
  6. ₹4.94/mlBell Pino Atrin · 5 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹24.72
  7. ₹5.03/mlAtropine (Jawa) · 5 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹25.15
  8. ₹6.71/mlAtrosun · 3 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹20.13
  9. ₹11.26/mlOpthopin · 3 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹33.77

Atropine Injection 0.6 mg

5 packs, ₹4.79 to ₹1,065 per ml. Price-controlled: ceiling ₹4.18 per ml.

  1. ₹4.79/mlTropine · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹4.79
  2. ₹4.80/mlTropine · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹47.98
  3. ₹5.00/mlAtropin (Hindustan) · 1 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹5.00
  4. ₹7.33/mlAtrotas · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹7.33
  5. ₹1,065/mlAtro (Laborate) · 1 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹1,065

Atropine Eye Ointment 1 %

3 packs, ₹8.24 to ₹8.38 per g.

  1. ₹8.24/gPino-Atrin · 3 gm eye ointmentBell Pharma · MRP ₹24.72
  2. ₹8.38/gAtropine (Jawa) · 3 gm eye ointmentJawa Laboratories · MRP ₹25.15
  3. ₹8.38/gBell Pino Atrin · 3 gm eye ointmentBell Pharma · MRP ₹25.14

Atropine Eye Drops 0.05 %

2 packs, ₹73.80 to ₹85.20 per ml.

  1. ₹73.80/mlMyatro · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹369.00
  2. ₹85.20/mlKidtro · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹426.00

Atropine Tablet

1 pack, ₹2.69 per tablet.

  1. ₹2.69/tabletAtpine · 10 tabletST Morrison · MRP ₹26.90

Atropine Infusion 0.6 mg

1 pack, ₹2.08 per ml.

  1. ₹2.08/mlAtropin · 100 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹208.12

Atropine Infusion 0.5 mg

1 pack, ₹0.69 per ml.

  1. ₹0.69/mlAtropine · 100 ml infusionDenis Chem Lab · MRP ₹68.75

Atropine Oral Solution 0.6 mg

1 pack, ₹0.05 per ml.

  1. ₹0.05/mlAtropin Sulphate (Venus) · 100 ml oral solutionVenus Remedies · MRP ₹4.80

Atropine Oral Solution 0.01 %

1 pack, ₹60.00 per ml.

  1. ₹60.00/mlKidtro · 5 ml oral solutionSun Pharma Laboratories · MRP ₹300.00

Atropine Solution 0.01 %

1 pack, ₹154.80 per ml.

  1. ₹154.80/mlMyatro Trio · 5 ml solutionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹774.00

Atropine Eye Drops

1 pack, ₹48.00 per ml.

  1. ₹48.00/mlTopin · 5 ml eye dropsExeltis · MRP ₹240.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 0.6 mg/ ml · ceiling 7.03 ₹ (1 ML)( Pack)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.