Medicines / Molecules / Artemether + Lumefantrine
Artemether + LumefantrineEvery pack, by price.
57 packs of Artemether + Lumefantrine on NPPA's price list for July 2026: 36 brands from 32 companies, in 17 forms and strengths.
- Packs
- 57
- Brands
- 36
- Companies
- 32
- Forms and strengths
- 17
- Price-controlled packs
- 29 of 57
Packs, lowest price per unit first
Artemether + Lumefantrine Tablet 80/480 mg
23 packs, ₹8.44 to ₹29.08 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹23.10 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹8.44/tabletLumifen · 6 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹50.66
- ₹16.35/tabletCombither · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹163.48
- ₹17.60/tabletArtilumy · 10 tabletCoxswain Healthcare · MRP ₹176.00
- ₹22.81/tabletBenther AL DS · 6 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹136.88
- ₹24.75/tabletArteo LF · 6 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹148.50
- ₹26.00/tabletArte Plus · 6 tabletZydus Healthcare · MRP ₹156.02
- ₹26.56/tabletFalcynate LF · 6 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹159.38
- ₹26.67/tabletArtilumy · 6 tabletCoxswain Healthcare · MRP ₹160.00
- ₹27.17/tabletFalsu LF · 6 tabletVotary Laboratories · MRP ₹163.00
- ₹27.17/tabletFamal l · 6 tabletNavil Laboratories · MRP ₹163.00
- ₹27.17/tabletLumigo · 6 tabletBrochem Healthcare · MRP ₹163.00
- ₹27.22/tabletMaladex · 6 tabletBestochem Formulations · MRP ₹163.32
The other 11 by price per tablet
- ₹27.24/tabletArh l · 6 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹163.42
- ₹27.24/tabletFM Plus · 6 tabletUnicure Remedies · MRP ₹163.44
- ₹27.24/tabletLumart · 6 tabletMCW Healthcare · MRP ₹163.45
- ₹27.25/tabletEcother XL Forte · 6 tabletLeo Life Science · MRP ₹163.48
- ₹27.25/tabletFalcinil Lfx · 6 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹163.47
- ₹27.25/tabletIntamether l · 6 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹163.48
- ₹27.25/tabletLumerax · 6 tabletIpca Laboratories · MRP ₹163.48
- ₹27.25/tabletLumet · 6 tabletCipla · MRP ₹163.48
- ₹27.25/tabletNivaquine Lumart · 6 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹163.48
- ₹27.25/tabletRezatrin Forte · 6 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹163.49
- ₹29.08/tabletErafantrin · 6 tabletGracious Pharmaceuticals · MRP ₹174.50
Artemether + Lumefantrine Dry Syrup 20/120 mg
5 packs, ₹4.00 to ₹8.44 per ml.
- ₹4.00/mlFalcynate LF · 30 ml dry syrupSkymax Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹5.29/mlLumerax · 60 ml dry syrupIpca Laboratories · MRP ₹317.16
- ₹5.67/mlFamal l · 30 ml dry syrupNavil Laboratories · MRP ₹170.00
- ₹6.53/mlArh l · 30 ml dry syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹195.75
- ₹8.44/mlLumerax · 30 ml dry syrupIpca Laboratories · MRP ₹253.12
Artemether + Lumefantrine Tablet
5 packs, ₹23.54 to ₹32.67 per tablet.
- ₹23.54/tabletLumitroy · 6 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹141.25
- ₹25.40/tabletLornate LF · 6 tabletLorance Pharma · MRP ₹152.38
- ₹25.83/tabletRadiant LR · 6 tabletMcastro Pharma · MRP ₹155.00
- ₹26.09/tabletArteheal l · 6 tabletHealing Pharma India · MRP ₹156.56
- ₹32.67/tabletArtiluf · 6 tabletMeridian Medicare · MRP ₹196.00
Artemether + Lumefantrine Dry Syrup 40/240 mg
4 packs, ₹4.37 to ₹11.06 per ml.
- ₹4.37/mlLumifen · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹131.00
- ₹7.32/mlMatch Plus · 30 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹219.60
- ₹10.00/mlCombither · 15 ml dry syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹11.06/mlLumether · 15 ml dry syrupThemis Medicare · MRP ₹165.95
Artemether + Lumefantrine Tablet 20/120 mg
3 packs, ₹10.13 to ₹13.51 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹12.48 per tablet.
- ₹10.13/tabletLumether · 8 tabletThemis Medicare · MRP ₹81.00
- ₹13.51/tabletCombither · 8 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹108.10
- ₹13.51/tabletLumart · 6 tabletMCW Healthcare · MRP ₹81.07
Artemether + Lumefantrine Tablet 40/240 mg
3 packs, ₹17.92 to ₹19.33 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹16.09 per tablet.
- ₹17.92/tabletLumaria · 6 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹107.52
- ₹19.27/tabletLumerax · 6 tabletIpca Laboratories · MRP ₹115.60
- ₹19.33/tabletLumart · 6 tabletMCW Healthcare · MRP ₹116.00
Artemether + Lumefantrine Syrup 40/240 mg
2 packs, ₹10.90 to ₹14.03 per ml.
- ₹10.90/mlCombither · 15 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹163.48
- ₹14.03/mlFalcinil LF · 15 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹210.45
Artemether + Lumefantrine Syrup 20/120 mg
2 packs, ₹3.52 to ₹4.34 per ml.
- ₹3.52/mlLumart Plus · 30 ml syrupMCW Healthcare · MRP ₹105.70
- ₹4.34/mlEcother XL · 30 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹130.31
Artemether + Lumefantrine Tablet 80 mg
2 packs, ₹24.06 to ₹28.17 per tablet.
- ₹24.06/tabletLumecron · 6 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹144.37
- ₹28.17/tabletLumi · 6 tabletS S Health Care · MRP ₹169.00
Artemether + Lumefantrine Dry Syrup
1 pack, ₹5.08 per ml.
- ₹5.08/mlCidmal · 30 ml dry syrupAbaris Healthcare · MRP ₹152.38
Artemether + Lumefantrine Injection 40/240 mg
1 pack, ₹477.15 per ml.
- ₹477.15/mlCombither · 1 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹477.15
Artemether + Lumefantrine Dry Syrup 80/480 mg
1 pack, ₹7.50 per ml.
- ₹7.50/mlCombither · 30 ml dry syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
Artemether + Lumefantrine Suspension 40/240 mg
1 pack, ₹5.91 per ml.
- ₹5.91/mlErafantrin · 30 ml suspensionGracious Pharmaceuticals · MRP ₹177.19
Artemether + Lumefantrine Tablet DT 20/120 mg
1 pack, ₹13.51 per tablet.
- ₹13.51/tabletLumerax · 6 tablet dtIpca Laboratories · MRP ₹81.07
Artemether + Lumefantrine Tablet 60/360 mg
1 pack, ₹46.20 per tablet.
- ₹46.20/tabletLumerax · 6 tabletIpca Laboratories · MRP ₹277.17
Artemether + Lumefantrine Tablet DT 40/240 mg
1 pack, ₹19.27 per tablet.
- ₹19.27/tabletLumether · 6 tablet dtThemis Medicare · MRP ₹115.60
Artemether + Lumefantrine Tablet DT 80/480 mg
1 pack, ₹27.42 per tablet.
- ₹27.42/tabletLumether · 6 tablet dtThemis Medicare · MRP ₹164.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 20/120 mg · ceiling 12.95 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 40 Mg(a) + 240 Mg(b) · ceiling 18.47 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 80 Mg(a) + 480 Mg(b) · ceiling 26.12 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Aristo6 packs
- Ipca Laboratories6 packs
- MCW Healthcare4 packs
- Themis Medicare4 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Coxswain Healthcare2 packs
- Leo Life Science2 packs
- Gracious Pharmaceuticals2 packs
- Emcure2 packs
- Skymax Laboratories2 packs
- Navil Laboratories2 packs
- Troikaa Pharmaceuticals2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Healing Pharma India1 pack
- Gujarat Terce Laboratories1 pack
- Zydus1 pack
- Meridian Medicare1 pack
- Mypher Pharmaceuticals1 pack
- Abaris Healthcare1 pack
- Votary Laboratories1 pack
- Unicure1 pack
- Intas1 pack
- Lorance Pharma1 pack
- Acron Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.