Medicines / Molecules / Arginine

ArginineEvery pack, by price.

29 packs of Arginine on NPPA's price list for July 2026: 22 brands from 20 companies, in 14 forms and strengths.

Packs
29
Brands
22
Companies
20
Forms and strengths
14
Price-controlled packs
0 of 29

Packs, lowest price per unit first

Arginine Sachet 3 gm

8 packs, ₹0.76 to ₹124.28 per g.

  1. ₹0.76/gFertilitis · 50 gm sachetAcme Pharmaceuticals · MRP ₹37.80
  2. ₹6.32/gProinnovfol · 10 gm sachetInnovcare Life Sciences · MRP ₹63.19
  3. ₹12.17/gR Nine · 5 gm sachetBion Thearapeutics · MRP ₹60.84
  4. ₹13.45/gZilargyn Z5 · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹67.24
  5. ₹16.92/gGyargin · 5 gm sachetZydus Healthcare · MRP ₹84.62
  6. ₹53.38/sachetAll 9 · 1 sachetAkumentis Healthcare · MRP ₹53.38
  7. ₹84.62/sachetGyargin · 1 sachetZydus Healthcare · MRP ₹84.62
  8. ₹124.28/gGyargin · 5 gm sachetZydus Healthcare · MRP ₹621.42

Arginine Sachet 3000 mg

6 packs, ₹6.30 to ₹13.45 per g.

  1. ₹6.30/gArgenta · 8.5 gm sachetAkumentis Healthcare · MRP ₹56.71
  2. ₹8.02/gArgimust · 8.5 gm sachetKepler Health Care · MRP ₹72.19
  3. ₹9.33/gArgigest · 6 gm sachetProcter & Gamble Health · MRP ₹56.00
  4. ₹9.43/gMigrate · 5 gm sachetIcarus Healthcare Primus · MRP ₹47.16
  5. ₹11.55/gCoelarg · 5 gm sachetKoye Pharmaceuticals · MRP ₹57.75
  6. ₹13.45/gZilargyn Z5 · 5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹67.24

Arginine Tablet 1000 mg

2 packs, ₹23.39 to ₹24.50 per tablet.

  1. ₹23.39/tabletArgigold · 10 tabletHBC Lifesciences · MRP ₹233.90
  2. ₹24.50/tabletArgigrow · 10 tabletEstragen Pharma · MRP ₹245.03

Arginine Sachet

2 packs, ₹9.78 to ₹42.00 per g.

  1. ₹9.78/gArgigrace · 5 gm sachetGrace Derma Healthcare · MRP ₹48.90
  2. ₹42.00/gEclargin · 1 gm sachet4 Care Lifescience · MRP ₹42.00

Arginine Tablet

2 packs, ₹20.30 to ₹24.90 per tablet.

  1. ₹20.30/tabletArgigrace · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹203.00
  2. ₹24.90/tabletArgin ED · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹249.00

Arginine Syrup 40 mg

1 pack, ₹1.44 per ml.

  1. ₹1.44/mlAminorich · 150 ml syrupStedman Pharmaceuticals · MRP ₹215.63

Arginine Tablet 100 mg

1 pack, ₹27.95 per tablet.

  1. ₹27.95/tabletArgihope · 10 tabletCorona · MRP ₹279.47

Arginine Sachet 5 gm

1 pack, ₹13.96 per g.

  1. ₹13.96/gArgihope · 5 gm sachetCorona · MRP ₹69.80

Arginine Tablet 1500 mg

1 pack, ₹26.70 per tablet.

  1. ₹26.70/tabletArgin · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹267.00

Arginine Granules 3000 mg

1 pack, ₹12.00 per g.

  1. ₹12.00/gArgin · 5 gm granulesFourrts India Laboratories · MRP ₹60.00

Arginine Infusion

1 pack, ₹4.00 per ml.

  1. ₹4.00/mlArgin · 200 ml infusionFourrts India Laboratories · MRP ₹799.00

Arginine Granules 3 gm

1 pack, ₹11.57 per g.

  1. ₹11.57/gArginix F · 5 gm granulesEra Pharmaceuticals · MRP ₹57.84

Arginine Sachet 3 mg

1 pack, ₹5.62 per sachet.

  1. ₹5.62/sachetLG-9 · 10 sachetWilshire Health Care · MRP ₹56.24

Arginine Tablet 500 mg

1 pack, ₹27.45 per tablet.

  1. ₹27.45/tabletPostfrac · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹274.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.