Medicines / Molecules / Arginine + Proanthocyanidin
Arginine + ProanthocyanidinEvery pack, by price.
26 packs of Arginine + Proanthocyanidin on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 19 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 26
- Brands
- 21
- Companies
- 19
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 26
Packs, lowest price per unit first
Arginine + Proanthocyanidin Sachet 3000/75 mg
8 packs, ₹2.75 to ₹12.40 per g.
- ₹2.75/gHyarg · 20 gm sachetCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
- ₹7.83/gArgiprime · 6 gm sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹47.00
- ₹8.50/gArgiprime · 6 gm sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹51.00
- ₹8.70/gArginorm · 6.5 gm sachetAristo Pharmaceuticals · MRP ₹60.93
- ₹9.40/gArgiprime · 5 gm sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹47.00
- ₹9.56/gArgipreg · 6.5 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹66.91
- ₹12.40/gGravion · 5 gm sachetObsurge Biotech · MRP ₹62.00
- ₹0.00Argancy · 1 sachetEskag Pharma · MRP ₹0.00
Arginine + Proanthocyanidin Sachet
5 packs, ₹9.07 to ₹100.40 per g.
- ₹9.07/gAarin · 5 gm sachetBritish Life Sciences · MRP ₹45.37
- ₹9.07/gAarin MC · 5 gm sachetBritish Life Sciences · MRP ₹45.36
- ₹9.27/gArgicyne · 6 gm sachetKLM Laboratories · MRP ₹55.61
- ₹9.40/gImungro LR · 5 gm sachetAggrowin Pharma · MRP ₹47.00
- ₹100.40/gArg 9 · 5 gm sachetNouveau Medicament · MRP ₹502.00
Arginine + Proanthocyanidin Sachet 3 GM/75 mg
4 packs, ₹9.29 to ₹69.38 per g.
- ₹9.29/gArgisox · 6.5 gm sachetSurge Biotech · MRP ₹65.00
- ₹11.00/gLindart · 5 gm sachetIntra Labs · MRP ₹55.00
- ₹14.82/gArgluta · 5 gm sachetVasu Organics · MRP ₹74.08
- ₹69.38/sachetAmineg · 1 sachetIndchemie Health Specialities · MRP ₹69.38
Arginine + Proanthocyanidin Granules 3000/75 mg
2 packs, ₹5.58 to ₹10.20 per g.
- ₹5.58/gArg 9 · 8.5 gm granulesNouveau Medicament · MRP ₹50.20
- ₹10.20/gArgicare Plus · 5 gm granulesMMC Pharmaceuticals · MRP ₹51.00
Arginine + Proanthocyanidin Sachet 1000/20 mg
2 packs, ₹0.02 to ₹5.43 per g.
- ₹0.02/gCavenor · 5 gm sachetIndo-French Laboratories · MRP ₹0.11
- ₹5.43/gCavenor · 8.5 gm sachetIndo-French Laboratories · MRP ₹48.85
Arginine + Proanthocyanidin Granules 3 GM/75 mg
1 pack, ₹9.62 per g.
- ₹9.62/gAlamin R · 5 gm granulesAlbert David · MRP ₹48.11
Arginine + Proanthocyanidin Granules 5 GM/75 mg
1 pack, ₹5.77 per g.
- ₹5.77/gAlamin RX · 10 gm granulesAlbert David · MRP ₹57.72
Arginine + Proanthocyanidin Sachet 5/75 mg
1 pack, ₹5.77 per g.
- ₹5.77/gAlin R · 10 gm sachetBiological E · MRP ₹57.71
Arginine + Proanthocyanidin Tablet 1000/20 mg
1 pack, ₹30.10 per tablet.
- ₹30.10/tabletCavenor · 10 tabletIndo-French Laboratories · MRP ₹301.00
Arginine + Proanthocyanidin Tablet
1 pack, ₹13.39 per tablet.
- ₹13.39/tabletOxifine TX · 10 tabletDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹133.94
Companies marketing it
- Sun Pharma3 packs
- Indo-French Laboratories3 packs
- British Life Sciences2 packs
- Albert David2 packs
- Nouveau Medicament2 packs
- Biological E1 pack
- Alkem1 pack
- Eskag Pharma1 pack
- MMC Pharmaceuticals1 pack
- KLM Laboratories1 pack
- Aristo1 pack
- Mankind1 pack
- Surge Biotech1 pack
- Vasu Organics1 pack
- Obsurge Biotech1 pack
- Curewin Pharmaceuticals1 pack
- Aggrowin Pharma1 pack
- Intra Labs1 pack
- Dermakare Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.