Medicines / Molecules / Appetite Stimulants
Appetite StimulantsEvery pack, by price.
29 packs of Appetite Stimulants on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 19 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 29
- Brands
- 20
- Companies
- 19
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 29
Packs, lowest price per unit first
Appetite Stimulants Syrup
21 packs, ₹0.46 to ₹1.12 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.46/mlApigra · 200 ml syrupGraf Laboratories · MRP ₹92.00
- ₹0.58/mlApispur · 175 ml syrupIndoco Remedies · MRP ₹101.78
- ₹0.59/mlApifeast · 200 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹117.19
- ₹0.64/mlAlpitone · 200 ml syrupZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹128.00
- ₹0.64/mlAptizooom · 200 ml syrupCharak Pharma · MRP ₹127.00
- ₹0.72/mlHappy Tizer · 200 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹143.00
- ₹0.75/mlAptimum · 200 ml syrupShreya Life Sciences · MRP ₹149.05
- ₹0.75/mlChuby · 200 ml syrupRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlNeogadine · 450 ml syrupRaptakos Brett & Co · MRP ₹338.50
- ₹0.76/mlAptivate · 450 ml syrupLupin · MRP ₹340.00
- ₹0.82/mlNeogadine · 300 ml syrupRaptakos Brett & Co · MRP ₹247.00
- ₹0.93/mlAptigest · 200 ml syrupMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹185.60
The other 9 by price per ml
- ₹0.95/mlHepanorm · 200 ml syrupThemis Medicare · MRP ₹190.00
- ₹0.97/mlApimore · 200 ml syrupOaknet Healthcare · MRP ₹194.38
- ₹0.98/mlNeogadine · 200 ml syrupRaptakos Brett & Co · MRP ₹195.00
- ₹0.99/mlAptivate · 175 ml syrupLupin · MRP ₹174.00
- ₹0.99/mlHepanorm · 100 ml syrupThemis Medicare · MRP ₹99.00
- ₹1.08/mlCypon H Plus · 200 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹215.66
- ₹1.09/mlAptivate · 175 ml syrupLupin · MRP ₹190.00
- ₹1.09/mlAptivate · 175 ml syrupLupin · MRP ₹190.00
- ₹1.12/mlHapenz · 175 ml syrupTablets India · MRP ₹195.50
Appetite Stimulants Tablet
3 packs, ₹2.86 to ₹19.00 per tablet.
- ₹2.86/tabletAptivate-Os · 10 tabletLupin · MRP ₹28.56
- ₹13.63/tabletCypon H Plus · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹136.25
- ₹19.00/tabletThebune · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹190.00
Appetite Stimulants Oral Liquid
1 pack, ₹0.47 per ml.
- ₹0.47/mlAlpitone · 450 ml oral liquidZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹210.65
Appetite Stimulants Drops
1 pack, ₹6.09 per ml.
- ₹6.09/mlCypon H Plus · 15 ml dropsGeno Pharmaceuticals · MRP ₹91.40
Appetite Stimulants Sachet
1 pack, ₹3.44 per g.
- ₹3.44/gFenu g · 3 gm sachetNouveau Medicament · MRP ₹10.33
Appetite Stimulants Oral Powder
1 pack, ₹1.63 per g.
- ₹1.63/gRuchamax · 15 gm oral powderDabur India · MRP ₹24.50
Appetite Stimulants Capsule
1 pack, ₹2.10 per capsule.
- ₹2.10/capsuleTrigo · 10 capsuleIcpa Health Products · MRP ₹21.00
Companies marketing it
- Lupin5 packs
- Geno Pharmaceuticals3 packs
- Raptakos Brett & Co3 packs
- Zandu Pharmaceuticals Works2 packs
- Themis Medicare2 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)1 pack
- Graf Laboratories1 pack
- Eris1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Macmillon Pharmaceuticals1 pack
- Shreya Life Sciences1 pack
- Charak Pharma1 pack
- Rekvina Pharmaceuticals1 pack
- Nouveau Medicament1 pack
- Tablets India1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Dabur India1 pack
- La Renon Healthcare1 pack
- Icpa Health Products1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.