Medicines / Molecules / Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & ShampoosEvery pack, by price.

146 packs of Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos on NPPA's price list for July 2026: 79 brands from 44 companies, in 16 forms and strengths.

Packs
146
Brands
79
Companies
44
Forms and strengths
16
Price-controlled packs
0 of 146

Packs, lowest price per unit first

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Shampoo

41 packs, ₹0.34 to ₹6.50 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.34/mlHimalaya Anti Hairfall · 200 ml shampooHimalaya Drug Company · MRP ₹68.00
  2. ₹0.41/mlClinic Plus · 340 ml shampooHindustan Unilever · MRP ₹140.00
  3. ₹0.43/mlTresemme · 580 ml shampooHindustan Unilever · MRP ₹248.00
  4. ₹0.68/mlRejoice Rich · 200 ml shampooProcter & Gamble Health · MRP ₹135.00
  5. ₹0.68/mlTresemme · 185 ml shampooHindustan Unilever · MRP ₹125.00
  6. ₹0.73/mlKesh King · 120 ml shampooEmami · MRP ₹87.50
  7. ₹0.78/mlNmt · 200 ml shampooJohnson & Johnson · MRP ₹156.87
  8. ₹0.85/mlNmt · 100 ml shampooJohnson & Johnson · MRP ₹85.00
  9. ₹0.85/mlTopika Hair · 200 ml shampooDermo Care Laboratories · MRP ₹169.00
  10. ₹0.90/mlBenchek · 60 ml shampooZee Laboratories · MRP ₹54.00
  11. ₹0.91/mlComex (Zee Lab) · 100 ml shampooZee Laboratories · MRP ₹90.71
  12. ₹0.98/mlTresemme · 90 ml shampooHindustan Unilever · MRP ₹88.00
The other 29 by price per ml
  1. ₹1.03/mlNmt · 60 ml shampooJohnson & Johnson · MRP ₹62.00
  2. ₹1.25/mlMediwave · 7.5 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹10.00
  3. ₹1.25/mlSebamed · 8 ml shampooUsv · MRP ₹10.00
  4. ₹1.35/mlIntrashine · 300 ml shampooIntra Life · MRP ₹405.00
  5. ₹1.40/mlMediwave · 50 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹70.00
  6. ₹1.51/mlSebamed · 8 ml shampooUsv · MRP ₹12.04
  7. ₹1.55/mlKesh King · 100 ml shampooEmami · MRP ₹155.00
  8. ₹1.60/mlNatural Sensation · 500 ml shampooChicco · MRP ₹799.00
  9. ₹1.69/mlHwash Caffeine · 100 ml shampooEthicare Remedies · MRP ₹169.00
  10. ₹1.90/mlF Clin · 100 ml shampooEthicare Remedies · MRP ₹190.00
  11. ₹2.22/mlSebamed · 500 ml shampooUsv · MRP ₹1,112
  12. ₹2.34/mlCosmoq · 200 ml shampooKLM Laboratories · MRP ₹467.16
  13. ₹2.36/mlOlebest · 100 ml shampooEthicare Remedies · MRP ₹235.80
  14. ₹2.70/mlImxia Plus · 150 ml shampooKLM Laboratories · MRP ₹404.87
  15. ₹3.00/mlSebamed · 200 ml shampooUsv · MRP ₹600.00
  16. ₹3.03/mlSebamed · 200 ml shampooUsv · MRP ₹605.00
  17. ₹3.03/mlSebamed · 200 ml shampooUsv · MRP ₹605.00
  18. ₹3.14/mlSebamed · 150 ml shampooUsv · MRP ₹471.00
  19. ₹3.20/mlKeratiza · 50 ml shampooUniza Healthcare · MRP ₹160.00
  20. ₹3.29/mlSebamed · 200 ml shampooUsv · MRP ₹658.00
  21. ₹3.29/mlSebamed · 200 ml shampooUsv · MRP ₹658.00
  22. ₹3.34/mlSebamed · 200 ml shampooUsv · MRP ₹667.00
  23. ₹3.45/mlKeratiza · 100 ml shampooUniza Healthcare · MRP ₹345.00
  24. ₹3.63/mlTar 18 · 100 ml shampooApple Therapeutics · MRP ₹363.00
  25. ₹4.09/mlSebamed · 50 ml shampooUsv · MRP ₹204.66
  26. ₹4.40/mlTrigaine AD · 60 ml shampooApple Therapeutics · MRP ₹264.00
  27. ₹4.42/mlWellgrow Volumizing · 150 ml shampooBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹662.92
  28. ₹6.50/mlNutricerat · 200 ml shampooAbbott Healthcare · MRP ₹1,300
  29. ₹0.13Kesh King · 300 ml shampooEmami · MRP ₹0.13

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Soap

34 packs, ₹0.13 to ₹3.33 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.13/gDettol · 75 gm soapReckitt Benckiser · MRP ₹10.00
  2. ₹0.17/mlDettol Liquid (Reckitt) · 900 ml soapReckitt Benckiser · MRP ₹149.00
  3. ₹0.20/gLifebuoy · 125 gm soapHindustan Unilever · MRP ₹25.25
  4. ₹0.29/gDettol (Reckitt) · 35 gm soapReckitt Benckiser · MRP ₹10.00
  5. ₹0.32/gDettol · 125 gm soapReckitt Benckiser · MRP ₹40.00
  6. ₹0.33/gDettol (Reckitt) · 120 gm soapReckitt Benckiser · MRP ₹39.12
  7. ₹0.33/gScarich · 75 gm soapZee Laboratories · MRP ₹25.00
  8. ₹0.40/mlDettol Liquid (Reckitt) · 250 ml soapReckitt Benckiser · MRP ₹99.00
  9. ₹0.40/gUltra Clean · 75 gm soapMedley Pharmaceuticals · MRP ₹29.68
  10. ₹0.42/mlDettol Liquid (Reckitt) · 1000 ml soapReckitt Benckiser · MRP ₹419.00
  11. ₹0.42/gLeseptic · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹31.20
  12. ₹0.43/gKetoford (Knoll) · 75 gm soapKnoll Healthcare · MRP ₹32.50
The other 22 by price per g
  1. ₹0.44/mlDettol Liquid (Reckitt) · 200 ml soapReckitt Benckiser · MRP ₹87.00
  2. ₹0.51/gCreemer · 75 gm soapRanbaxy Laboratories · MRP ₹38.50
  3. ₹0.56/gMoisture · 125 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹70.00
  4. ₹0.73/gMoisture · 75 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹55.00
  5. ₹0.73/gMoisture · 75 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹55.00
  6. ₹0.87/gLeeneem · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
  7. ₹0.87/gMoistutizing · 75 gm soapHimalaya Drug Company · MRP ₹65.00
  8. ₹1.00/gAlite · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  9. ₹1.08/mlDettol Liquid (Reckitt) · 185 ml soapReckitt Benckiser · MRP ₹200.00
  10. ₹1.11/gDettol (Reckitt) · 100 gm soapReckitt Benckiser · MRP ₹110.88
  11. ₹1.42/gAinjal · 75 gm soapCurosis Healthcare · MRP ₹106.80
  12. ₹1.42/gDermec · 75 gm soapMCW Healthcare · MRP ₹106.49
  13. ₹1.44/gDettol (Reckitt) · 125 gm soapReckitt Benckiser · MRP ₹180.00
  14. ₹1.48/unitDettol (Reckitt) · 125 soapReckitt Benckiser · MRP ₹185.00
  15. ₹1.60/gSofibar · 100 gm soapKLM Laboratories · MRP ₹160.26
  16. ₹1.73/gAcnil · 75 gm soapMark India · MRP ₹130.00
  17. ₹2.01/gEntice (East West) · 75 gm soapEast West Pharma · MRP ₹150.38
  18. ₹2.16/gLyval · 75 gm soapEast West Pharma · MRP ₹161.95
  19. ₹2.33/gDermec · 75 gm soapMCW Healthcare · MRP ₹175.00
  20. ₹2.73/gSofibar · 75 gm soapKLM Laboratories · MRP ₹205.00
  21. ₹2.93/gDermadew B · 75 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹220.00
  22. ₹3.33/gCmus · 75 gm soapNemus Pharmaceuticals · MRP ₹250.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Liquid

31 packs, ₹0.19 to ₹860.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.19/mlDettol Skincare (Reckitt) · 750 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹139.00
  2. ₹0.20/mlDettol · 50 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹10.00
  3. ₹0.21/mlDettol · 200 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹41.49
  4. ₹0.21/mlLeseptic · 500 ml liquidLeeford Healthcare · MRP ₹102.50
  5. ₹0.26/mlDettol (Reckitt) · 175 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹45.00
  6. ₹0.28/mlDettol H · 1000 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹283.11
  7. ₹0.34/mlAceptik Hospital · 1000 ml liquidRaman & Weil · MRP ₹335.00
  8. ₹0.36/mlDettol Liquid (Reckitt) · 215 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹78.00
  9. ₹0.39/mlCompound Benzoin · 100 ml liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹38.75
  10. ₹0.42/mlHexicare · 100 ml liquidTaurus Laboratories · MRP ₹42.00
  11. ₹0.43/mlBaktolin · 500 ml liquidRaman & Weil · MRP ₹214.00
  12. ₹0.45/mlDettol (Reckitt) · 1000 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹454.87
The other 19 by price per ml
  1. ₹0.49/mlDettol (Reckitt) · 550 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹267.09
  2. ₹0.50/mlMulticidal · 500 ml liquidBlue Cross Laboratories · MRP ₹250.00
  3. ₹0.52/mlDettol (Reckitt) · 250 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹129.00
  4. ₹0.53/mlDettol · 500 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹267.09
  5. ₹0.60/unitDettol · 60 liquidReckitt Benckiser · MRP ₹36.25
  6. ₹0.60/mlLeseptic · 125 ml liquidLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  7. ₹0.64/mlDettol · 250 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹159.37
  8. ₹0.64/mlDettol (Reckitt) · 250 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹159.37
  9. ₹0.66/mlDettol (Reckitt) · 125 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹83.03
  10. ₹0.69/mlDettol (Reckitt) · 60 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹41.49
  11. ₹0.83/mlDettol · 50 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹41.49
  12. ₹0.91/mlDettol · 100 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹91.33
  13. ₹1.00/mlCompound Benzoin · 100 ml liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
  14. ₹1.32/mlBacillocid · 500 ml liquidRaman & Weil · MRP ₹660.00
  15. ₹9.57/mlCompound Benzoin · 15 ml liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹143.48
  16. ₹450.64/unitDettol · 5 ltr liquidReckitt Benckiser · MRP ₹2,253
  17. ₹450.64/unitDettol (Reckitt) · 5 ltr liquidReckitt Benckiser · MRP ₹2,253
  18. ₹454.87/unitDettol · 1 liquidReckitt Benckiser · MRP ₹454.87
  19. ₹860.00/unitBacillocid · 5 ltr liquidRaman & Weil · MRP ₹4,300

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Cream

12 packs, ₹0.57 to ₹2.55 per ml.

  1. ₹0.57/mlHimalaya Anti Hairfall · 175 ml creamHimalaya Drug Company · MRP ₹100.00
  2. ₹0.67/gBoro Natural · 20 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹13.45
  3. ₹1.20/gBoro Natural · 40 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹48.00
  4. ₹1.25/gDettol (Reckitt) · 60 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹75.00
  5. ₹1.43/gBoroline SX · 7 gm creamG D Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
  6. ₹2.00/gBoroline SX · 40 gm creamG D Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
  7. ₹2.00/gDettol (Reckitt) · 30 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹60.00
  8. ₹2.10/gAspoline · 20 gm creamAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹42.00
  9. ₹2.11/gBoroline SX · 20 gm creamG D Pharmaceuticals · MRP ₹42.19
  10. ₹2.14/gBepanthen · 20 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹42.86
  11. ₹2.47/gHeal · 30 gm creamExeltis · MRP ₹74.00
  12. ₹2.55/gAntiseptic · 20 gm creamHimalaya Drug Company · MRP ₹51.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Spray

6 packs, ₹0.69 to ₹2.80 per ml.

  1. ₹0.69/mlTri Activ (Piramal) · 230 ml sprayPiramal Healthcare · MRP ₹159.00
  2. ₹0.91/mlBacillol · 250 ml sprayRaman & Weil · MRP ₹226.87
  3. ₹0.94/gLupisafe · 170 gm sprayLupin · MRP ₹159.00
  4. ₹0.99/mlTri Activ (Piramal) · 100 ml sprayPiramal Healthcare · MRP ₹99.00
  5. ₹1.65/mlEthyl Chloride · 100 ml sprayRaman & Weil · MRP ₹165.00
  6. ₹2.80/mlAgisol · 100 ml sprayRemember India Medicos · MRP ₹280.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Solution

5 packs, ₹0.73 to ₹958.20 per ml.

  1. ₹0.73/mlLinotox · 500 ml solutionRaman & Weil · MRP ₹362.50
  2. ₹1.80/mlLysol · 100 ml solutionAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  3. ₹3.62/mlSensibio H2O · 250 ml solutionBioderma Laboratories · MRP ₹905.00
  4. ₹850.00/unitMikrobac Forte · 5 ltr solutionRaman & Weil · MRP ₹4,250
  5. ₹958.20/unitSterillium · 5 ltr solutionRaman & Weil · MRP ₹4,791

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Oil

4 packs, ₹0.62 to ₹1.67 per ml.

  1. ₹0.62/mlClear (Hindustan) · 75 ml oilHindustan Unilever · MRP ₹46.24
  2. ₹1.12/mlMediwave · 50 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹56.00
  3. ₹1.50/mlLicefix · 50 ml oilDabur India · MRP ₹75.00
  4. ₹1.67/mlKesh King · 60 ml oilEmami · MRP ₹100.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Facewash

3 packs, ₹1.43 to ₹5.36 per g.

  1. ₹1.43/gLeeneem · 70 gm facewashLeeford Healthcare · MRP ₹100.00
  2. ₹4.35/mlReju Glow l · 100 ml facewashMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹435.00
  3. ₹5.36/mlGlomed C · 70 ml facewashEthicare Remedies · MRP ₹375.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Infusion

2 packs, ₹0.73 to ₹1.27 per ml.

  1. ₹0.73/mlBodedex Forte · 500 ml infusionRaman & Weil · MRP ₹367.00
  2. ₹1.27/mlKorsolex · 500 ml infusionRaman & Weil · MRP ₹632.98

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Lotion

2 packs, ₹1.43 to ₹1.96 per ml.

  1. ₹1.43/mlFeel Facial Cleanser · 120 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹172.00
  2. ₹1.96/mlUrtiplex · 100 ml lotionCharak Pharma · MRP ₹196.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Spray 25 mg

1 pack, ₹7.66 per ml.

  1. ₹7.66/mlBacillol · 250 ml sprayRaman & Weil · MRP ₹1,916

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Conditioner

1 pack, ₹3.50 per g.

  1. ₹3.50/gCosmoq · 150 gm conditionerKLM Laboratories · MRP ₹525.00

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Sanitizer

1 pack, ₹0.48 per ml.

  1. ₹0.48/mlDabur Gamma · 450 ml sanitizerDabur India · MRP ₹214.51

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Cream 0.8 %

1 pack, ₹0.26 per g.

  1. ₹0.26/gDettol · 25 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹6.59

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Solution 0.2 %

1 pack, ₹0.80 per ml.

  1. ₹0.80/mlOlsept MW · 100 ml solutionOlcare · MRP ₹80.02

Antiseptics And Disinfectants - Human Use Inclu Soaps & Shampoos Ointment 5 %

1 pack, ₹1.89 per g.

  1. ₹1.89/gPovin · 15 gm ointmentIntra Labs · MRP ₹28.40

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.