Medicines / Molecules / Anti-Haemorrhoidals Preparation
Anti-Haemorrhoidals PreparationEvery pack, by price.
36 packs of Anti-Haemorrhoidals Preparation on NPPA's price list for July 2026: 27 brands from 21 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 36
- Brands
- 27
- Companies
- 21
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 36
Packs, lowest price per unit first
Anti-Haemorrhoidals Preparation Tablet
20 packs, ₹0.87 to ₹70.82 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.87/tabletXpile · 60 tabletCipla · MRP ₹52.00
- ₹1.23/tabletHaritaki (Zandu) · 30 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹36.75
- ₹1.89/tabletArshonyt · 40 tabletCharak Pharma · MRP ₹75.65
- ₹2.13/tabletHaritaki (Zandu) · 40 tabletZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹85.00
- ₹2.33/tabletKankayan Bati · 30 tabletBaidynath · MRP ₹70.00
- ₹2.55/tabletPilochek · 60 tabletDabur India · MRP ₹153.00
- ₹2.88/tabletPilief · 40 tabletCharak Pharma · MRP ₹115.31
- ₹3.11/tabletPiles Cure · 60 tabletLupin · MRP ₹186.50
- ₹3.90/tabletPilex · 60 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹234.00
- ₹4.69/tabletPiapex · 30 tabletApex Laboratories · MRP ₹140.63
- ₹4.92/tabletPilon · 10 tabletIcpa Health Products · MRP ₹49.17
- ₹5.13/tabletPilex · 30 tabletHimalaya Drug Company · MRP ₹154.00
The other 8 by price per tablet
- ₹5.88/tabletArshoghni Bati · 40 tabletBaidynath · MRP ₹235.00
- ₹6.19/tabletPilobest · 10 tabletCurosis Healthcare · MRP ₹61.88
- ₹18.00/tabletPileum · 10 tabletMMC Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
- ₹34.26/tabletThank OD · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹239.80
- ₹58.53/tabletThank OD Forte · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹409.73
- ₹62.43/tabletSitcom · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹437.00
- ₹70.81/tabletPilorute EP · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹495.69
- ₹70.82/tabletSitcom · 14 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹991.49
Anti-Haemorrhoidals Preparation Capsule
10 packs, ₹2.03 to ₹70.00 per capsule.
- ₹2.03/capsuleHadensa · 30 capsuleDollar · MRP ₹61.00
- ₹6.10/capsuleHadensa · 10 capsuleDollar · MRP ₹61.00
- ₹8.20/capsulePileaust · 60 capsuleAustro Lab · MRP ₹492.00
- ₹8.25/capsuleAnaproct · 60 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹495.00
- ₹8.50/capsulePilo GO · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
- ₹9.36/capsuleAnaproct · 24 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹224.58
- ₹12.03/capsuleAmroid · 30 capsuleAimil Pharmaceutical (India) · MRP ₹361.00
- ₹16.40/capsulePilants · 10 capsuleUni Labs · MRP ₹164.00
- ₹18.50/capsulePilefine · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹185.00
- ₹70.00/capsulePilock · 3 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹210.00
Anti-Haemorrhoidals Preparation Tablet 100 mg
2 packs, ₹56.92 to ₹56.96 per tablet.
- ₹56.92/tabletSitcom · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹398.43
- ₹56.96/tabletPilorute EP · 7 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹398.72
Anti-Haemorrhoidals Preparation Capsule 500 mg
1 pack, ₹19.84 per capsule.
- ₹19.84/capsuleHilo · 30 capsuleZuventus Healthcare · MRP ₹595.30
Anti-Haemorrhoidals Preparation Oral Liquid
1 pack, ₹0.89 per ml.
- ₹0.89/mlPileum · 100 ml oral liquidMMC Pharmaceuticals · MRP ₹89.05
Anti-Haemorrhoidals Preparation Oral Powder
1 pack, ₹3.00 per g.
- ₹3.00/gPilobest · 75 gm oral powderCurosis Healthcare · MRP ₹225.00
Anti-Haemorrhoidals Preparation Injection
1 pack, ₹16.12 per ml.
- ₹16.12/mlRevici · 5 ml injectionKee Pharma · MRP ₹80.62
Companies marketing it
- Mankind7 packs
- Indswift Laboratories3 packs
- Baidynath2 packs
- Charak Pharma2 packs
- Dollar2 packs
- Zandu Pharmaceuticals Works2 packs
- MMC Pharmaceuticals2 packs
- Himalaya Drug Company2 packs
- Curosis Healthcare2 packs
- Aimil Pharmaceutical (India)1 pack
- Emcure1 pack
- Apex Laboratories1 pack
- Uni Labs1 pack
- Austro Lab1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Lupin1 pack
- Dabur India1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Icpa Health Products1 pack
- Kee Pharma1 pack
- Cipla1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.