Medicines / Molecules / Ampicillin

AmpicillinEvery pack, by price.

37 packs of Ampicillin on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 10 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
37
Brands
13
Companies
10
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
8 of 37

Packs, lowest price per unit first

Ampicillin Capsule 500 mg

13 packs, ₹2.21 to ₹11.34 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹2.21/capsuleAmpicillin · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹22.11
  2. ₹2.60/capsuleAristocillin · 10 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹26.03
  3. ₹2.75/capsuleAmpicillin (Jagsonpal) · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹27.50
  4. ₹3.62/capsuleAmpicillin (Torque) · 10 capsuleTorque Pharmaceuticals · MRP ₹36.20
  5. ₹4.84/capsuleIntacillin · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹48.39
  6. ₹5.20/capsuleAmpi (Patson Lab) · 10 capsulePatson Laboratories · MRP ₹52.00
  7. ₹5.35/capsuleZycillin · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹53.50
  8. ₹6.04/capsuleBiocilin · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹60.40
  9. ₹6.57/capsuleBacipen · 10 capsuleAlembic · MRP ₹65.70
  10. ₹7.55/capsuleAristocillin · 15 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹113.24
  11. ₹9.00/capsuleCampicillin · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹89.95
  12. ₹9.61/capsuleRoscillin · 8 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹76.88
The other 1 by price per capsule
  1. ₹11.34/capsuleBroadicilin · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹113.40

Ampicillin Injection 500 mg

7 packs, ₹1.31 to ₹15.30 per ml. Price-controlled: ceiling ₹14.59 per ml.

  1. ₹1.31/mlZycillin · 10 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹13.06
  2. ₹1.50/mlBacipen · 10 ml injectionAlembic · MRP ₹14.95
  3. ₹1.94/mlBiocilin · 10 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹19.37
  4. ₹3.04/mlAristocillin · 5 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹15.22
  5. ₹3.05/mlBroadicilin · 5 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹15.23
  6. ₹3.05/mlCampicillin · 5 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹15.23
  7. ₹15.30/mlRoscillin · 1 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹15.30

Ampicillin Capsule 250 mg

6 packs, ₹0.37 to ₹4.92 per capsule.

  1. ₹0.37/capsuleAmpikem · 100 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹37.00
  2. ₹1.40/capsuleAristocillin · 15 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹21.05
  3. ₹2.82/capsuleZycillin · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹28.16
  4. ₹3.12/capsuleAmpi (Patson Lab) · 10 capsulePatson Laboratories · MRP ₹31.20
  5. ₹4.72/capsuleCampicillin · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹47.16
  6. ₹4.92/capsuleRoscillin · 8 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹39.38

Ampicillin Injection 250 mg

3 packs, ₹20.38 to ₹25.78 per ml.

  1. ₹20.38/mlBroadicilin · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹40.75
  2. ₹24.61/mlRoscillin · 1 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹24.61
  3. ₹25.78/injectionAristocillin · 1 injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹25.78

Ampicillin Syrup 125 mg

2 packs, ₹0.80 to ₹1.23 per ml.

  1. ₹0.80/mlRoscillin · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹23.95
  2. ₹1.23/mlBroadicilin · 30 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹37.00

Ampicillin Injection 1000 mg

1 pack, ₹5.81 per ml. Price-controlled: ceiling ₹21.28 per ml.

  1. ₹5.81/mlBiocilin · 5 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹29.05

Ampicillin Drops 100 mg

1 pack, ₹8.25 per ml.

  1. ₹8.25/mlBroadicilin · 10 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹82.50

Ampicillin Injection 100 mg

1 pack, ₹30.45 per injection.

  1. ₹30.45/injectionBroadicilin · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹30.45

Ampicillin Dry Syrup 125 mg

1 pack, ₹0.40 per ml.

  1. ₹0.40/mlCampicillin · 60 ml dry syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹24.17

Ampicillin Tablet DT 125 mg

1 pack, ₹3.04 per tablet.

  1. ₹3.04/tabletRoscillin · 15 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹45.53

Ampicillin Tablet DT 250 mg

1 pack, ₹5.00 per tablet.

  1. ₹5.00/tabletRoscillin · 15 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹75.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Powder For Injection 1000 mg · ceiling 25.51 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Powder For Injection 500 mg · ceiling 14.59 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.