Medicines / Molecules / Amoxycillin

AmoxycillinEvery pack, by price.

238 packs of Amoxycillin on NPPA's price list for July 2026: 107 brands from 72 companies, in 28 forms and strengths.

Packs
238
Brands
107
Companies
72
Forms and strengths
28
Price-controlled packs
110 of 238

Packs, lowest price per unit first

Amoxycillin Capsule 500 mg

65 packs, ₹1.20 to ₹11.80 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹7.54 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹1.20/capsuleApkolin · 10 capsuleAjanta Pharma · MRP ₹12.00
  2. ₹2.19/capsuleGalmox · 10 capsuleGalpha Laboratories · MRP ₹21.87
  3. ₹2.19/capsuleGermox · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹21.87
  4. ₹2.38/capsuleMoxal · 10 capsuleGalpha Laboratories · MRP ₹23.75
  5. ₹2.48/capsuleMoxel (Eld) · 10 capsuleElder Labs · MRP ₹24.83
  6. ₹2.73/capsuleO Moxy · 10 capsuleOrison Pharmaceuticals · MRP ₹27.30
  7. ₹2.81/capsuleToxi · 10 capsuleFranklin Laboratories (India) · MRP ₹28.12
  8. ₹3.00/capsuleWalamox · 10 capsuleWallace Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
  9. ₹3.19/capsuleAmoxycillin · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹31.90
  10. ₹3.20/capsuleMoxatris · 10 capsuleViatris · MRP ₹32.00
  11. ₹3.30/capsuleMormox · 10 capsuleMorepen Laboratories · MRP ₹33.00
  12. ₹3.38/capsuleMoxabert · 10 capsuleAlbert David · MRP ₹33.75
The next 48 by price per capsule
  1. ₹5.77/capsuleKeemox · 10 capsuleS K N Organics · MRP ₹57.73
  2. ₹5.92/capsuleAristomox · 10 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹59.15
  3. ₹5.98/capsuleRonemox · 15 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹89.77
  4. ₹5.99/capsuleMoxizen · 10 capsuleTablets India · MRP ₹59.85
  5. ₹6.24/capsuleHipenp · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹62.40
  6. ₹6.30/capsuleV Bact · 10 capsuleStallion Laboratories · MRP ₹63.00
  7. ₹6.35/capsuleMoxipal · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹63.51
  8. ₹6.44/capsuleMoxikind · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹64.39
  9. ₹6.47/capsuleAxl · 10 capsuleIndoco Remedies · MRP ₹64.70
  10. ₹6.60/capsuleOspamox · 10 capsuleNovartis India · MRP ₹66.00
  11. ₹6.70/capsuleStalmox · 10 capsuleStallion Laboratories · MRP ₹66.96
  12. ₹6.72/capsuleCepmox · 10 capsuleConcept Pharmaceuticals · MRP ₹67.20
  13. ₹6.79/capsuleR Mox · 10 capsuleReliance Formulation · MRP ₹67.94
  14. ₹6.87/capsuleMoxilink · 10 capsuleLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹68.67
  15. ₹6.90/capsuleMox SG · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹69.00
  16. ₹7.00/capsuleElmox (Elder Projects) · 10 capsuleElder Projects · MRP ₹70.00
  17. ₹7.01/capsuleTaurmox · 10 capsuleTaurus Laboratories · MRP ₹70.11
  18. ₹7.08/capsuleAmlox (Lee) · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹70.75
  19. ₹7.20/capsuleMoxatris IN · 10 capsuleViatris · MRP ₹72.00
  20. ₹7.21/capsuleErox · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹72.13
  21. ₹7.25/capsuleMoxikem · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹72.46
  22. ₹7.35/capsuleAlmox · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹73.47
  23. ₹7.50/capsuleEvoxil · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  24. ₹7.50/capsuleFinemox · 10 capsuleFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  25. ₹7.67/capsuleBlumox · 15 capsuleBlue Cross Laboratories · MRP ₹115.10
  26. ₹7.70/capsuleAudimox · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹77.00
  27. ₹7.72/capsuleAmoxalis · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹77.18
  28. ₹7.72/capsuleMoxitas · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹77.23
  29. ₹7.73/capsuleMoonmox · 10 capsuleMoonstar Lifecare · MRP ₹77.25
  30. ₹7.73/capsuleMoxipil · 10 capsulePsychotropics India · MRP ₹77.27
  31. ₹7.82/capsuleMahamox (Mankind) · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹78.20
  32. ₹7.83/capsuleXylomox · 10 capsuleLividus Pharma · MRP ₹78.28
  33. ₹7.85/capsuleAmoxil · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹78.51
  34. ₹7.85/capsuleLupimox · 10 capsuleLupin · MRP ₹78.45
  35. ₹7.85/capsuleMox · 15 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹117.77
  36. ₹7.85/capsuleMoxikick · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹78.52
  37. ₹7.86/capsuleAlkemox · 15 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹117.85
  38. ₹7.86/capsuleAristomox · 15 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹117.96
  39. ₹7.86/capsuleMoxinta · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹78.57
  40. ₹7.86/capsuleNovamox · 15 capsuleCipla · MRP ₹117.95
  41. ₹7.86/capsuleRonemox · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹78.56
  42. ₹7.86/capsuleTrimox · 10 capsuleMapra Laboratories · MRP ₹78.63
  43. ₹7.86/capsuleVentimox · 10 capsuleUniventis Medicare · MRP ₹78.64
  44. ₹7.86/capsuleWymox · 15 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹117.84
  45. ₹7.87/capsuleMoxispin · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹78.65
  46. ₹7.90/capsuleMoxmed · 10 capsuleMedley Pharmaceuticals · MRP ₹79.00
  47. ₹7.90/capsuleOro · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹79.00
  48. ₹8.15/capsuleMoxxil · 10 capsuleGujarat Terce Laboratories · MRP ₹81.50

Amoxycillin Capsule 250 mg

38 packs, ₹0.15 to ₹7.86 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹2.50 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹0.15/capsuleAmoxycillin (Alkem) · 1000 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹152.33
  2. ₹1.33/capsuleMormox · 10 capsuleMorepen Laboratories · MRP ₹13.25
  3. ₹1.38/capsuleMoxipal · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹13.75
  4. ₹1.40/capsuleAlkems Amoxicillin · 100 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹140.00
  5. ₹1.47/capsuleDamoxy · 10 capsuleAlembic · MRP ₹14.70
  6. ₹1.72/capsuleMahamox (Mankind) · 15 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹25.73
  7. ₹1.92/capsuleMoxatris · 10 capsuleViatris · MRP ₹19.20
  8. ₹2.20/capsuleAmoxivan · 10 capsuleKhandelwal Laboratories · MRP ₹22.00
  9. ₹2.42/capsulePulmoxyl · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹24.19
  10. ₹2.44/capsuleAlmox · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹24.42
  11. ₹2.44/capsuleOspamox · 10 capsuleNovartis India · MRP ₹24.35
  12. ₹2.47/capsuleMoxikem · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹24.72
The other 26 by price per capsule
  1. ₹2.56/capsuleAmoxalis · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹25.61
  2. ₹2.56/capsuleAmoxil · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹25.61
  3. ₹2.56/capsuleMoxipil · 10 capsulePsychotropics India · MRP ₹25.61
  4. ₹2.56/capsuleRonemox · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹25.61
  5. ₹2.59/capsuleLupimox · 10 capsuleLupin · MRP ₹25.90
  6. ₹2.60/capsuleCipmox · 15 capsuleCipla · MRP ₹39.05
  7. ₹2.60/capsuleEvoxil · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹26.00
  8. ₹2.60/capsuleLabmox · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹25.96
  9. ₹2.60/capsuleMox · 15 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹39.06
  10. ₹2.60/capsuleMoxikick · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹26.04
  11. ₹2.60/capsuleMoxispin · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹26.04
  12. ₹2.60/capsuleNovamox · 15 capsuleCipla · MRP ₹39.05
  13. ₹2.60/capsuleOro · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹26.02
  14. ₹2.60/capsuleTrimox · 10 capsuleMapra Laboratories · MRP ₹26.03
  15. ₹2.60/capsuleWymox · 15 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹39.06
  16. ₹2.65/capsuleAmlox (Lee) · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹26.50
  17. ₹2.73/capsuleMoxatris IN · 10 capsuleViatris · MRP ₹27.30
  18. ₹3.20/capsulePD Mox · 10 capsuleParenteral Drugs (India) · MRP ₹32.00
  19. ₹3.20/capsuleZenmox (Zen Labs) · 10 capsuleZen Labs India · MRP ₹32.00
  20. ₹3.35/capsuleStalmox · 10 capsuleStallion Laboratories · MRP ₹33.46
  21. ₹3.76/capsuleHycimox · 10 capsulePharmed · MRP ₹37.56
  22. ₹3.90/capsulePatmox · 10 capsulePatson Laboratories · MRP ₹39.00
  23. ₹4.00/capsuleMox SG · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹40.00
  24. ₹4.50/capsuleEdomox · 10 capsuleMedopharm · MRP ₹45.00
  25. ₹4.55/capsuleMoxxil · 10 capsuleGujarat Terce Laboratories · MRP ₹45.47
  26. ₹7.86/capsuleAristomox · 15 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹117.96

Amoxycillin Tablet 250 mg

27 packs, ₹0.98 to ₹10.50 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.98/tabletVentimox · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹9.83
  2. ₹2.47/tabletHipenp · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹24.73
  3. ₹2.73/tabletElwimox · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹27.33
  4. ₹2.73/tabletHexamox · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹27.32
  5. ₹2.73/tabletMoxanute · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹27.32
  6. ₹2.90/tabletCavmox DT · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹29.00
  7. ₹3.01/tabletMoxnova · 10 tabletCipla · MRP ₹30.12
  8. ₹3.20/tabletPinmox · 10 tabletTaurus Laboratories · MRP ₹32.00
  9. ₹3.37/tabletKeemox · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹33.68
  10. ₹3.42/tabletOptimox(tro) · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹34.17
  11. ₹3.59/tabletAmoc · 10 tabletMarsha Pharma · MRP ₹35.89
  12. ₹3.64/tabletTaurmox · 10 tabletTaurus Laboratories · MRP ₹36.40
The other 15 by price per tablet
  1. ₹3.70/tabletMoxipal · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹37.00
  2. ₹4.00/tabletR Mox Forte Kid · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹40.00
  3. ₹4.04/tabletCaremox · 10 tabletOlcare · MRP ₹40.40
  4. ₹4.42/tabletAxl · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹44.21
  5. ₹4.78/tabletZovax · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹47.80
  6. ₹5.00/tabletRekmox · 10 tabletRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  7. ₹5.20/tabletFinemox · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹52.00
  8. ₹5.28/tabletMoxilink · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹52.80
  9. ₹5.63/tabletLogistic · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹56.25
  10. ₹5.98/tabletElmox · 10 tabletElder Projects · MRP ₹59.80
  11. ₹6.95/tabletAptamox · 10 tabletChethana Pharmaceuticals · MRP ₹69.50
  12. ₹6.98/tabletAxn · 10 tabletAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹69.80
  13. ₹8.20/tabletPexomox · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹82.00
  14. ₹10.44/tabletMox · 15 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹156.56
  15. ₹10.50/tabletMoxatris DT · 10 tabletViatris · MRP ₹105.00

Amoxycillin Tablet DT 250 mg

22 packs, ₹1.25 to ₹12.91 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.25/tabletMoxel (Eld) · 10 tablet dtElder Labs · MRP ₹12.50
  2. ₹1.44/tabletOptimox(tro) · 10 tablet dtTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹14.38
  3. ₹1.56/tabletCepmox (Concept) · 10 tablet dtConcept Biosciences · MRP ₹15.60
  4. ₹1.75/tabletToxi · 10 tablet dtFranklin Laboratories (India) · MRP ₹17.50
  5. ₹2.00/tabletDamoxy · 10 tablet dtAlembic · MRP ₹20.00
  6. ₹2.60/tabletPressmox · 10 tablet dtAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹26.04
  7. ₹2.62/tabletRonemox · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹26.19
  8. ₹3.91/tabletAlmox · 10 tablet dtAlkem Laboratories · MRP ₹39.06
  9. ₹3.99/tabletEscomox · 10 tablet dtIntra Labs · MRP ₹39.85
  10. ₹4.13/tabletMoxileb · 10 tablet dtLeben Laboratories · MRP ₹41.25
  11. ₹4.68/tabletMoxipil · 10 tablet dtPsychotropics India · MRP ₹46.78
  12. ₹4.69/tabletSupamox · 10 tablet dtLeben Laboratories · MRP ₹46.88
The other 10 by price per tablet
  1. ₹6.14/tabletMegamox · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹61.43
  2. ₹6.30/tabletMoxikem · 10 tablet dtAlkem Laboratories · MRP ₹63.00
  3. ₹6.44/tabletBlumox · 15 tablet dtBlue Cross Laboratories · MRP ₹96.56
  4. ₹6.50/tabletMoxispin · 10 tablet dtSmart Laboratories · MRP ₹65.00
  5. ₹6.56/tabletMoxikick · 10 tablet dtSmart Laboratories · MRP ₹65.63
  6. ₹6.88/tabletMokcan · 10 tablet dtCadila Pharmaceuticals · MRP ₹68.77
  7. ₹7.45/tabletErox · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹74.50
  8. ₹8.80/tabletPulmoxyl · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹88.00
  9. ₹10.74/tabletWymox · 15 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹161.04
  10. ₹12.91/tabletNovamox · 15 tablet dtCipla · MRP ₹193.68

Amoxycillin Tablet 500 mg

18 packs, ₹1.50 to ₹14.39 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.50/tabletElwimox · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹15.00
  2. ₹6.00/tabletPinmox · 10 tabletTaurus Laboratories · MRP ₹60.00
  3. ₹6.33/tabletOptimox(tro) · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹63.25
  4. ₹6.70/tabletAptamox · 10 tabletChethana Pharmaceuticals · MRP ₹67.00
  5. ₹7.08/tabletHexamox · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹70.78
  6. ₹7.72/tabletMoxanute · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹77.22
  7. ₹7.85/tabletMoxileb · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹78.47
  8. ₹7.85/tabletPressmox · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹78.50
  9. ₹7.85/tabletZovax · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹78.52
  10. ₹7.87/tabletAmoc · 10 tabletMarsha Pharma · MRP ₹78.65
  11. ₹7.89/tabletMoxilium (Biologicals) · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹78.85
  12. ₹8.23/tabletUnimox · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹82.25
The other 6 by price per tablet
  1. ₹8.25/tabletCaremox · 10 tabletOlcare · MRP ₹82.50
  2. ₹8.44/tabletRekmox · 10 tabletRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹84.38
  3. ₹8.93/tabletMoxileb · 6 tabletLeben Laboratories · MRP ₹53.57
  4. ₹10.78/tabletAxl · 6 tabletIndoco Remedies · MRP ₹64.70
  5. ₹12.75/tabletAxn · 10 tabletAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹127.50
  6. ₹14.39/tabletPexomox · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹143.90

Amoxycillin Dry Syrup 125 mg

10 packs, ₹0.31 to ₹1.09 per ml.

  1. ₹0.31/mlLupimox · 60 ml dry syrupLupin · MRP ₹18.62
  2. ₹0.33/mlMoxilup · 60 ml dry syrupLupin · MRP ₹20.00
  3. ₹0.50/mlLabmox · 60 ml dry syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹30.00
  4. ₹0.64/mlGermox · 60 ml dry syrupZydus Healthcare · MRP ₹38.43
  5. ₹0.64/mlMoxikem · 30 ml dry syrupAlkem Laboratories · MRP ₹19.22
  6. ₹0.70/mlEvoxil · 60 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹41.72
  7. ₹0.96/mlAlmox · 30 ml dry syrupAlkem Laboratories · MRP ₹28.86
  8. ₹0.98/mlAlmox · 60 ml dry syrupAlkem Laboratories · MRP ₹58.81
  9. ₹1.09/mlWymox · 30 ml dry syrupAbbott Healthcare · MRP ₹32.68
  10. ₹1.09/mlWymox · 60 ml dry syrupAbbott Healthcare · MRP ₹65.37

Amoxycillin Syrup 125 mg

10 packs, ₹0.41 to ₹1.09 per ml.

  1. ₹0.41/mlAmoxycillin (Lark) · 60 ml syrupLark Laboratories · MRP ₹24.50
  2. ₹0.44/mlGlamoxin · 60 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹26.25
  3. ₹0.47/mlAristomox · 30 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹14.09
  4. ₹0.60/mlBlumox · 30 ml syrupBlue Cross Laboratories · MRP ₹18.05
  5. ₹0.64/mlHipenp · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹19.21
  6. ₹0.72/mlLabmox · 30 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹21.60
  7. ₹0.77/mlTrimox · 30 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹23.00
  8. ₹1.06/mlTrimox · 60 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹63.76
  9. ₹1.09/mlRonemox · 30 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹32.68
  10. ₹1.09/mlRonemox · 60 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹65.37

Amoxycillin Tablet 125 mg

8 packs, ₹0.76 to ₹18.77 per tablet.

  1. ₹0.76/tabletMoxipal · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹7.56
  2. ₹1.01/tabletLabmox · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹10.06
  3. ₹1.66/tabletTrimox · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹16.61
  4. ₹1.81/tabletAristomox · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹18.12
  5. ₹3.74/tabletPexomox · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹37.35
  6. ₹6.75/tabletMox · 15 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹101.25
  7. ₹6.83/tabletWymox · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹102.51
  8. ₹18.77/tabletDamoxy · 10 tabletAlembic · MRP ₹187.70

Amoxycillin Drops 100 mg

7 packs, ₹1.20 to ₹13.09 per ml.

  1. ₹1.20/mlLabmox · 10 ml dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹12.00
  2. ₹4.50/mlAlmox · 10 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹45.00
  3. ₹4.80/mlTrimox · 10 ml dropsMapra Laboratories · MRP ₹47.95
  4. ₹6.75/mlMox · 10 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹67.50
  5. ₹7.40/mlNovamox · 10 ml dropsCipla · MRP ₹73.96
  6. ₹7.67/mlNovamox Rediuse · 10 ml dropsCipla · MRP ₹76.70
  7. ₹13.09/mlNatamox · 10 ml dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹130.87

Amoxycillin Tablet DT 125 mg

5 packs, ₹0.63 to ₹19.42 per tablet.

  1. ₹0.63/tabletMoxitas · 10 tablet dtIntas Pharmaceuticals · MRP ₹6.25
  2. ₹4.10/tabletAlmox · 10 tablet dtAlkem Laboratories · MRP ₹41.00
  3. ₹6.83/tabletRonemox · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹68.30
  4. ₹7.45/tabletNovamox · 15 tablet dtCipla · MRP ₹111.74
  5. ₹19.42/tabletWarcilin · 15 tablet dtPfizer · MRP ₹291.25

Amoxycillin Suspension 125 mg

4 packs, ₹0.72 to ₹2.07 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.05 per ml.

  1. ₹0.72/mlErox · 60 ml suspensionMicro Labs · MRP ₹43.25
  2. ₹1.05/mlMox · 30 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹31.54
  3. ₹1.09/mlMox · 60 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹65.37
  4. ₹2.07/mlAmoxycillin · 30 ml suspensionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹62.00

Amoxycillin Injection 500 mg

2 packs, ₹29.18 to ₹117.85 per ml. Price-controlled: ceiling ₹55.96 per ml.

  1. ₹29.18/mlMox · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹58.36
  2. ₹117.85/injectionAlmox · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹117.85

Amoxycillin Dry Syrup 250 mg

2 packs, ₹0.58 to ₹1.08 per ml.

  1. ₹0.58/mlElmox · 30 ml dry syrupElder Projects · MRP ₹17.43
  2. ₹1.08/mlErox · 60 ml dry syrupMicro Labs · MRP ₹64.80

Amoxycillin Tablet DT 500 mg

2 packs, ₹7.72 to ₹7.97 per tablet.

  1. ₹7.72/tabletMegamox · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹77.18
  2. ₹7.97/tabletSupamox · 10 tablet dtLeben Laboratories · MRP ₹79.69

Amoxycillin Eye Drops

2 packs, ₹12.38 to ₹15.26 per ml.

  1. ₹12.38/mlMoonmox · 5 ml eye dropsMoonstar Lifecare · MRP ₹61.88
  2. ₹15.26/mlMoxilup · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹152.60

Amoxycillin Redimix 250 mg

2 packs, ₹1.66 per ml.

  1. ₹1.66/mlMox · 30 ml redimixRanbaxy Laboratories · MRP ₹49.67
  2. ₹1.66/mlMox · 60 ml redimixRanbaxy Laboratories · MRP ₹99.88

Amoxycillin Rediuse 125 mg

2 packs, ₹1.09 per ml.

  1. ₹1.09/mlNovamox · 30 ml rediuseCipla · MRP ₹32.75
  2. ₹1.09/mlNovamox · 60 ml rediuseCipla · MRP ₹65.51

Amoxycillin Rediuse 250 mg

2 packs, ₹1.67 per ml.

  1. ₹1.67/mlNovamox · 30 ml rediuseCipla · MRP ₹50.08
  2. ₹1.67/mlNovamox · 60 ml rediuseCipla · MRP ₹100.16

Amoxycillin Capsule

1 pack, ₹11.79 per capsule.

  1. ₹11.79/capsuleAlmox · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹117.85

Amoxycillin Tablet 333 mg

1 pack, ₹9.80 per tablet.

  1. ₹9.80/tabletAxn · 10 tabletAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹97.95

Amoxycillin Tablet ER 775 mg

1 pack, ₹17.70 per tablet.

  1. ₹17.70/tabletEfimox · 5 tablet erAlkem Laboratories · MRP ₹88.50

Amoxycillin Syrup 50 mg

1 pack, ₹0.75 per ml.

  1. ₹0.75/mlGermox · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹22.53

Amoxycillin Redimix 125 mg

1 pack, ₹1.09 per ml.

  1. ₹1.09/mlMox · 60 ml redimixRanbaxy Laboratories · MRP ₹65.37

Amoxycillin Suspension 250 mg

1 pack, ₹1.66 per ml.

  1. ₹1.66/mlMox · 60 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹99.88

Amoxycillin Tablet DT 200 mg

1 pack, ₹6.40 per tablet.

  1. ₹6.40/tabletMox BD · 10 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹64.00

Amoxycillin Suspension 400 mg

1 pack, ₹2.16 per ml.

  1. ₹2.16/mlMox BD · 30 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹64.68

Amoxycillin Tablet DT 400 mg

1 pack, ₹11.00 per tablet.

  1. ₹11.00/tabletMox BD · 10 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹110.00

Amoxycillin Syrup 250 mg

1 pack, ₹2.68 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.34 per ml.

  1. ₹2.68/mlTormoxin · 30 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹80.36

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Suspension 125 mg · ceiling 1.05 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Capsule 250 mg · ceiling 2.50 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Injection 250 mg · ceiling 25.38 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Oral Liquid 250 mg/ 5 ml · ceiling 1.60 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Capsule 500 mg · ceiling 7.54 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Injection 500 mg · ceiling 55.96 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.