Medicines / Molecules / Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium CitrateEvery pack, by price.
17 packs of Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 13 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 17
- Brands
- 14
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 17
Packs, lowest price per unit first
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Syrup
9 packs, ₹0.11 to ₹1.20 per ml.
- ₹0.11/mlKemodryl · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹11.25
- ₹0.16/mlKemodryl · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹9.75
- ₹0.16/mlNakufdryl · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹16.25
- ₹0.20/mlMoondryl · 100 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹20.00
- ₹0.57/mlParvo Cof P · 100 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹56.55
- ₹0.75/mlEscodryl · 100 ml syrupKhandelwal Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹1.13/mlExil Neo · 100 ml syrupMedopharm · MRP ₹112.50
- ₹1.13/mlOffdryl Cough · 100 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹112.50
- ₹1.20/mlKufdryl · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹119.53
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Syrup 138/14.08/1.14/57.03 mg
2 packs, ₹1.02 to ₹1.36 per ml.
- ₹1.02/mlTordryl · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹101.50
- ₹1.36/mlBiodryl · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹135.94
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Expectorant 138/14.08/1.14/57.03 mg
1 pack, ₹0.09 per ml.
- ₹0.09/mlGulfadryl · 150 ml expectorantGalpha Laboratories · MRP ₹13.50
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Syrup 138/108/1.14/57.03 mg
1 pack, ₹0.52 per ml.
- ₹0.52/mlScordryl · 100 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹51.56
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Expectorant 85/15/150/2.5 mg
1 pack, ₹1.00 per ml.
- ₹1.00/mlTopex(ozo) · 100 ml expectorantOzone Pharmaceuticals · MRP ₹100.47
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Expectorant 85/15/150/2.7 mg
1 pack, ₹0.85 per ml.
- ₹0.85/mlTopex(ozo) · 60 ml expectorantOzone Pharmaceuticals · MRP ₹51.12
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Syrup 0.138/14.8/57.03 mg
1 pack, ₹0.90 per ml.
- ₹0.90/mlTordryl · 60 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹54.00
Ammonium Chloride + Diphenhydramine + Menthol + Sodium Citrate Suspension
1 pack, ₹0.39 per ml.
- ₹0.39/mlVencof · 100 ml suspensionIntra Labs · MRP ₹38.51
Companies marketing it
- Alkem3 packs
- Ozone Pharmaceuticals2 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
- Zydus1 pack
- Khandelwal Laboratories1 pack
- Medopharm1 pack
- Galpha Laboratories1 pack
- Intas1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
- Intra Labs1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.