Medicines / Molecules / Amlexanox

AmlexanoxEvery pack, by price.

5 packs of Amlexanox on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 2 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
5
Brands
3
Companies
2
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 5

Packs, lowest price per unit first

Amlexanox Oral Paste

2 packs, ₹18.56 to ₹30.00 per g.

  1. ₹18.56/gLexanox Plus · 10 gm oral pasteMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹185.61
  2. ₹30.00/gLexanox · 5 gm oral pasteMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹150.00

Amlexanox Oral Paste 5 %

1 pack, ₹20.12 per g.

  1. ₹20.12/gAmlenox Oral · 5 gm oral pasteZuventus Healthcare · MRP ₹100.60

Amlexanox Oral Paste 50 mg

1 pack, ₹15.00 per g.

  1. ₹15.00/gLexanox · 10 gm oral pasteMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹150.00

Amlexanox Oral Paste 50 gm

1 pack, ₹37.12 per g.

  1. ₹37.12/gLexanox Plus · 5 gm oral pasteMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹185.61

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.