Medicines / Molecules / Amino Acids
Amino AcidsEvery pack, by price.
24 packs of Amino Acids on NPPA's price list for July 2026: 12 brands from 12 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 24
- Brands
- 12
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 24
Packs, lowest price per unit first
Amino Acids Infusion
9 packs, ₹1.38 to ₹5.06 per ml.
- ₹1.38/mlAminosteril · 500 ml infusionRaptakos Brett & Co · MRP ₹689.00
- ₹2.96/mlSmofkabiven · 1904 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹5,640
- ₹3.13/mlAminofull · 250 ml infusionWewell Biotech · MRP ₹782.00
- ₹3.13/mlSmofkabiven · 1970 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹6,159
- ₹3.30/mlSmofkabiven · 1448 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹4,783
- ₹3.55/mlSmofkabiven · 1206 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹4,286
- ₹3.73/mlWayomin · 200 ml infusionWayonext Pharmaceuticals · MRP ₹746.00
- ₹3.96/mlSmofkabiven · 1477 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹5,854
- ₹5.06/mlSmofkabiven · 986 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹4,986
Amino Acids Tablet
2 packs, ₹35.80 to ₹119.90 per tablet.
- ₹35.80/tabletAminofull · 10 tabletWewell Biotech · MRP ₹358.00
- ₹119.90/tabletByzepta · 10 tabletCelagenex Research (India) · MRP ₹1,199
Amino Acids Oral Powder
2 packs, ₹7.07 to ₹7.32 per g.
- ₹7.07/gAminohep · 200 gm oral powderSanatra Health Care · MRP ₹1,414
- ₹7.32/gAminohep · 400 gm oral powderSanatra Health Care · MRP ₹2,927
Amino Acids Injection
2 packs, ₹2.75 to ₹4.42 per ml.
- ₹2.75/mlAminoplan · 100 ml injectionAbbott India · MRP ₹275.24
- ₹4.42/mlAminoplan · 50 ml injectionAbbott India · MRP ₹220.95
Amino Acids Injection 7 %
2 packs, ₹2.88 to ₹780.00 per ml.
- ₹2.88/mlMinoren · 250 ml injectionMediart Lifesciences · MRP ₹720.00
- ₹780.00/mlTidymin IV · 250 ml injectionBiokindle Lifesciences · MRP ₹780.00
Amino Acids Infusion 10 %
2 packs, ₹3.29 to ₹3.84 per ml.
- ₹3.29/mlSterimino · 500 ml infusionLinux Laboratories · MRP ₹1,644
- ₹3.84/mlSterimino · 200 ml infusionLinux Laboratories · MRP ₹767.00
Amino Acids Infusion 10.641 %
1 pack, ₹3.50 per ml.
- ₹3.50/mlAlin R · 200 ml infusionBiological E · MRP ₹700.00
Amino Acids Sachet
1 pack, ₹19.80 per g.
- ₹19.80/gAminofull · 5 gm sachetWewell Biotech · MRP ₹99.00
Amino Acids Suspension
1 pack, ₹1.06 per ml.
- ₹1.06/mlAminofull · 200 ml suspensionWewell Biotech · MRP ₹212.66
Amino Acids Prefilled Syringe
1 pack, ₹18,000 per ml.
- ₹18,000/mlDR Cyj · 1 ml prefilled syringeAkumentis Healthcare · MRP ₹18,000
Amino Acids Infusion 7 %
1 pack, ₹3.74 per ml.
- ₹3.74/mlSterimino · 250 ml infusionLinux Laboratories · MRP ₹934.00
Companies marketing it
- Fresenius Kabi India6 packs
- Wewell Biotech4 packs
- Linux Laboratories3 packs
- Sanatra Health Care2 packs
- Abbott2 packs
- Biological E1 pack
- Raptakos Brett & Co1 pack
- Celagenex Research (India)1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Mediart Lifesciences1 pack
- Biokindle Lifesciences1 pack
- Wayonext Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.