Medicines / Molecules / Amino Acid Standard Solutions

Amino Acid Standard SolutionsEvery pack, by price.

27 packs of Amino Acid Standard Solutions on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 9 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
27
Brands
15
Companies
9
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 27

Packs, lowest price per unit first

Amino Acid Standard Solutions Infusion

9 packs, ₹0.87 to ₹4.66 per ml.

  1. ₹0.87/mlCelemin Plus 10 · 500 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹432.50
  2. ₹1.95/mlAlamin SE · 200 ml infusionAlbert David · MRP ₹390.00
  3. ₹2.57/mlAstymin SN · 500 ml infusionTablets India · MRP ₹1,286
  4. ₹2.80/mlAminowel · 250 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹699.00
  5. ₹3.48/mlAstymin · 200 ml infusionTablets India · MRP ₹695.00
  6. ₹3.57/mlAlamin SN · 200 ml infusionAlbert David · MRP ₹714.35
  7. ₹3.69/mlKanzomin · 500 ml infusionTablets India · MRP ₹1,847
  8. ₹3.73/mlAstymin SN · 200 ml infusionTablets India · MRP ₹745.00
  9. ₹4.66/mlAminoven Infant · 100 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹465.71

Amino Acid Standard Solutions Injection

9 packs, ₹2.13 to ₹9.25 per ml.

  1. ₹2.13/mlCombiklas · 1928 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹4,106
  2. ₹2.22/mlCombiklas · 2053 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹4,553
  3. ₹3.12/mlCombiklas · 1540 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹4,799
  4. ₹3.28/mlCombiklas · 1040 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹3,410
  5. ₹3.32/mlCombiklas · 1440 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹4,783
  6. ₹3.44/mlLamino Nephro · 250 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹859.10
  7. ₹4.38/mlHermin · 200 ml injectionAlembic · MRP ₹876.00
  8. ₹7.45/mlCombiklas · 384 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹2,860
  9. ₹9.25/mlAstymin · 20 ml injectionTablets India · MRP ₹185.00

Amino Acid Standard Solutions Oral Solution 10 %

2 packs, ₹2.09 to ₹6.72 per ml.

  1. ₹2.09/mlAminoven · 500 ml oral solutionFresenius Kabi India · MRP ₹1,045
  2. ₹6.72/mlAminoven · 100 ml oral solutionFresenius Kabi India · MRP ₹672.00

Amino Acid Standard Solutions Injection 7 %

2 packs, ₹3.99 to ₹10.87 per ml.

  1. ₹3.99/mlLamino Nephro · 100 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹399.00
  2. ₹10.87/mlArpimino · 250 ml injectionRPG Life Sciences · MRP ₹2,718

Amino Acid Standard Solutions Oral Solution 5 %

1 pack, ₹1.14 per ml.

  1. ₹1.14/mlAminoven · 500 ml oral solutionFresenius Kabi India · MRP ₹570.00

Amino Acid Standard Solutions Infusion 6 %

1 pack, ₹6.72 per ml.

  1. ₹6.72/mlAminoven Infant · 100 ml infusionFresenius Kabi India · MRP ₹672.00

Amino Acid Standard Solutions Infusion 8 mg

1 pack, ₹4.20 per ml.

  1. ₹4.20/mlArgihope · 200 ml infusionCorona · MRP ₹840.95

Amino Acid Standard Solutions Oral Powder

1 pack, ₹2.28 per g.

  1. ₹2.28/gLamino Nephro · 30 gm oral powderLa Renon Healthcare · MRP ₹68.50

Amino Acid Standard Solutions Injection 10 %

1 pack, ₹3.79 per ml.

  1. ₹3.79/mlLamino Plus · 500 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹1,895

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.