Medicines / Molecules / Amikacin
AmikacinEvery pack, by price.
119 packs of Amikacin on NPPA's price list for July 2026: 61 brands from 49 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 119
- Brands
- 61
- Companies
- 49
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 109 of 119
Packs, lowest price per unit first
Amikacin Injection 500 mg
52 packs, ₹0.88 to ₹115.73 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.88/mlMicin · 10 ml injectionFDC · MRP ₹8.75 · price-controlled
- ₹7.50/mlAmtop · 2 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹15.00 · price-controlled
- ₹25.00/mlEncin (Shrinivas) · 2 ml injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹50.00 · price-controlled
- ₹27.00/mlOmac (Octane) · 2 ml injectionOctane Biotech · MRP ₹54.00 · price-controlled
- ₹27.63/mlAcil · 2 ml injectionDr. Johns Laboratories · MRP ₹55.25 · price-controlled
- ₹29.95/mlLitomik · 2 ml injectionST Morrison · MRP ₹59.90 · price-controlled
- ₹30.00/mlEmikacin (Exotic Lab) · 2 ml injectionExotic Laboratories · MRP ₹60.00 · price-controlled
- ₹30.77/mlAmikacin (Jagsonpal) · 2 ml injectionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹61.53 · price-controlled
- ₹33.25/mlAmital · 2 ml injectionStallion Laboratories · MRP ₹66.50 · price-controlled
- ₹35.19/mlLa-Mika · 2 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹70.38 · price-controlled
- ₹37.75/mlAmikater · 2 ml injectionGujarat Terce Laboratories · MRP ₹75.50 · price-controlled
- ₹38.33/mlMikabit · 2 ml injectionCubit Healthcare · MRP ₹76.65 · price-controlled
The other 40 by price per ml
- ₹38.50/mlBiocin (Marc) · 2 ml injectionMarc Laboratories · MRP ₹77.00 · price-controlled
- ₹41.25/mlUnimika · 2 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹82.50 · price-controlled
- ₹45.50/mlAmitroy · 2 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹91.00 · price-controlled
- ₹46.23/mlAmikef · 2 ml injectionLupin · MRP ₹92.45 · price-controlled
- ₹47.32/mlMika Best · 2 ml injectionBestochem Formulations · MRP ₹94.63 · price-controlled
- ₹48.99/mlMegamika · 2 ml injectionMapra Laboratories · MRP ₹97.97 · price-controlled
- ₹52.47/mlIvimicin · 2 ml injectionFDC · MRP ₹104.94 · price-controlled
- ₹53.87/mlMikastar · 2 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹107.74 · price-controlled
- ₹54.00/mlAmister · 2 ml injectionSterkem · MRP ₹108.00 · price-controlled
- ₹55.00/mlAmimed · 1 ml injectionMedico Labs · MRP ₹55.00 · price-controlled
- ₹55.25/mlLupika · 2 ml injectionLupin · MRP ₹110.50 · price-controlled
- ₹55.68/mlAmcin · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹111.35 · price-controlled
- ₹55.96/mlTramycin · 2 ml injectionBiological E · MRP ₹111.91 · price-controlled
- ₹56.75/mlHetkacin · 2 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹113.50 · price-controlled
- ₹56.75/mlMikatero · 2 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹113.50 · price-controlled
- ₹56.87/mlZekacin · 2 ml injectionWockhardt · MRP ₹113.74 · price-controlled
- ₹56.88/mlMbkacin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹113.75 · price-controlled
- ₹57.00/mlAmicure · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹114.00 · price-controlled
- ₹57.61/mlAlinfec · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹115.22 · price-controlled
- ₹57.75/mlAmibiotic · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹115.50 · price-controlled
- ₹57.85/mlAlfakim(ranbaxy) · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹115.70 · price-controlled
- ₹57.85/mlAmiva · 2 ml injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹115.70 · price-controlled
- ₹57.85/mlMik · 2 ml injectionGalpha Laboratories · MRP ₹115.70 · price-controlled
- ₹57.86/mlAmicin · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.86/mlAmikafine · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.86/mlAmikamac · 2 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.86/mlEmica · 2 ml injectionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.86/mlMacmika · 2 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.86/mlNkacin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.86/mlOmnikacin · 2 ml injectionCipla · MRP ₹115.72 · price-controlled
- ₹57.87/mlAmiject · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹115.73 · price-controlled
- ₹57.87/mlAmikanit · 2 ml injectionAlde Medi Impex · MRP ₹115.73 · price-controlled
- ₹57.87/mlAmiscore · 2 ml injectionSmart Laboratories · MRP ₹115.73 · price-controlled
- ₹57.87/mlAmitax · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹115.73 · price-controlled
- ₹57.87/mlMikacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹115.73 · price-controlled
- ₹57.87/mlMikadex · 2 ml injectionIntel Pharmaceuticals · MRP ₹115.73 · price-controlled
- ₹58.23/mlAmikind · 2 ml injectionMankind Prime Labs · MRP ₹116.45 · price-controlled
- ₹62.43/mlAmilab · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹124.85 · price-controlled
- ₹115.00/mlMikasure · 1 ml injectionIpc Healthcare · MRP ₹115.00 · price-controlled
- ₹115.73/injectionVenvicin · 1 injectionVenus Remedies · MRP ₹115.73 · price-controlled
Amikacin Injection 100 mg
30 packs, ₹4.41 to ₹215.40 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹4.41/mlAmibiotic · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹8.82 · price-controlled
- ₹7.63/mlLitomik · 2 ml injectionST Morrison · MRP ₹15.25 · price-controlled
- ₹10.40/mlAmikef · 2 ml injectionLupin · MRP ₹20.80 · price-controlled
- ₹10.50/mlAmister · 2 ml injectionSterkem · MRP ₹21.00 · price-controlled
- ₹10.55/mlLa-Mika · 2 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹21.10 · price-controlled
- ₹11.00/mlEncin (Shrinivas) · 2 ml injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹22.00 · price-controlled
- ₹12.32/mlAmilab · 10 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹123.20 · price-controlled
- ₹12.50/mlMegamika · 2 ml injectionMapra Laboratories · MRP ₹25.00 · price-controlled
- ₹15.00/mlUnimika · 2 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹30.00 · price-controlled
- ₹15.95/mlEmica · 2 ml injectionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹31.90 · price-controlled
- ₹16.50/mlAmikanit · 2 ml injectionAlde Medi Impex · MRP ₹33.00 · price-controlled
- ₹16.88/mlNkacin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹33.75 · price-controlled
The other 18 by price per ml
- ₹18.00/mlAmiject · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹36.00 · price-controlled
- ₹18.00/mlAmitax · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹36.00 · price-controlled
- ₹18.60/mlAlinfec · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹37.19 · price-controlled
- ₹18.60/mlMbkacin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹37.19 · price-controlled
- ₹18.80/mlAmikamac · 2 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹37.60 · price-controlled
- ₹18.80/mlMacmika · 2 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹37.60 · price-controlled
- ₹19.25/mlMik · 2 ml injectionGalpha Laboratories · MRP ₹38.50 · price-controlled
- ₹19.27/mlMikastar · 2 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹38.54 · price-controlled
- ₹19.46/mlAmicid · 2 ml injectionIndchemie Health Specialities · MRP ₹38.91 · price-controlled
- ₹20.02/mlAmlek · 2 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹40.03 · price-controlled
- ₹21.18/mlAmikind · 2 ml injectionMankind Prime Labs · MRP ₹42.35 · price-controlled
- ₹21.85/mlMikacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹43.70 · price-controlled
- ₹23.50/mlLominox Ami · 2 ml injectionBiological E · MRP ₹47.00 · price-controlled
- ₹23.91/mlOmnikacin · 2 ml injectionCipla · MRP ₹47.81 · price-controlled
- ₹41.36/injectionAmikamed · 1 injectionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹41.36 · price-controlled
- ₹42.80/injectionAmicin · 1 injectionZydus Healthcare · MRP ₹42.80 · price-controlled
- ₹71.00/injectionAmiva · 1 injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹71.00 · price-controlled
- ₹215.40/mlM Cin (Parenteral) · 2 ml injectionParenteral Drugs (India) · MRP ₹430.80 · price-controlled
Amikacin Injection 250 mg
27 packs, ₹17.30 to ₹34.72 per ml. Price-controlled: ceiling ₹55.47 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹17.30/mlAmikef · 2 ml injectionLupin · MRP ₹34.60
- ₹17.65/mlEncin (Shrinivas) · 2 ml injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹35.29
- ₹18.20/mlInkacin · 2 ml injectionIntra Labs · MRP ₹36.40
- ₹19.00/mlAmilab · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹38.00
- ₹19.33/mlLa-Mika · 2 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹38.65
- ₹20.50/mlUnimika · 2 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹41.00
- ₹22.00/mlAmlek · 2 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹44.00
- ₹22.25/mlAmiject · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹44.50
- ₹24.25/mlAmitax · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹48.50
- ₹24.50/mlAmister · 2 ml injectionSterkem · MRP ₹49.00
- ₹25.20/mlMikastar · 2 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹50.40
- ₹25.55/mlEmica · 2 ml injectionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹51.10
The other 15 by price per ml
- ₹27.75/mlAmikamed · 2 ml injectionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹55.50
- ₹27.85/mlMik · 2 ml injectionGalpha Laboratories · MRP ₹55.70
- ₹28.00/mlAlfakim(ranbaxy) · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹56.00
- ₹28.26/mlMbkacin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹56.51
- ₹28.44/mlAmikind · 2 ml injectionMankind Prime Labs · MRP ₹56.87
- ₹28.90/mlAmiva · 2 ml injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹57.80
- ₹30.53/mlAmikamac · 2 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹61.05
- ₹30.53/mlMacmika · 2 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹61.05
- ₹30.94/mlAmicin · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹61.87
- ₹30.99/mlAlinfec · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹61.98
- ₹30.99/mlNkacin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹61.98
- ₹31.48/mlZekacin · 2 ml injectionWockhardt · MRP ₹31.48
- ₹33.55/mlMikacin · 2 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹67.10
- ₹33.61/mlOmnikacin · 2 ml injectionCipla · MRP ₹67.21
- ₹34.72/injectionAmistar · 1 injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹34.72
Amikacin Injection 1000 mg
2 packs, ₹51.33 to ₹205.31 per ml.
- ₹51.33/mlAmikamac · 4 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹205.32
- ₹205.31/injectionMikacin · 1 injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹205.31
Amikacin Vial 250 mg
2 packs, ₹20.50 to ₹51.33 per ml.
- ₹20.50/mlAmitas · 2 ml vialIntas Pharmaceuticals · MRP ₹41.00
- ₹51.33/mlAmikamac · 3 ml vialMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹153.99
Amikacin Injection 750 mg
2 packs, ₹51.66 to ₹168.52 per ml.
- ₹51.66/mlAmikamac · 3 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹154.99
- ₹168.52/injectionMikacin · 1 injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹168.52
Amikacin Vial
1 pack, ₹7.58 per ml.
- ₹7.58/mlAmikafine · 15 ml vialAkumentis Healthcare · MRP ₹113.74
Amikacin Eye Drops 500 mg
1 pack, ₹1.23 per ml.
- ₹1.23/mlAmilab · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹12.25
Amikacin Eye Drops 1 %
1 pack, ₹64.11 per ml.
- ₹64.11/mlAminogen · 5 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹320.55
Amikacin Injection 25 mg
1 pack, ₹9.90 per ml.
- ₹9.90/mlMegamika · 1 ml injectionMapra Laboratories · MRP ₹9.90
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 250 mg · ceiling 55.47 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Abbott9 packs
- Macleods Pharmaceuticals9 packs
- Alkem7 packs
- Mankind6 packs
- Aristo5 packs
- Lupin4 packs
- Laborate Pharmaceutical4 packs
- Zydus3 packs
- Akumentis Healthcare3 packs
- Sterkem3 packs
- Aurobindo3 packs
- Lincoln Pharmaceuticals3 packs
- Shrinivas Gujarat Laboratories3 packs
- Emcure3 packs
- Mapra Laboratories3 packs
- Galpha Laboratories3 packs
- Cipla3 packs
- Torrent Pharmaceuticals3 packs
- Sun Pharma2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Neon Laboratories2 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Alde Medi Impex2 packs
- JB Chemicals2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.