Medicines / Molecules / Ambroxol

AmbroxolEvery pack, by price.

21 packs of Ambroxol on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 13 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
21
Brands
13
Companies
13
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
0 of 21

Packs, lowest price per unit first

Ambroxol Drops 7.5 mg

7 packs, ₹1.23 to ₹4.01 per ml.

  1. ₹1.23/mlKufril A · 15 ml dropsMed Manor Organics · MRP ₹18.50
  2. ₹2.43/mlCoscoril · 15 ml dropsBiological E · MRP ₹36.51
  3. ₹3.25/mlAmbrodil · 15 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
  4. ₹3.41/mlMucolite · 15 ml dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹51.11
  5. ₹3.44/mlXputum · 15 ml dropsStedman Pharmaceuticals · MRP ₹51.56
  6. ₹4.00/mlAmrox · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  7. ₹4.01/mlKofarest · 15 ml dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹60.08

Ambroxol Syrup 30 mg

3 packs, ₹0.84 to ₹1.41 per ml.

  1. ₹0.84/mlAmbrodil · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹84.37
  2. ₹1.00/mlAmbrolite · 100 ml syrupTablets India · MRP ₹99.84
  3. ₹1.41/mlMucolite · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹141.09

Ambroxol Tablet 30 mg

2 packs, ₹3.09 to ₹6.01 per tablet.

  1. ₹3.09/tabletAmbrodil · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹30.93
  2. ₹6.01/tabletMucolite · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹60.06

Ambroxol Tablet 75 mg

1 pack, ₹29.20 per tablet.

  1. ₹29.20/tabletAcocontin · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹292.00

Ambroxol Syrup

1 pack, ₹1.02 per ml.

  1. ₹1.02/mlAmbrodil · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹101.71

Ambroxol Tablet 10 mg

1 pack, ₹3.80 per tablet.

  1. ₹3.80/tabletAmbrolite · 10 tabletTablets India · MRP ₹37.96

Ambroxol Expectorant

1 pack, ₹1.35 per ml.

  1. ₹1.35/mlAmbropac · 100 ml expectorantPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹134.95

Ambroxol Syrup 15/2/10/1.5/5 mg

1 pack, ₹1.03 per ml.

  1. ₹1.03/mlAmrox · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹103.00

Ambroxol Respules 15 mg

1 pack, ₹18.72 per ml.

  1. ₹18.72/mlInhalex · 2 ml respulesCipla · MRP ₹37.43

Ambroxol Tablet

1 pack, ₹10.48 per tablet.

  1. ₹10.48/tabletLiquidix · 10 tabletNovartis India · MRP ₹104.76

Ambroxol Capsule 60 mg

1 pack, ₹19.50 per capsule.

  1. ₹19.50/capsuleMucoform · 10 capsuleAjanta Pharma · MRP ₹195.00

Ambroxol Capsule SR 75 mg

1 pack, ₹16.34 per capsule.

  1. ₹16.34/capsuleMucolite · 10 capsule srDr. Reddys Laboratories · MRP ₹163.44

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.