Medicines / Molecules / Ambroxol + Levocetirizine
Ambroxol + LevocetirizineEvery pack, by price.
33 packs of Ambroxol + Levocetirizine on NPPA's price list for July 2026: 27 brands from 25 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 33
- Brands
- 27
- Companies
- 25
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 33
Packs, lowest price per unit first
Ambroxol + Levocetirizine Tablet 5/60 mg
7 packs, ₹0.89 to ₹13.88 per tablet.
- ₹0.89/tabletLevobert AM · 10 tabletAlbert David · MRP ₹8.94
- ₹4.69/tabletHista AM · 10 tabletNri Vision Care · MRP ₹46.87
- ₹6.65/tabletLivy A · 10 tabletKanad Labs · MRP ₹66.50
- ₹6.66/tabletAlday AM · 10 tabletSH Pharmaceuticals · MRP ₹66.60
- ₹8.45/tabletLevolyte A · 10 tabletEntod Pharmaceuticals · MRP ₹84.50
- ₹13.21/tabletSinarest Levo · 10 tabletCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹132.14
- ₹13.88/tabletLecet AM · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹138.84
Ambroxol + Levocetirizine Tablet 5/75 mg
5 packs, ₹4.90 to ₹14.68 per tablet.
- ₹4.90/tabletElcet Asr · 10 tabletSain Medicaments · MRP ₹49.00
- ₹6.66/tabletAlday AM · 10 tabletSH Pharmaceuticals · MRP ₹66.60
- ₹7.90/tabletCapex C · 10 tabletSeagull Labs · MRP ₹79.00
- ₹8.60/tabletAxcet M · 10 tabletAurz Pharmaceuticals · MRP ₹86.01
- ₹14.68/tabletLaveta A · 10 tabletAlembic · MRP ₹146.75
Ambroxol + Levocetirizine Tablet 60/5 mg
3 packs, ₹4.45 to ₹5.15 per tablet.
- ₹4.45/tabletCuflift · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹44.50
- ₹4.50/tabletAmicet · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
- ₹5.15/tabletCof Fresh A · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹51.50
Ambroxol + Levocetirizine Syrup 2.5/30 mg
3 packs, ₹1.04 to ₹3.37 per ml.
- ₹1.04/mlCapex C · 100 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹104.00
- ₹1.70/mlAncer LX · 60 ml syrupBio Vitamins · MRP ₹102.00
- ₹3.37/mlElriz XL · 30 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹101.10
Ambroxol + Levocetirizine Tablet
3 packs, ₹4.20 to ₹6.84 per tablet.
- ₹4.20/tabletComcet A · 10 tabletLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
- ₹5.88/tabletZiroxal LC · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹58.80
- ₹6.84/tabletLevostar AM · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹68.43
Ambroxol + Levocetirizine Syrup
2 packs, ₹0.57 to ₹1.42 per ml.
- ₹0.57/mlAmbecy · 60 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹34.00
- ₹1.42/mlZiroxal LC · 60 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹85.00
Ambroxol + Levocetirizine Syrup 5/30 mg
2 packs, ₹1.52 to ₹2.43 per ml.
- ₹1.52/mlAmbrolite Cold · 60 ml syrupTablets India · MRP ₹91.40
- ₹2.43/mlLevlar · 30 ml syrupLark Laboratories · MRP ₹73.00
Ambroxol + Levocetirizine Capsule 5/75 mg
2 packs, ₹9.30 to ₹12.38 per capsule.
- ₹9.30/capsuleRelent OD · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹93.00
- ₹12.38/capsuleXL · 10 capsuleDWD Pharmaceuticals · MRP ₹123.75
Ambroxol + Levocetirizine Tablet SR 5/75 mg
1 pack, ₹6.75 per tablet.
- ₹6.75/tabletAcolate · 10 tablet srGujarat Terce Laboratories · MRP ₹67.50
Ambroxol + Levocetirizine Syrup 30/2.5 mg
1 pack, ₹2.00 per ml.
- ₹2.00/mlAmicet · 30 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
Ambroxol + Levocetirizine Tablet XL 5/75 mg
1 pack, ₹14.29 per tablet.
- ₹14.29/tabletElriz XL · 10 tablet xlZuventus Healthcare · MRP ₹142.90
Ambroxol + Levocetirizine Syrup 2.5/15 mg
1 pack, ₹0.70 per ml.
- ₹0.70/mlLejet · 100 ml syrupCanixa Life Sciences · MRP ₹70.00
Ambroxol + Levocetirizine Syrup 15/2.5 mg
1 pack, ₹1.18 per ml.
- ₹1.18/mlSinarest LP Neo · 60 ml syrupCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹70.53
Ambroxol + Levocetirizine Tablet 5/120 mg
1 pack, ₹9.57 per tablet.
- ₹9.57/tabletSinarest LP Neo · 10 tabletCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹95.65
Companies marketing it
- Leeford Healthcare3 packs
- Centaur Pharmaceuticals3 packs
- SH Pharmaceuticals2 packs
- Seagull Labs2 packs
- Emcure2 packs
- Laborate Pharmaceutical2 packs
- Gujarat Terce Laboratories1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Tablets India1 pack
- Bio Vitamins1 pack
- Aurz Pharmaceuticals1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Lifecom Pharmaceuticals1 pack
- Sain Medicaments1 pack
- Nri Vision Care1 pack
- Alembic1 pack
- Zydus1 pack
- Canixa Life Sciences1 pack
- Lark Laboratories1 pack
- Albert David1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Intra Labs1 pack
- Kanad Labs1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.