Medicines / Molecules / Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + TerbutalineEvery pack, by price.
28 packs of Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline on NPPA's price list for July 2026: 24 brands from 23 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 28
- Brands
- 24
- Companies
- 23
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 28
Packs, lowest price per unit first
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup
20 packs, ₹0.31 to ₹1.32 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.31/mlVentoxol · 100 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹31.25
- ₹0.45/mlTydex A · 100 ml syrupTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
- ₹0.56/mlIvacof · 100 ml syrupIva Healthcare · MRP ₹56.00
- ₹0.58/mlBroncolite A · 100 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹57.55
- ₹0.62/mlDuedex A · 100 ml syrupIpc Healthcare · MRP ₹61.61
- ₹0.63/mlViscosin TR · 100 ml syrupMarsha Pharma · MRP ₹62.50
- ₹0.71/mlIsp Cough · 100 ml syrupIndospectrum Pharmaceuticals · MRP ₹71.43
- ₹0.77/mlAmbexil · 60 ml syrupZee Laboratories · MRP ₹46.35
- ₹0.80/mlMucodil Plus · 100 ml syrupM D C Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
- ₹0.89/mlUscoff P · 100 ml syrupUniserve Health Care · MRP ₹89.00
- ₹0.91/mlThroateasy GT · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹91.25
- ₹1.01/mlPinnacle · 100 ml syrupBiomiicron Pharmaceuticals · MRP ₹101.00
The other 8 by price per ml
- ₹1.04/mlExkof LX · 100 ml syrupTidal Laboratories · MRP ₹104.43
- ₹1.17/mlPediway AT · 60 ml syrupSmartway Wellness · MRP ₹70.00
- ₹1.21/mlVentilex A · 100 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹120.94
- ₹1.22/mlChericof T · 100 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹121.88
- ₹1.22/mlThroateasy DC · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹121.88
- ₹1.23/mlSyncoril · 100 ml syrupPremier Nutraceuticals · MRP ₹122.81
- ₹1.30/mlThroateasy DC · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹130.00
- ₹1.32/mlXpel A · 100 ml syrupAltius Pharmaceuticals · MRP ₹132.00
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup 15/50/2.5/1.25 mg
4 packs, ₹0.56 to ₹1.27 per ml.
- ₹0.56/mlNilcof · 50 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹28.00
- ₹0.60/mlNilcof · 100 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹60.00
- ₹0.69/mlFreecof AM · 100 ml syrupHBC Pharmaceuticals · MRP ₹69.00
- ₹1.27/mlFreecof AM · 60 ml syrupHBC Pharmaceuticals · MRP ₹76.00
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup 15/50/1/1.25 mg
1 pack, ₹0.97 per ml.
- ₹0.97/mlMucoscope · 100 ml syrupNarankaa Pharma · MRP ₹96.56
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup 50/1.25/15/2.5 mg
1 pack, ₹0.96 per ml.
- ₹0.96/mlOox P · 100 ml syrupST Morrison · MRP ₹95.90
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Expectorant 15/50/0.5/1.25 mg
1 pack, ₹0.90 per ml.
- ₹0.90/mlSilkof X · 100 ml expectorantWinsome Lab · MRP ₹90.00
Ambroxol + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Drops
1 pack, ₹1.18 per ml.
- ₹1.18/mlVentoxol · 15 ml dropsUniventis Medicare · MRP ₹17.75
Companies marketing it
- Dr. Reddy's3 packs
- HBC2 packs
- Patson Laboratories2 packs
- Univentis Medicare2 packs
- Zee Laboratories1 pack
- Innovative Pharmaceuticals1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Ipc Healthcare1 pack
- Tidal Laboratories1 pack
- Indospectrum Pharmaceuticals1 pack
- Iva Healthcare1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Narankaa Pharma1 pack
- ST Morrison1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Biomiicron Pharmaceuticals1 pack
- Winsome Lab1 pack
- Premier Nutraceuticals1 pack
- Tycoon Pharmaceuticals1 pack
- Uniserve Health Care1 pack
- Aristo1 pack
- Marsha Pharma1 pack
- Altius Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.