Medicines / Molecules / Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + PhenylephrineEvery pack, by price.

8 packs of Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 3 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
8
Brands
4
Companies
3
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine Syrup 15/2/10/1.5/5 mg

2 packs, ₹1.23 to ₹1.29 per ml.

  1. ₹1.23/mlMacbery · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹123.46
  2. ₹1.29/mlLincotus DX · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹129.15

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine Syrup

2 packs, ₹0.39 to ₹0.74 per ml.

  1. ₹0.39/mlTusston Super · 60 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹23.13
  2. ₹0.74/mlTusston Super · 100 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹74.25

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine Syrup 12 mg

1 pack, ₹1.67 per ml.

  1. ₹1.67/mlMacbery · 60 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹100.03

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine Syrup 30 mg

1 pack, ₹1.77 per ml.

  1. ₹1.77/mlMacbery · 60 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹106.00

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine Syrup 5/2/10/15 mg

1 pack, ₹0.96 per ml.

  1. ₹0.96/mlTarific D · 100 ml syrupGufic Bioscience · MRP ₹96.00

Ambroxol + Chlorpheniramine + Dextromethorphan + Menthol + Phenylephrine Tablet

1 pack, ₹1.65 per tablet.

  1. ₹1.65/tabletTusston Super · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹16.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.