Medicines / Molecules / Aluminium + Magnesium + Simethicone

Aluminium + Magnesium + SimethiconeEvery pack, by price.

82 packs of Aluminium + Magnesium + Simethicone on NPPA's price list for July 2026: 51 brands from 41 companies, in 39 forms and strengths.

Packs
82
Brands
51
Companies
41
Forms and strengths
39
Price-controlled packs
0 of 82

Packs, lowest price per unit first

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel 830/185/50/100 mg

10 packs, ₹0.28 to ₹4.69 per ml.

  1. ₹0.28/mlDigene · 400 ml oral gelAbbott India · MRP ₹112.00
  2. ₹0.42/mlDigene · 170 ml oral gelAbbott India · MRP ₹71.00
  3. ₹0.60/mlDigene · 450 ml oral gelAbbott India · MRP ₹272.07
  4. ₹0.60/mlDigene · 450 ml oral gelAbbott India · MRP ₹272.07
  5. ₹0.87/mlDigene · 200 ml oral gelAbbott India · MRP ₹173.61
  6. ₹0.90/mlDigene · 200 ml oral gelAbbott India · MRP ₹180.74
  7. ₹0.99/mlDigene · 200 ml oral gelAbbott India · MRP ₹198.81
  8. ₹1.06/mlDigene · 170 ml oral gelAbbott India · MRP ₹180.74
  9. ₹1.06/mlDigene · 170 ml oral gelAbbott India · MRP ₹180.74
  10. ₹4.69/mlDigene · 10 ml oral gelAbbott India · MRP ₹46.87

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 250/250/50 mg

9 packs, ₹0.12 to ₹0.85 per ml.

  1. ₹0.12/mlSelugel Mps · 450 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹55.00
  2. ₹0.31/mlDab Gel · 100 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹31.25
  3. ₹0.31/mlDab Gel · 170 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹53.37
  4. ₹0.32/mlAcigel(morpen Lab) · 170 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹55.00
  5. ₹0.52/mlOC Gel Mps · 170 ml syrupOctane Biotech · MRP ₹89.06
  6. ₹0.55/mlRabemac Mps · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹109.76
  7. ₹0.64/mlAciflux Mps · 200 ml syrupSH Pharmaceuticals · MRP ₹127.31
  8. ₹0.65/mlSelugel Mps · 170 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹110.00
  9. ₹0.85/mlRabemac OS · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹170.91

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 250/250/50 mg

7 packs, ₹0.11 to ₹0.87 per ml.

  1. ₹0.11/mlAntavis · 170 ml suspensionLupin · MRP ₹19.37
  2. ₹0.17/mlGelogene Mps · 170 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹28.60
  3. ₹0.19/mlDigusil Mps · 170 ml suspensionCipla · MRP ₹31.87
  4. ₹0.58/mlGastrobless Mps · 170 ml suspensionMankind Prime Labs · MRP ₹97.96
  5. ₹0.64/mlIan · 170 ml suspensionIndi Pharma · MRP ₹109.00
  6. ₹0.64/mlPnz Mps · 200 ml suspensionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹127.00
  7. ₹0.87/mlMac Mps · 200 ml suspensionCorona · MRP ₹174.47

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 200/200/25 mg

6 packs, ₹0.53 to ₹0.90 per ml.

  1. ₹0.53/mlEldasid Mps · 170 ml syrupElder Projects · MRP ₹90.75
  2. ₹0.54/mlAci Fresh · 170 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹92.00
  3. ₹0.67/mlDigeheal Mps · 200 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹134.00
  4. ₹0.90/mlHistac Mps · 170 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹153.75
  5. ₹0.90/mlHistac Mps · 170 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹153.75
  6. ₹0.90/mlHistac Mps · 170 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹153.75

Aluminium + Magnesium + Simethicone Tablet 300/50/25 mg

6 packs, ₹1.40 to ₹2.01 per tablet.

  1. ₹1.40/tabletOmee Chew Orange · 12 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹16.85
  2. ₹2.01/tabletDigene · 15 tabletAbbott India · MRP ₹30.10
  3. ₹2.01/tabletDigene · 15 tabletAbbott India · MRP ₹30.10
  4. ₹2.01/tabletDigene · 15 tabletAbbott India · MRP ₹30.10
  5. ₹2.01/tabletDigene · 15 tabletAbbott India · MRP ₹30.10
  6. ₹2.01/tabletDigene · 15 tabletAbbott India · MRP ₹30.10

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup

3 packs, ₹0.47 to ₹0.72 per ml.

  1. ₹0.47/mlAcicover · 170 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹80.36
  2. ₹0.65/mlDecanta Mps · 200 ml syrupDesun Pharma · MRP ₹130.31
  3. ₹0.72/mlSealcid · 170 ml syrupAggrowin Pharma · MRP ₹121.88

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel 250/250/50 mg

3 packs, ₹0.46 to ₹1.38 per ml.

  1. ₹0.46/mlAcifast · 170 ml oral gelMorepen Laboratories · MRP ₹79.00
  2. ₹0.69/gPeptica Plus · 200 gm oral gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹137.81
  3. ₹1.38/mlPeptica Plus · 100 ml oral gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹137.81

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension

2 packs, ₹0.16 to ₹0.29 per ml.

  1. ₹0.16/mlAntacid (Austro) · 170 ml suspensionAustro Lab · MRP ₹28.00
  2. ₹0.29/mlAciril · 170 ml suspensionSyncom Formulations · MRP ₹49.90

Aluminium + Magnesium + Simethicone Tablet 300/150/25 mg

2 packs, ₹0.47 to ₹1.07 per tablet.

  1. ₹0.47/tabletAllugel Mps · 8 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹3.75
  2. ₹1.07/tabletSolacid · 12 tabletDeys Medical · MRP ₹12.80

Aluminium + Magnesium + Simethicone Tablet

2 packs, ₹1.87 to ₹95.93 per tablet.

  1. ₹1.87/tabletDigeheal Mps · 15 tabletHealing Pharma India · MRP ₹28.00
  2. ₹95.93/tabletDigene(biochem) · 9 tabletZydus Healthcare · MRP ₹863.41

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 250/250/40 mg

2 packs, ₹0.69 to ₹1.07 per ml.

  1. ₹0.69/mlDisogel · 450 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹309.38
  2. ₹1.07/mlDisogel · 175 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹187.00

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 250/250/40 mg

2 packs, ₹0.94 per ml.

  1. ₹0.94/mlDisogel · 200 ml suspensionConcept Pharmaceuticals · MRP ₹187.00
  2. ₹0.94/mlDisogel · 200 ml suspensionConcept Pharmaceuticals · MRP ₹187.00

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 300/150/25 mg

2 packs, ₹0.47 to ₹0.54 per ml.

  1. ₹0.47/mlSolacid · 340 ml suspensionDeys Medical · MRP ₹161.25
  2. ₹0.54/mlSolacid · 170 ml suspensionDeys Medical · MRP ₹91.88

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 250/200/50 mg

1 pack, ₹0.60 per ml.

  1. ₹0.60/mlAcidityx · 170 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹101.25

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel 250/200/50 mg

1 pack, ₹0.54 per ml.

  1. ₹0.54/mlAcigene · 170 ml oral gelCipla · MRP ₹91.08

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 250/250/25 mg

1 pack, ₹0.46 per ml.

  1. ₹0.46/mlAciwave · 170 ml suspensionSmartway Wellness · MRP ₹79.00

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel

1 pack, ₹0.29 per ml.

  1. ₹0.29/mlAlzimin · 170 ml oral gelAlde Medi Impex · MRP ₹49.95

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel 400/400/50 mg

1 pack, ₹0.56 per ml.

  1. ₹0.56/mlAntagit DS · 170 ml oral gelLeben Laboratories · MRP ₹95.90

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 400/400/50 mg

1 pack, ₹0.20 per ml.

  1. ₹0.20/mlAntagit DS · 350 ml syrupLeben Laboratories · MRP ₹71.25

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 600/300/400 mg

1 pack, ₹0.71 per ml.

  1. ₹0.71/mlBloatarid · 100 ml suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹71.00

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 250/200/40 mg

1 pack, ₹0.15 per ml.

  1. ₹0.15/mlCentacid · 170 ml suspensionCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹24.90

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 830/185/50/100 mg

1 pack, ₹0.88 per ml.

  1. ₹0.88/mlDigel · 170 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹150.00

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 300/50/25 mg

1 pack, ₹0.04 per ml.

  1. ₹0.04/mlDigene · 270 ml syrupAbbott India · MRP ₹10.00

Aluminium + Magnesium + Simethicone Suspension 400/400/50 mg

1 pack, ₹4.69 per ml.

  1. ₹4.69/mlDigene Insta · 10 ml suspensionAbbott India · MRP ₹46.87

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Suspension

1 pack, ₹4.69 per ml.

  1. ₹4.69/mlDigene Insta · 10 ml oral suspensionAbbott India · MRP ₹46.87

Aluminium + Magnesium + Simethicone Sachet 830/185/50/100 mg

1 pack, ₹0.76 per ml.

  1. ₹0.76/mlDigene · 10 ml sachetAbbott India · MRP ₹7.62

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel 830/185/50 mg

1 pack, ₹0.42 per ml.

  1. ₹0.42/mlDigene · 170 ml oral gelAbbott India · MRP ₹71.02

Aluminium + Magnesium + Simethicone Tablet 250/250/40 mg

1 pack, ₹0.86 per tablet.

  1. ₹0.86/tabletDisogel · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹8.60

Aluminium + Magnesium + Simethicone Oral Gel 191.25/250/50 mg

1 pack, ₹0.69 per ml.

  1. ₹0.69/mlFamtac · 170 ml oral gelAbbott Healthcare · MRP ₹117.19

Aluminium + Magnesium + Simethicone Syrup 10/300/150/125 mg

1 pack, ₹0.93 per ml.

  1. ₹0.93/mlFreecid Mps · 200 ml syrupIpc Healthcare · MRP ₹185.00

9 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.