Medicines / Molecules / Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid

Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic AcidEvery pack, by price.

7 packs of Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 3 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
7
Brands
6
Companies
3
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 7

Packs, lowest price per unit first

Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid Oral Gel 125/250/50/100 mg

3 packs, ₹0.30 to ₹0.81 per ml.

  1. ₹0.30/mlAcifix O · 180 ml oral gelMorepen Laboratories · MRP ₹54.52
  2. ₹0.56/mlTricaine AR · 220 ml oral gelRPG Life Sciences · MRP ₹123.64
  3. ₹0.81/mlAcifix · 180 ml oral gelMorepen Laboratories · MRP ₹146.44

Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid Syrup 125/250/50/100 mg

1 pack, ₹0.81 per ml.

  1. ₹0.81/mlAcifix 3X · 180 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹146.44

Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid Oral Liquid 125/250/50/100 mg

1 pack, ₹0.46 per ml.

  1. ₹0.46/mlVisco · 200 ml oral liquidAristo Laboratories · MRP ₹92.76

Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid Tablet 200/400/50/100 mg

1 pack, ₹0.91 per tablet.

  1. ₹0.91/tabletVisco · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹9.05

Aluminium + Magnesium + Simethicone + Alginic Acid Syrup

1 pack, ₹0.72 per ml.

  1. ₹0.72/mlVisco Mps · 170 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹123.14

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.