Medicines / Molecules / Aluminium + Magnesium + Alginic Acid

Aluminium + Magnesium + Alginic AcidEvery pack, by price.

9 packs of Aluminium + Magnesium + Alginic Acid on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 4 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
9
Brands
7
Companies
4
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 9

Packs, lowest price per unit first

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Syrup 415/100/100 mg

2 packs, ₹0.52 to ₹0.65 per ml.

  1. ₹0.52/mlReflux Forte · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹104.00
  2. ₹0.65/mlRiflux Forte · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹129.41

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Suspension

1 pack, ₹0.49 per ml.

  1. ₹0.49/mlIvasil · 170 ml suspensionIva Healthcare · MRP ₹82.50

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Syrup 330/330/50 mg

1 pack, ₹1.05 per ml.

  1. ₹1.05/mlPolycrol Plus · 170 ml syrupPiramal Healthcare · MRP ₹178.30

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Tablet 1800 mg

1 pack, ₹3.90 per tablet.

  1. ₹3.90/tabletRaftace · 10 tabletWockhardt · MRP ₹39.00

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Oral Liquid 150/62.5/100 mg

1 pack, ₹0.45 per ml.

  1. ₹0.45/mlReflux · 200 ml oral liquidDr. Reddys Laboratories · MRP ₹90.00

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Tablet

1 pack, ₹0.58 per tablet.

  1. ₹0.58/tabletReflux · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹8.66

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Oral Liquid 300/125/200 mg

1 pack, ₹0.45 per ml.

  1. ₹0.45/mlRiflux · 200 ml oral liquidDr. Reddys Laboratories · MRP ₹90.00

Aluminium + Magnesium + Alginic Acid Tablet 80/20/200 mg

1 pack, ₹1.13 per tablet.

  1. ₹1.13/tabletRiflux · 8 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹9.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.