Medicines / Molecules / Aluminium + Dimethicone + Magnesium
Aluminium + Dimethicone + MagnesiumEvery pack, by price.
79 packs of Aluminium + Dimethicone + Magnesium on NPPA's price list for July 2026: 54 brands from 33 companies, in 32 forms and strengths.
- Packs
- 79
- Brands
- 54
- Companies
- 33
- Forms and strengths
- 32
- Price-controlled packs
- 0 of 79
Packs, lowest price per unit first
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup 250/50/250 mg
8 packs, ₹0.38 to ₹0.72 per ml.
- ₹0.38/mlAcidin Gel · 200 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹75.00
- ₹0.54/mlNuloc Mps · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹107.00
- ₹0.55/mlPantop Mps · 200 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹110.62
- ₹0.62/mlIntacid-Mps · 170 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
- ₹0.64/mlGel Mps (Intas) · 170 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹109.22
- ₹0.64/mlPan Mps · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹128.85
- ₹0.64/mlPan Mps · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹128.85
- ₹0.72/mlGelusil Mps · 200 ml syrupPfizer · MRP ₹143.34
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup
8 packs, ₹0.11 to ₹0.74 per ml.
- ₹0.11/mlAnacid Mps · 170 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹18.75
- ₹0.13/mlGasfiz · 170 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹22.55
- ₹0.13/mlGasfiz · 170 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹22.34
- ₹0.16/mlGasofresh Mps · 170 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹27.50
- ₹0.19/mlAlcid Mps · 170 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹33.00
- ₹0.32/mlGastrocalm Mps · 170 ml syrupMicro Labs · MRP ₹55.05
- ₹0.41/mlJcid · 240 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹98.00
- ₹0.74/mlProtance · 150 ml syrupHiglance Laboratories · MRP ₹111.09
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Suspension 250/50/250 mg
7 packs, ₹0.61 to ₹1.10 per ml.
- ₹0.61/mlPanido Mps · 200 ml suspensionShine Pharmaceuticals · MRP ₹122.34
- ₹0.65/mlOlit Mps · 170 ml suspensionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹109.90
- ₹0.69/mlDiovol · 400 ml suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹274.00
- ₹0.86/mlAcigon · 150 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹128.91
- ₹1.10/mlDiovol · 170 ml suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹187.00
- ₹1.10/mlDiovol · 170 ml suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹187.00
- ₹1.10/mlDiovol · 170 ml suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹187.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet 250/50/250 mg
7 packs, ₹0.98 to ₹2.33 per tablet.
- ₹0.98/tabletAcigon · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹9.84
- ₹1.05/tabletGel Mps · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹10.50
- ₹1.50/tabletPolycrol Chew Mint · 15 tabletPiramal Healthcare · MRP ₹22.50
- ₹1.81/tabletGelusil Mps · 15 tabletPfizer · MRP ₹27.22
- ₹1.81/tabletGelusil Mps · 15 tabletPfizer · MRP ₹27.22
- ₹2.03/tabletReflux Forte · 8 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹16.25
- ₹2.33/tabletOmez Antacid · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹35.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet
5 packs, ₹0.68 to ₹7.70 per tablet.
- ₹0.68/tabletPolycrol · 25 tabletPiramal Healthcare · MRP ₹16.90
- ₹1.33/tabletAci Fresh · 15 tabletSmart Laboratories · MRP ₹20.00
- ₹1.40/tabletAlcid (Mint) · 12 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹16.85
- ₹1.81/tabletGelusil · 15 tabletPfizer · MRP ₹27.22
- ₹7.70/tabletNeal · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹77.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Liquid 250/50/250 mg
5 packs, ₹0.63 to ₹0.87 per ml.
- ₹0.63/mlOmez Antacid · 200 ml oral liquidDr. Reddys Laboratories · MRP ₹126.79
- ₹0.65/mlGelusil Mps · 400 ml oral liquidPfizer · MRP ₹261.95
- ₹0.74/mlAcinil · 170 ml oral liquidAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹126.56
- ₹0.87/mlGelusil Mps · 200 ml oral liquidPfizer · MRP ₹173.52
- ₹0.87/mlGelusil Mps · 200 ml oral liquidPfizer · MRP ₹173.52
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup 200/25/200 mg
4 packs, ₹0.16 to ₹0.76 per ml.
- ₹0.16/mlGelupin-Mps NS · 170 ml syrupLupin · MRP ₹27.12
- ₹0.44/mlNucool Mps · 170 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹74.00
- ₹0.60/mlOmee Mps O · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹0.76/mlAlcid Mps · 170 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹128.85
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Gel 250/50/250 mg
3 packs, ₹0.43 to ₹0.57 per ml.
- ₹0.43/mlSavocid · 200 ml oral gelMypher Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
- ₹0.50/mlGasmag · 200 ml oral gelAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹99.54
- ₹0.57/mlGasoquick · 200 ml oral gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹114.38
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Gel
3 packs, ₹0.19 to ₹0.59 per ml.
- ₹0.19/mlQP Cid · 200 ml oral gelQuality Pharma · MRP ₹38.00
- ₹0.42/mlQP Cid · 170 ml oral gelQuality Pharma · MRP ₹71.00
- ₹0.59/mlIntacid · 200 ml oral gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹117.60
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Liquid 200/25/200 mg
2 packs, ₹0.67 to ₹0.69 per ml.
- ₹0.67/mlOmee Mps · 170 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹113.40
- ₹0.69/mlAlcid Mps · 170 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹117.19
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Suspension 200/25/200 mg
2 packs, ₹0.21 to ₹0.25 per ml.
- ₹0.21/mlAlox (Torque Pharma) · 170 ml suspensionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹36.00
- ₹0.25/mlAnacid · 170 ml suspensionIndswift Laboratories · MRP ₹42.82
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Suspension
2 packs, ₹0.54 to ₹0.82 per ml.
- ₹0.54/mlPH 7 · 200 ml suspensionAbaris Healthcare · MRP ₹107.00
- ₹0.82/mlEpidor Mps · 200 ml suspensionEpione Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Suspension 200/50/100 mg
2 packs, ₹0.46 to ₹0.50 per ml.
- ₹0.46/mlLenocarb · 170 ml suspensionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹78.30
- ₹0.50/mlJcid · 180 ml suspensionJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹90.75
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Gel 5000/125/100 mg
2 packs, ₹0.54 to ₹0.89 per ml.
- ₹0.54/mlPolycrol · 450 ml oral gelPiramal Healthcare · MRP ₹244.69
- ₹0.89/mlPolycrol · 200 ml oral gelPiramal Healthcare · MRP ₹178.30
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup 5 Gm/125/100 mg
2 packs, ₹0.54 to ₹0.81 per ml.
- ₹0.54/mlPolycrol · 450 ml syrupPiramal Healthcare · MRP ₹245.20
- ₹0.81/mlPolycrol · 200 ml syrupPiramal Healthcare · MRP ₹162.19
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet 300/25/50 mg
1 pack, ₹0.12 per tablet.
- ₹0.12/tabletAcidnil Mps · 500 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹58.75
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Suspension 50/250 mg
1 pack, ₹0.83 per ml.
- ₹0.83/mlAcigon · 170 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹141.80
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet 240/25/100 mg
1 pack, ₹1.05 per tablet.
- ₹1.05/tabletAntacid · 1000 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹1,051
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup 83/400/120 mg
1 pack, ₹0.75 per ml.
- ₹0.75/mlGastracid · 200 ml syrupMeyer Organics · MRP ₹149.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup 50/250 mg
1 pack, ₹0.82 per ml.
- ₹0.82/mlGelupin-Mps · 170 ml syrupLupin · MRP ₹139.80
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet 200/25/200 mg
1 pack, ₹6.44 per tablet.
- ₹6.44/tabletGelupin-Mps · 9 tabletLupin · MRP ₹58.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet 300/50/25/25 mg
1 pack, ₹1.75 per tablet.
- ₹1.75/tabletGelupin-Mps Plus · 12 tabletLupin · MRP ₹21.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Suspension
1 pack, ₹0.95 per ml.
- ₹0.95/mlLenocarb · 150 ml oral suspensionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹141.75
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Liquid 300/125/200 mg
1 pack, ₹0.53 per ml.
- ₹0.53/mlNew Sorbacid · 200 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹106.88
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Sachet 250/50/250 mg
1 pack, ₹1.20 per ml.
- ₹1.20/mlPeptica Gel Plus · 10 ml sachetGeno Pharmaceuticals · MRP ₹12.00
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Syrup 5/125/100 mg
1 pack, ₹0.54 per ml.
- ₹0.54/mlPolycrol · 450 ml syrupPiramal Healthcare · MRP ₹244.69
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Powder
1 pack, ₹0.79 per g.
- ₹0.79/gProtance · 200 gm oral powderHiglance Laboratories · MRP ₹157.71
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Oral Gel 6000/100/80 mg
1 pack, ₹0.27 per ml.
- ₹0.27/mlRelcer · 180 ml oral gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹48.90
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Tablet 300/50/250 mg
1 pack, ₹5.80 per tablet.
- ₹5.80/tabletRiflux Forte · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹86.95
Aluminium + Dimethicone + Magnesium Drops
1 pack, ₹1.67 per ml.
- ₹1.67/mlTummyease(cdl) · 30 ml dropsCadila Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
2 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.
Companies marketing it
- Alkem12 packs
- Pfizer7 packs
- Piramal Healthcare7 packs
- Wallace Pharmaceuticals5 packs
- Intas4 packs
- Lupin4 packs
- Dr. Reddy's4 packs
- Abbott3 packs
- Indswift Laboratories2 packs
- Univentis Medicare2 packs
- Geno Pharmaceuticals2 packs
- Jupiter Pharmaceuticals2 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Higlance Laboratories2 packs
- Quality Pharma2 packs
- East India Pharmaceutical Works1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Aurobindo1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Epione Pharmaceuticals1 pack
- Assam Chemical & Pharmaceutical1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Meyer Organics1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.