Medicines / Molecules / Alpha Amylase + Pepsin

Alpha Amylase + PepsinEvery pack, by price.

14 packs of Alpha Amylase + Pepsin on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 10 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
14
Brands
10
Companies
10
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 14

Packs, lowest price per unit first

Alpha Amylase + Pepsin Syrup 62.5/20 mg

5 packs, ₹0.54 to ₹1.12 per ml.

  1. ₹0.54/mlC Zyme (Drakt) · 200 ml syrupDrakt Phrma · MRP ₹107.00
  2. ₹0.74/mlAptiplex · 200 ml syrupShreya Life Sciences · MRP ₹148.87
  3. ₹0.89/mlDigeplex · 200 ml syrupPiramal Healthcare · MRP ₹178.39
  4. ₹0.96/mlAptiplex · 100 ml syrupShreya Life Sciences · MRP ₹95.60
  5. ₹1.12/mlDigeplex · 100 ml syrupPiramal Healthcare · MRP ₹112.40

Alpha Amylase + Pepsin Syrup 18.75/12.5 mg

2 packs, ₹0.54 to ₹0.78 per ml.

  1. ₹0.54/mlPapytazyme l · 200 ml syrupAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹108.00
  2. ₹0.78/mlFuturezyme · 200 ml syrupMankind Prime Labs · MRP ₹155.71

Alpha Amylase + Pepsin Syrup 75/10 mg

1 pack, ₹1.61 per ml.

  1. ₹1.61/mlAglozyme Junior · 60 ml syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹96.42

Alpha Amylase + Pepsin Syrup 50/10 mg

1 pack, ₹0.60 per ml.

  1. ₹0.60/mlCadilyse · 200 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹119.00

Alpha Amylase + Pepsin Drops 31.25/10 mg

1 pack, ₹4.84 per ml.

  1. ₹4.84/mlDigeplex · 15 ml dropsPiramal Healthcare · MRP ₹72.59

Alpha Amylase + Pepsin Redimix 62.5/20 mg

1 pack, ₹0.82 per ml.

  1. ₹0.82/mlDigeplex · 200 ml redimixPiramal Healthcare · MRP ₹163.72

Alpha Amylase + Pepsin Capsule

1 pack, ₹7.92 per capsule.

  1. ₹7.92/capsuleOwnzyme · 10 capsuleWonder Theraputics · MRP ₹79.19

Alpha Amylase + Pepsin Tablet

1 pack, ₹8.90 per tablet.

  1. ₹8.90/tabletZayna · 10 tabletDesun Pharma · MRP ₹89.00

Alpha Amylase + Pepsin Dry Syrup 25/10 mg

1 pack, ₹4.74 per ml.

  1. ₹4.74/mlZymrich · 50 ml dry syrupLupin · MRP ₹237.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.