Medicines / Molecules / Alpha Amylase + Papain
Alpha Amylase + PapainEvery pack, by price.
35 packs of Alpha Amylase + Papain on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 15 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 35
- Brands
- 20
- Companies
- 15
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 35
Packs, lowest price per unit first
Alpha Amylase + Papain Drops 20/10 mg
8 packs, ₹3.11 to ₹8.93 per ml.
- ₹3.11/mlClomin EN (Abaris) · 15 ml dropsAbaris Healthcare · MRP ₹46.60
- ₹3.50/mlMerizyme-C · 15 ml dropsMercury Laboratories · MRP ₹52.46
- ₹4.94/mlZymosaf · 30 ml dropsSaf Fermion · MRP ₹148.13
- ₹5.71/mlBestozyme · 15 ml dropsBiological E · MRP ₹85.71
- ₹6.50/mlMerizyme · 15 ml dropsMercury Laboratories · MRP ₹97.50
- ₹7.93/mlCarmopeptin · 15 ml dropsMed Manor Organics · MRP ₹119.00
- ₹8.83/mlKinderzyme · 15 ml dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹132.45
- ₹8.93/mlDigipen · 15 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹134.00
Alpha Amylase + Papain Syrup 75/60 mg
7 packs, ₹0.49 to ₹0.93 per ml.
- ₹0.49/mlDiapepsin · 450 ml syrupUnion Drug · MRP ₹220.32
- ₹0.68/mlBestozyme · 250 ml syrupBiological E · MRP ₹169.31
- ₹0.68/mlBestozyme SF · 250 ml syrupBiological E · MRP ₹169.31
- ₹0.68/mlDiapepsin · 200 ml syrupUnion Drug · MRP ₹136.13
- ₹0.75/mlBestozyme · 200 ml syrupBiological E · MRP ₹149.25
- ₹0.75/mlBestozyme SF · 200 ml syrupBiological E · MRP ₹149.25
- ₹0.93/mlDiapepsin · 100 ml syrupUnion Drug · MRP ₹92.81
Alpha Amylase + Papain Syrup 100/50 mg
7 packs, ₹0.93 to ₹2.63 per ml.
- ₹0.93/mlZymosaf · 200 ml syrupSaf Fermion · MRP ₹186.56
- ₹1.10/mlKinderzyme · 200 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹219.82
- ₹1.58/mlCarmopeptin · 100 ml syrupMed Manor Organics · MRP ₹158.44
- ₹1.62/mlEuzyme Junior · 100 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹162.00
- ₹1.82/mlNeopeptine · 100 ml syrupRaptakos Brett & Co · MRP ₹182.00
- ₹2.30/mlNeopeptine D · 60 ml syrupRaptakos Brett & Co · MRP ₹138.00
- ₹2.63/mlDigipen Junior · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹157.50
Alpha Amylase + Papain Syrup 28.125/15 mg
2 packs, ₹1.01 to ₹1.69 per ml.
- ₹1.01/mlBestozyme · 100 ml syrupBiological E · MRP ₹101.48
- ₹1.69/mlBestozyme · 60 ml syrupBiological E · MRP ₹101.48
Alpha Amylase + Papain Drops
2 packs, ₹3.06 to ₹43.00 per ml.
- ₹3.06/mlOwnzyme · 15 ml dropsWonder Theraputics · MRP ₹45.83
- ₹43.00/unitColiprad · 1 dropsInvision Medi Sciences · MRP ₹43.00
Alpha Amylase + Papain Capsule 100/60 mg
1 pack, ₹4.36 per capsule.
- ₹4.36/capsuleBestozyme · 15 capsuleBiological E · MRP ₹65.33
Alpha Amylase + Papain Syrup 50/30 mg
1 pack, ₹0.48 per ml.
- ₹0.48/mlDigestomen · 200 ml syrupMenarini India · MRP ₹95.00
Alpha Amylase + Papain Granules 20/60 mg
1 pack, ₹0.44 per g.
- ₹0.44/gFizypep · 30 gm granulesMedley Pharmaceuticals · MRP ₹13.12
Alpha Amylase + Papain Sachet 20/60 mg
1 pack, ₹4.38 per g.
- ₹4.38/gFizypep · 2.5 gm sachetMedley Pharmaceuticals · MRP ₹13.13
Alpha Amylase + Papain Drops 20/20 mg
1 pack, ₹6.50 per ml.
- ₹6.50/mlMerizyme-Cp · 15 ml dropsMercury Laboratories · MRP ₹97.50
Alpha Amylase + Papain Capsule 100/100 mg
1 pack, ₹8.40 per capsule.
- ₹8.40/capsuleNeopeptine · 10 capsuleRaptakos Brett & Co · MRP ₹84.00
Alpha Amylase + Papain Suspension 100/50 mg
1 pack, ₹2.30 per ml.
- ₹2.30/mlNeopeptine · 60 ml suspensionRaptakos Brett & Co · MRP ₹138.00
Alpha Amylase + Papain Oral Liquid
1 pack, ₹2.63 per ml.
- ₹2.63/mlNeopeptine · 60 ml oral liquidRaptakos Brett & Co · MRP ₹158.00
Alpha Amylase + Papain Syrup 70/60 mg
1 pack, ₹0.56 per ml.
- ₹0.56/mlRepezyme · 200 ml syrupReps Pharmaceuticals · MRP ₹111.56
Companies marketing it
- Biological E8 packs
- Raptakos Brett & Co5 packs
- Union Drug3 packs
- Mercury Laboratories3 packs
- Med Manor Organics2 packs
- Alkem2 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Jagsonpal Pharmaceuticals2 packs
- Saf Fermion2 packs
- Abaris Healthcare1 pack
- Invision Medi Sciences1 pack
- Menarini India1 pack
- Signova Pharma1 pack
- Wonder Theraputics1 pack
- Reps Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.