Medicines / Molecules / Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + PhenoxyethanolEvery pack, by price.

21 packs of Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol on NPPA's price list for July 2026: 1 brand from 1 company, in 8 forms and strengths.

Packs
21
Brands
1
Companies
1
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 21

Packs, lowest price per unit first

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Soap

4 packs, ₹1.90 to ₹3.50 per g.

  1. ₹1.90/gSebamed · 100 gm soapUsv · MRP ₹190.00
  2. ₹2.30/gSebamed · 100 gm soapUsv · MRP ₹230.00
  3. ₹3.33/gSebamed · 150 gm soapUsv · MRP ₹500.00
  4. ₹3.50/gSebamed · 100 gm soapUsv · MRP ₹350.00

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Powder

4 packs, ₹3.03 to ₹3.73 per g.

  1. ₹3.03/gSebamed · 400 gm powderUsv · MRP ₹1,210
  2. ₹3.25/gSebamed · 200 gm powderUsv · MRP ₹649.00
  3. ₹3.51/gSebamed · 200 gm powderUsv · MRP ₹702.00
  4. ₹3.73/gSebamed · 100 gm powderUsv · MRP ₹373.00

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Balm

4 packs, ₹104.00 per g.

  1. ₹104.00/gSebamed · 4.8 gm balmUsv · MRP ₹520.00
  2. ₹104.00/gSebamed · 4.8 gm balmUsv · MRP ₹520.00
  3. ₹104.00/gSebamed · 4.8 gm balmUsv · MRP ₹520.00
  4. ₹104.00/gSebamed · 4.8 gm balmUsv · MRP ₹520.00

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Foam

3 packs, ₹2.73 to ₹8.00 per ml.

  1. ₹2.73/mlSebamed · 400 ml foamUsv · MRP ₹1,090
  2. ₹4.53/mlSebamed · 150 ml foamUsv · MRP ₹680.00
  3. ₹8.00/mlSebamed · 50 ml foamUsv · MRP ₹400.00

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Oil

3 packs, ₹4.00 to ₹5.40 per ml.

  1. ₹4.00/mlSebamed · 200 ml oilUsv · MRP ₹800.00
  2. ₹4.20/mlSebamed · 150 ml oilUsv · MRP ₹630.00
  3. ₹5.40/mlSebamed · 200 ml oilUsv · MRP ₹1,080

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Cleaner

1 pack, ₹4.67 per ml.

  1. ₹4.67/mlSebamed · 150 ml cleanerUsv · MRP ₹700.00

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Gel

1 pack, ₹11.00 per ml.

  1. ₹11.00/mlSebamed · 50 ml gelUsv · MRP ₹550.00

Alkyl Benzoate + Glyceryl Stearate + Cetearyl Alcohol + Squalane + Benzyl Alcohol + Phenoxyethanol Facewash

1 pack, ₹4.00 per ml.

  1. ₹4.00/mlSebamed · 200 ml facewashUsv · MRP ₹800.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.