Medicines / Molecules / Albendazole

AlbendazoleEvery pack, by price.

123 packs of Albendazole on NPPA's price list for July 2026: 77 brands from 61 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
123
Brands
77
Companies
61
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
95 of 123

Packs, lowest price per unit first

Albendazole Tablet 400 mg

65 packs, ₹0.28 to ₹3,998 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹7.21 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.28/tabletTroyzole · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹2.81
  2. ₹0.90/tabletWormorid · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹9.00
  3. ₹1.23/tabletZybend · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹12.30
  4. ₹3.90/tabletKealverm · 2 tabletNovartis India · MRP ₹7.80
  5. ₹3.94/tabletAlbi · 1 tabletConcept Biosciences · MRP ₹3.94
  6. ₹6.60/tabletHelmex · 1 tabletMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹6.60
  7. ₹7.20/tabletAlbera · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹72.00
  8. ₹7.41/tabletAlbol · 3 tabletEast West Pharma · MRP ₹22.23
  9. ₹7.50/tabletBendex · 1 tabletCipla · MRP ₹7.50
  10. ₹7.50/tabletEldoben · 1 tabletElder Projects · MRP ₹7.50
  11. ₹7.50/tabletX Worm · 1 tabletCipla · MRP ₹7.50
  12. ₹7.51/tabletAben · 1 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹7.51
The next 48 by price per tablet
  1. ₹7.51/tabletTiobend · 1 tabletCipla · MRP ₹7.51
  2. ₹7.52/tabletAbd 1 · 1 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹7.52
  3. ₹7.52/tabletAlbendazole · 1 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹7.52
  4. ₹7.57/tabletCidazole · 1 tabletJuggat Pharma · MRP ₹7.57
  5. ₹7.75/tabletAlone · 1 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹7.75
  6. ₹7.82/tabletAlzad · 1 tabletWockhardt · MRP ₹7.82
  7. ₹7.89/tabletAbide · 1 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹7.89
  8. ₹8.11/tabletAbz · 2 tabletIndoco Remedies · MRP ₹16.22
  9. ₹8.21/tabletRediout · 1 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹8.21
  10. ₹8.45/tabletAlbid · 1 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹8.45
  11. ₹8.50/tabletAbendol · 1 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹8.50
  12. ₹8.50/tabletMediminth · 1 tabletMedico Labs · MRP ₹8.50
  13. ₹8.53/tabletBelgyn · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹85.31
  14. ₹8.53/tabletExporm · 3 tabletRavian Pharmaceuticals · MRP ₹25.58
  15. ₹8.56/tabletZolbend · 1 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹8.56
  16. ₹8.60/tabletAbd 1 (Franklin) · 1 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹8.60
  17. ₹8.60/tabletLupibend · 1 tabletLupin · MRP ₹8.60
  18. ₹8.62/tabletMalz · 1 tabletMarsha Pharma · MRP ₹8.62
  19. ₹8.66/tabletOlworm · 1 tabletZydus Healthcare · MRP ₹8.66
  20. ₹8.66/tabletSioban · 1 tabletAlbert David · MRP ₹8.66
  21. ₹8.66/tabletZeebee · 1 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹8.66
  22. ₹8.67/tabletAnthel · 1 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹8.67
  23. ₹8.67/tabletBend (Skn) · 2 tabletS K N Organics · MRP ₹17.34
  24. ₹8.67/tabletZentel · 1 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹8.67
  25. ₹8.67/tabletZentel · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹86.70
  26. ₹8.67/tabletZybend · 1 tabletZydus Healthcare · MRP ₹8.67
  27. ₹8.68/tabletBen · 1 tabletBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹8.68
  28. ₹8.68/tabletSidose · 1 tabletEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹8.68
  29. ₹8.68/tabletWormfresh · 1 tabletSmart Laboratories · MRP ₹8.68
  30. ₹8.68/tabletXenith · 1 tabletMapra Laboratories · MRP ₹8.68
  31. ₹8.68/tabletZento · 1 tabletAristo Laboratories · MRP ₹8.68
  32. ₹8.73/tabletAlvela · 1 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹8.73
  33. ₹8.73/tabletAlvela · 3 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹26.19
  34. ₹8.74/tabletNoworm · 1 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹8.74
  35. ₹9.00/tabletWormfresh · 6 tabletSmart Laboratories · MRP ₹54.00
  36. ₹9.09/tabletAbz · 1 tabletIndoco Remedies · MRP ₹9.09
  37. ₹9.09/tabletAlbekem · 1 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹9.09
  38. ₹9.09/tabletAlbend(drakt Pharma) · 1 tabletDrakt Phrma · MRP ₹9.09
  39. ₹9.24/tabletWormoff · 1 tabletCaplet India · MRP ₹9.24
  40. ₹9.98/tabletWenkil · 10 tabletWens Pharma · MRP ₹99.81
  41. ₹11.52/tabletLupibend · 1 tabletLupin · MRP ₹11.52
  42. ₹15.00/tabletAben · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹150.00
  43. ₹15.00/tabletAlb · 1 tabletSyncom Formulations · MRP ₹15.00
  44. ₹16.10/tabletHelminex · 1 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹16.10
  45. ₹17.02/tabletExporm · 1 tabletRavian Pharmaceuticals · MRP ₹17.02
  46. ₹18.00/tabletAlbela · 1 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹18.00
  47. ₹18.00/tabletAlbenir · 1 tabletNirlife Healthcare · MRP ₹18.00
  48. ₹18.75/tabletWormfresh Plus · 1 tabletSmart Laboratories · MRP ₹18.75

Albendazole Suspension 200 mg

27 packs, ₹1.50 to ₹3.38 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.83 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.50/mlAlben · 10 ml suspensionAr-Ex Laboratories · MRP ₹15.00
  2. ₹1.54/mlWenkil · 10 ml suspensionWens Pharma · MRP ₹15.41
  3. ₹1.61/mlDispel · 10 ml suspensionIndchemie Health Specialities · MRP ₹16.10
  4. ₹1.68/mlHelmex (Mars Theraputics) · 10 ml suspensionMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹16.78
  5. ₹1.69/mlAldezole · 10 ml suspensionAlde Medi Impex · MRP ₹16.89
  6. ₹1.80/mlWormorid · 10 ml suspensionFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹18.00
  7. ₹1.90/mlAlone · 10 ml suspensionAcron Pharmaceuticals · MRP ₹19.00
  8. ₹1.90/mlAnthel · 10 ml suspensionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹19.03
  9. ₹1.91/mlAlbendazole · 10 ml suspensionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹19.11
  10. ₹1.91/mlAlvela · 10 ml suspensionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹19.11
  11. ₹1.91/mlAlzad · 10 ml suspensionWockhardt · MRP ₹19.11
  12. ₹1.91/mlBendex · 10 ml suspensionCipla · MRP ₹19.10
The other 15 by price per ml
  1. ₹1.91/mlCidazole · 10 ml suspensionJuggat Pharma · MRP ₹19.11
  2. ₹1.91/mlLupibend · 10 ml suspensionLupin · MRP ₹19.05
  3. ₹1.91/mlSioban · 10 ml suspensionAlbert David · MRP ₹19.10
  4. ₹1.91/mlXenith · 10 ml suspensionMapra Laboratories · MRP ₹19.10
  5. ₹1.91/mlZeebee · 10 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹19.11
  6. ₹1.91/mlZentel · 10 ml suspensionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹19.11
  7. ₹1.91/mlZybend · 10 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹19.11
  8. ₹1.92/mlBandy · 10 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹19.21
  9. ₹1.92/mlBend P · 10 ml suspensionS K N Organics · MRP ₹19.21
  10. ₹1.92/mlNoworm · 10 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹19.22
  11. ₹1.94/mlWormpel · 10 ml suspensionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹19.40
  12. ₹1.98/mlEldoben · 10 ml suspensionElder Projects · MRP ₹19.80
  13. ₹2.70/mlAltec (Zee Labs) · 10 ml suspensionZee Laboratories · MRP ₹27.00
  14. ₹2.70/mlZenben · 10 ml suspensionZen Labs India · MRP ₹27.00
  15. ₹3.38/mlWormfresh Plus · 10 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹33.75

Albendazole Syrup 200 mg

10 packs, ₹0.43 to ₹2.01 per ml.

  1. ₹0.43/mlWormin A · 30 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹13.00
  2. ₹0.75/mlBenplus · 10 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹7.50
  3. ₹1.70/mlEraworm · 10 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹17.00
  4. ₹1.75/mlAben · 10 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹17.50
  5. ₹1.88/mlAlbid · 10 ml syrupShine Pharmaceuticals · MRP ₹18.75
  6. ₹1.88/mlHelminex · 10 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹18.79
  7. ₹1.91/mlBen · 10 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹19.11
  8. ₹1.91/mlBeworm · 10 ml syrupSterkem · MRP ₹19.11
  9. ₹1.97/mlOrtel · 10 ml syrupOrison Pharmaceuticals · MRP ₹19.66
  10. ₹2.01/mlAbz · 10 ml syrupIndoco Remedies · MRP ₹20.05

Albendazole Suspension 400 mg

8 packs, ₹1.03 to ₹1.92 per ml.

  1. ₹1.03/mlZeebee · 10 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹10.25
  2. ₹1.73/mlWormoff · 10 ml suspensionCaplet India · MRP ₹17.31
  3. ₹1.88/mlAbendol · 10 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹18.75
  4. ₹1.88/mlAbiworm · 10 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹18.75
  5. ₹1.88/mlWormfresh · 10 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹18.75
  6. ₹1.91/mlExporm · 10 ml suspensionRavian Pharmaceuticals · MRP ₹19.10
  7. ₹1.91/mlSidose · 10 ml suspensionEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹19.11
  8. ₹1.92/mlOlworm · 10 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹19.21

Albendazole Tablet

3 packs, ₹5.50 to ₹8.66 per tablet.

  1. ₹5.50/tabletAvz (Hetero) · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹55.00 · price-controlled
  2. ₹8.52/tabletBendazone · 1 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹8.52 · price-controlled
  3. ₹8.66/tabletAlbayes · 1 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹8.66 · price-controlled

Albendazole Suspension

3 packs, ₹1.85 to ₹1.91 per ml.

  1. ₹1.85/mlAL Z · 10 ml suspensionNational C & Pharma · MRP ₹18.52
  2. ₹1.91/mlAlbekem · 10 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹19.11
  3. ₹1.91/mlZento · 10 ml suspensionAristo Laboratories · MRP ₹19.10

Albendazole Syrup 400 mg

2 packs, ₹1.91 to ₹2.00 per ml.

  1. ₹1.91/mlZolbend · 10 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹19.11
  2. ₹2.00/mlAbide · 10 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹20.00

Albendazole Drops 400 mg

1 pack, ₹2.20 per ml.

  1. ₹2.20/mlAbide · 10 ml dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹22.00

Albendazole Oral Suspension 200 mg

1 pack, ₹1.83 per ml.

  1. ₹1.83/mlAbn (Knoll) · 10 ml oral suspensionKnoll Healthcare · MRP ₹18.28

Albendazole Tablet 200 mg

1 pack, ₹8.52 per tablet.

  1. ₹8.52/tabletBeworm · 1 tabletSterkem · MRP ₹8.52

Albendazole Gel

1 pack, ₹13.79 per g.

  1. ₹13.79/gDispel · 50 gm gelIndchemie Health Specialities · MRP ₹689.62

Albendazole Injection 600 mg

1 pack, ₹1,908 per injection.

  1. ₹1,908/injectionGufibend · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹1,908

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Oral Liquid 200 mg/ 5 ml · ceiling 1.83 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Chewable Tablet 400 mg · ceiling 8.32 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 7.21 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.