Medicines / Molecules / Adapalene
AdapaleneEvery pack, by price.
14 packs of Adapalene on NPPA's price list for July 2026: 12 brands from 10 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 14
- Brands
- 12
- Companies
- 10
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 14
Packs, lowest price per unit first
Adapalene Gel 0.1 %
9 packs, ₹4.99 to ₹30.94 per g.
- ₹4.99/gAlene · 15 gm gelCadila Pharmaceuticals · MRP ₹74.91
- ₹5.79/gDeriva · 15 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹86.81
- ₹9.67/gAdapen · 15 gm gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹10.31/gAdlene · 15 gm gelTalent India · MRP ₹154.69
- ₹13.64/gAdiff Aqs · 15 gm gelIpca Laboratories · MRP ₹204.56
- ₹16.40/gSporolene · 20 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹328.00
- ₹23.10/gAdaferin · 15 gm gelGalderma India · MRP ₹346.50
- ₹25.81/gDeriva MS · 15 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹387.19
- ₹30.94/gDaplin · 10 gm gelOrganic Laboratories · MRP ₹309.38
Adapalene Gel 1 %
1 pack, ₹9.51 per g.
- ₹9.51/gAdapnil · 15 gm gelEast West Pharma · MRP ₹142.71
Adapalene Cream 0.1 %
1 pack, ₹18.28 per g.
- ₹18.28/gApgel · 10 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹182.82
Adapalene Ointment 0.1 %
1 pack, ₹10.20 per g.
- ₹10.20/gDaplin · 15 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹153.00
Adapalene Soap 0.1 %
1 pack, ₹2.25 per g.
- ₹2.25/gDaplin · 75 gm soapOrganic Laboratories · MRP ₹169.10
Adapalene Gel
1 pack, ₹21.10 per g.
- ₹21.10/gSporolene AB · 20 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹422.00
Companies marketing it
- Organic Laboratories3 packs
- Glenmark Pharmaceuticals2 packs
- Canixa Life Sciences2 packs
- Galderma India1 pack
- Intas1 pack
- East West Pharma1 pack
- Ipca Laboratories1 pack
- Talent India1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Hegde & Hegde1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.