Medicines / Molecules / Adapalene + Clindamycin

Adapalene + ClindamycinEvery pack, by price.

50 packs of Adapalene + Clindamycin on NPPA's price list for July 2026: 47 brands from 43 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
50
Brands
47
Companies
43
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 50

Packs, lowest price per unit first

Adapalene + Clindamycin Gel 0.1/1 %

35 packs, ₹0.01 to ₹28.23 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.01/gClindot A · 20 gm gelBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹0.13
  2. ₹3.40/gForacne Plus · 15 gm gelCipla · MRP ₹51.00
  3. ₹7.60/gApalene C · 15 gm gelElder Projects · MRP ₹114.00
  4. ₹8.44/gAdapic C · 20 gm gelAtopic Laboratories · MRP ₹168.75
  5. ₹9.33/gClindakem-A · 20 gm gelAlkem Laboratories · MRP ₹186.56
  6. ₹9.39/gClincin A · 15 gm gelIndi Pharma · MRP ₹140.91
  7. ₹9.81/gClinvan AD · 15 gm gelAvancer Lab · MRP ₹147.19
  8. ₹10.31/gClindafin A · 20 gm gelHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹206.25
  9. ₹10.50/gAditop C · 15 gm gelDermo Care Laboratories · MRP ₹157.50
  10. ₹10.93/gNayzit · 15 gm gelAlniche Life Sciences · MRP ₹164.00
  11. ₹10.98/gClinmiface A · 20 gm gelPrism Lifescience · MRP ₹219.63
  12. ₹11.13/gAdamycin · 15 gm gelAnhox Healthcare · MRP ₹167.00
The other 23 by price per g
  1. ₹11.28/gCligel A · 15 gm gelEast West Pharma · MRP ₹169.13
  2. ₹11.44/gKlinfacea · 15 gm gelKivi Labs · MRP ₹171.56
  3. ₹13.17/gNilac A · 20 gm gelMicro Labs · MRP ₹263.40
  4. ₹13.27/gCliface A · 15 gm gelTalent India · MRP ₹199.00
  5. ₹13.75/gClin AD · 15 gm gelUnimarck Healthcare · MRP ₹206.25
  6. ₹14.56/gClinred A · 15 gm gelEncore Healthcare · MRP ₹218.44
  7. ₹15.31/gAcnesol A · 15 gm gelSystopic Laboratories · MRP ₹229.65
  8. ₹15.44/gBelclin A · 15 gm gelBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹231.56
  9. ₹16.33/gLacne · 15 gm gelLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹245.00
  10. ₹16.43/gClinmiface A · 15 gm gelPrism Lifescience · MRP ₹246.47
  11. ₹16.81/gWegamycin A · 15 gm gelRonyd Health Care · MRP ₹252.19
  12. ₹17.13/gFemcinol Adp · 15 gm gelDabur India · MRP ₹257.00
  13. ₹17.16/gMelacare Acne · 15 gm gelAjanta Pharma · MRP ₹257.34
  14. ₹17.47/gAcnicin · 15 gm gelAlembic · MRP ₹262.08
  15. ₹19.53/gClinmiskin A · 20 gm gelTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹390.60
  16. ₹19.53/gClinmiskin AD · 20 gm gelTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹390.60
  17. ₹19.94/gOraface A · 15 gm gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹299.06
  18. ₹21.81/gAcnovate · 15 gm gelApex Laboratories · MRP ₹327.19
  19. ₹22.50/gAdaple C · 15 gm gelWallace Pharmaceuticals · MRP ₹337.50
  20. ₹23.06/gCleargel AP · 15 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹345.93
  21. ₹23.88/gDeriva Cms · 20 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹477.50
  22. ₹25.27/gDeriva Cms · 15 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹379.00
  23. ₹28.23/gAcnetor AD · 15 gm gelTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹423.42

Adapalene + Clindamycin Gel

7 packs, ₹7.38 to ₹22.27 per g.

  1. ₹7.38/gTocan A · 15 gm gelOlcare · MRP ₹110.63
  2. ₹9.27/gClearwin Plus · 15 gm gelZee Laboratories · MRP ₹139.00
  3. ₹10.30/gClinadd AP · 15 gm gelDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹154.50
  4. ₹15.00/gAcnerus A · 20 gm gelCyrus Remedies · MRP ₹300.00
  5. ₹16.67/gClearzit A · 15 gm gelGrace Derma Healthcare · MRP ₹250.00
  6. ₹19.06/gFlamees AD · 15 gm gelGenees Pharmaceuticals · MRP ₹285.94
  7. ₹22.27/gClindac Trio · 20 gm gelAlkem Laboratories · MRP ₹445.31

Adapalene + Clindamycin Cream 0.1/1 %

3 packs, ₹7.47 to ₹16.50 per g.

  1. ₹7.47/gAlight Plus · 15 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹112.00
  2. ₹13.44/gNioclean AD · 15 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹201.56
  3. ₹16.50/gClinxa A · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹330.00

Adapalene + Clindamycin Nanogel 0.1/1 %

1 pack, ₹25.37 per g.

  1. ₹25.37/gAdalene · 15 gm nanogelZydus Healthcare · MRP ₹380.53

Adapalene + Clindamycin Emulgel 0.1/1 %

1 pack, ₹20.44 per g.

  1. ₹20.44/gAknegate Cms · 15 gm emulgelInex Medicaments · MRP ₹306.56

Adapalene + Clindamycin Gel 1/10 mg

1 pack, ₹24.06 per g.

  1. ₹24.06/gClindac AP · 15 gm gelAlkem Laboratories · MRP ₹360.90

Adapalene + Clindamycin Cream 1/10 mg

1 pack, ₹19.84 per g.

  1. ₹19.84/gFaceclin AT · 20 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹396.80

Adapalene + Clindamycin Liquid

1 pack, ₹11.26 per ml.

  1. ₹11.26/mlLacne · 50 ml liquidLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹563.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.