Medicines / Molecules / Adapalene + Benzoyl Peroxide
Adapalene + Benzoyl PeroxideEvery pack, by price.
25 packs of Adapalene + Benzoyl Peroxide on NPPA's price list for July 2026: 22 brands from 20 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 25
- Brands
- 22
- Companies
- 20
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 0 of 25
Packs, lowest price per unit first
Adapalene + Benzoyl Peroxide Gel 0.1/2.5 %
19 packs, ₹18.55 to ₹32.63 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹18.55/gBezelene · 15 gm gelBios Lab · MRP ₹278.20
- ₹18.69/gBenz Adp · 15 gm gelDabur India · MRP ₹280.31
- ₹19.42/gPernex Plus · 15 gm gelOaknet Healthcare · MRP ₹291.36
- ₹19.47/gLacne Bpo · 15 gm gelLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹292.00
- ₹20.05/gZinderm Bpo · 15 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹300.75
- ₹20.96/gFacebenz A · 15 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹314.45
- ₹23.93/gAclair · 15 gm gelRegaliz Medicare · MRP ₹359.00
- ₹23.98/gAB Next · 20 gm gelLupin · MRP ₹479.65
- ₹24.56/gAdapero · 15 gm gelLinux Laboratories · MRP ₹368.40
- ₹26.00/gNexret AB · 15 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹390.00
- ₹28.05/gDeriva Bpo · 20 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹561.00
- ₹28.13/gMinoz Bpo · 15 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹421.88
The other 7 by price per g
- ₹28.21/gAcnovate Trio · 15 gm gelApex Laboratories · MRP ₹423.19
- ₹29.00/gOraface Bpo · 15 gm gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹435.00
- ₹29.13/gDeriva Bpo · 15 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹437.00
- ₹29.25/gAdabor · 15 gm gelHetero Healthcare · MRP ₹438.75
- ₹31.08/gEpiduo · 30 gm gelGalderma India · MRP ₹932.50
- ₹32.13/gPeroduo · 15 gm gelAjanta Pharma · MRP ₹481.88
- ₹32.63/gPersol Plus · 15 gm gelWallace Pharmaceuticals · MRP ₹489.38
Adapalene + Benzoyl Peroxide Gel 0.3/2.5 %
3 packs, ₹32.34 to ₹61.55 per g.
- ₹32.34/gDeriva Bpo Forte · 20 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹646.87
- ₹56.10/gDeriva Bpo Forte · 10 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹561.00
- ₹61.55/gEpiduo · 30 gm gelGalderma India · MRP ₹1,846
Adapalene + Benzoyl Peroxide Emulgel 0.1/2.5 %
1 pack, ₹19.97 per g.
- ₹19.97/gAknegate Bpo · 20 gm emulgelInex Medicaments · MRP ₹399.38
Adapalene + Benzoyl Peroxide Cream 0.1/2.5 %
1 pack, ₹24.38 per g.
- ₹24.38/gBenzadaf · 15 gm creamRonyd Health Care · MRP ₹365.63
Adapalene + Benzoyl Peroxide Gel 1/2.5 %
1 pack, ₹13.00 per g.
- ₹13.00/gParolene · 20 gm gelPhoenix Lifesciences · MRP ₹260.00
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals4 packs
- Galderma India2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Lupin1 pack
- Regaliz Medicare1 pack
- Apex Laboratories1 pack
- Hetero1 pack
- Linux Laboratories1 pack
- Inex Medicaments1 pack
- Ronyd Health Care1 pack
- Dabur India1 pack
- Bios Lab1 pack
- Zydus1 pack
- La Pristine Bioceuticals1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Geno Pharmaceuticals1 pack
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Eris1 pack
- Ajanta Pharma1 pack
- Wallace Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.