Medicines / Molecules / Aciclovir

AciclovirEvery pack, by price.

102 packs of Aciclovir on NPPA's price list for July 2026: 45 brands from 40 companies, in 20 forms and strengths.

Packs
102
Brands
45
Companies
40
Forms and strengths
20
Price-controlled packs
64 of 102

Packs, lowest price per unit first

Aciclovir Tablet 400 mg

19 packs, ₹1.25 to ₹15.57 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹13.99 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.25/tabletNorbita · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹12.50
  2. ₹9.00/tabletZenclovir · 5 tabletZen Labs India · MRP ₹45.00
  3. ₹11.00/tabletAciv · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹110.00
  4. ₹11.29/tabletAcloveer · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹112.88
  5. ₹11.50/tabletHerpifine · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹115.00
  6. ₹12.75/tabletZoviclovir · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹127.50
  7. ₹13.64/tabletZovir · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹136.42
  8. ₹14.00/tabletPsyvir · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹140.00
  9. ₹14.33/tabletTrikase · 10 tabletEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹143.33
  10. ₹14.34/tabletZovistar · 10 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹143.44
  11. ₹14.50/tabletEncovir · 10 tabletEncore Healthcare · MRP ₹145.00
  12. ₹14.50/tabletZoster · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹145.00
The other 7 by price per tablet
  1. ₹14.53/tabletTriclovir · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹145.31
  2. ₹14.58/tabletAcylin · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹145.83
  3. ₹14.58/tabletHerpikind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹145.81
  4. ₹14.58/tabletZovirax · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹145.81
  5. ₹14.59/tabletHerperax · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹145.90
  6. ₹14.68/tabletAcicet · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹146.76
  7. ₹15.57/tabletAcilowir · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹155.68

Aciclovir Tablet 800 mg

18 packs, ₹7.50 to ₹40.23 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹38.57 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹7.50/tabletZenclovir · 10 tabletZen Labs India · MRP ₹75.00
  2. ₹7.63/tabletAcipox · 5 tabletUniventis Medicare · MRP ₹38.13
  3. ₹8.13/tabletAcloveer · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹81.25
  4. ₹8.35/tabletAcilowir · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹83.54
  5. ₹22.50/tabletZovistar · 10 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹225.00
  6. ₹23.51/tabletZoster · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹235.10
  7. ₹25.30/tabletZovir · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹253.00
  8. ₹25.31/tabletTriclovir · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹253.13
  9. ₹26.32/tabletAcylin · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹263.20
  10. ₹28.10/tabletZoviclovir · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹281.00
  11. ₹30.25/tabletAcicet · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹302.46
  12. ₹32.90/tabletHerperax · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹329.00
The other 6 by price per tablet
  1. ₹36.14/tabletHerpin · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹361.38
  2. ₹38.90/tabletHerpikind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹388.95
  3. ₹39.54/tabletTrikase · 10 tabletEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹395.43
  4. ₹40.00/tabletEncovir · 10 tabletEncore Healthcare · MRP ₹400.00
  5. ₹40.23/tabletHerpex · 5 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹201.15
  6. ₹40.23/tabletZovirax · 5 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹201.16

Aciclovir Tablet 200 mg

10 packs, ₹2.19 to ₹8.13 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹7.79 per tablet.

  1. ₹2.19/tabletHerpifine · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹21.93
  2. ₹5.40/tabletOptiviral · 10 tabletEntod Pharmaceuticals · MRP ₹54.00
  3. ₹7.60/tabletHerperax · 5 tabletMicro Labs · MRP ₹38.02
  4. ₹7.90/tabletZovistar · 10 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹79.00
  5. ₹7.99/tabletHerpex · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹79.90
  6. ₹7.99/tabletTrikase · 10 tabletEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹79.91
  7. ₹8.00/tabletEncovir · 10 tabletEncore Healthcare · MRP ₹80.00
  8. ₹8.11/tabletHerpikind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹81.06
  9. ₹8.13/tabletZoviclovir · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹81.26
  10. ₹8.13/tabletZovirax · 5 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹40.63

Aciclovir Injection 500 mg

7 packs, ₹25.62 to ₹564.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹541.13 per ml.

  1. ₹25.62/mlNiclovir · 20 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹512.45
  2. ₹48.23/mlAxovir · 10 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹482.31
  3. ₹56.45/mlAcivir · 10 ml injectionCipla · MRP ₹564.52
  4. ₹112.88/mlVir · 5 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹564.42
  5. ₹449.11/injectionVircilon · 1 injectionCelon Labs · MRP ₹449.11
  6. ₹563.00/mlNeoclovir · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹563.00
  7. ₹564.00/injectionHerzovir · 1 injectionChandra Bhagat Pharma · MRP ₹564.00

Aciclovir Cream 5 %

7 packs, ₹4.44 to ₹22.35 per g.

  1. ₹4.44/gZovir · 15 gm creamEast West Pharma · MRP ₹66.65
  2. ₹9.80/gZoster · 5 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹49.00
  3. ₹11.70/gAcylin · 5 gm creamLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹58.50
  4. ₹12.25/gOcuvir · 5 gm creamFDC · MRP ₹61.27
  5. ₹12.35/gOcuvir · 10 gm creamFDC · MRP ₹123.47
  6. ₹18.27/gAcivir · 10 gm creamCipla · MRP ₹182.68
  7. ₹22.35/gHerpex · 5 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹111.75

Aciclovir Injection 250 mg

7 packs, ₹36.11 to ₹465.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹436.64 per ml.

  1. ₹36.11/mlZovirax FD · 10 ml injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹361.09
  2. ₹91.07/mlVir · 5 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹455.33
  3. ₹293.23/injectionAxovir · 1 injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹293.23
  4. ₹356.17/injectionVircilon · 1 injectionCelon Labs · MRP ₹356.17
  5. ₹373.40/injectionUnivir · 1 injectionUnited Biotech · MRP ₹373.40
  6. ₹455.00/mlNeoclovir · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹455.00
  7. ₹465.00/injectionHerzovir · 1 injectionChandra Bhagat Pharma · MRP ₹465.00

Aciclovir Eye Ointment 3 %

6 packs, ₹11.25 to ₹12.54 per g.

  1. ₹11.25/gOpthovir · 5 gm eye ointmentSunways (India) · MRP ₹56.25
  2. ₹12.00/gVirapt · 5 gm eye ointmentChethana Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
  3. ₹12.19/gVira · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹60.94
  4. ₹12.22/gAcivir · 5 gm eye ointmentCipla · MRP ₹61.08
  5. ₹12.38/gOptiviral · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹61.88
  6. ₹12.54/gOcuvir · 5 gm eye ointmentFDC · MRP ₹62.72

Aciclovir Tablet DT 400 mg

5 packs, ₹14.00 to ₹15.30 per tablet.

  1. ₹14.00/tabletLogivir · 5 tablet dtCanixa Life Sciences · MRP ₹70.00
  2. ₹14.50/tabletHerpiford · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹145.00
  3. ₹14.59/tabletOcuvir · 5 tablet dtFDC · MRP ₹72.96
  4. ₹14.69/tabletAcivir · 10 tablet dtCipla · MRP ₹146.89
  5. ₹15.30/tabletAcivir · 5 tablet dtCipla · MRP ₹76.49

Aciclovir Tablet DT 800 mg

4 packs, ₹40.00 to ₹42.18 per tablet.

  1. ₹40.00/tabletLogivir · 5 tablet dtCanixa Life Sciences · MRP ₹200.00
  2. ₹40.49/tabletOcuvir · 5 tablet dtFDC · MRP ₹202.46
  3. ₹40.50/tabletAcivir · 10 tablet dtCipla · MRP ₹404.96
  4. ₹42.18/tabletAcivir · 5 tablet dtCipla · MRP ₹210.89

Aciclovir Ointment 5 %

4 packs, ₹11.87 to ₹23.80 per g.

  1. ₹11.87/gHerperax · 15 gm ointmentMicro Labs · MRP ₹178.10
  2. ₹12.19/gHerperax · 5 gm ointmentMicro Labs · MRP ₹60.94
  3. ₹13.97/gHerpikind · 10 gm ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹139.68
  4. ₹23.80/gClovir · 5 gm ointmentOptho Remedies · MRP ₹119.00

Aciclovir Suspension 400 mg

3 packs, ₹1.45 to ₹4.24 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.39 per ml.

  1. ₹1.45/mlZovirax · 100 ml suspensionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹145.15
  2. ₹2.26/mlOcuvir · 60 ml suspensionFDC · MRP ₹135.80
  3. ₹4.24/mlOcuvir Susp · 50 ml suspensionFDC · MRP ₹212.00

Aciclovir Tablet DT 200 mg

2 packs, ₹7.99 to ₹8.13 per tablet.

  1. ₹7.99/tabletOcuvir · 10 tablet dtFDC · MRP ₹79.90
  2. ₹8.13/tabletAcivir · 10 tablet dtCipla · MRP ₹81.26

Aciclovir Infusion 250 mg

2 packs, ₹45.55 to ₹51.30 per ml.

  1. ₹45.55/mlAcivir · 10 ml infusionCipla · MRP ₹455.50
  2. ₹51.30/mlZovirax · 10 ml infusionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹513.00

Aciclovir Tablet SR 1200 mg

2 packs, ₹67.00 to ₹80.16 per tablet.

  1. ₹67.00/tabletLogivir · 3 tablet srCanixa Life Sciences · MRP ₹201.00
  2. ₹80.16/tabletOcuvir · 3 tablet srFDC · MRP ₹240.48

Aciclovir Cream

1 pack, ₹14.30 per g.

  1. ₹14.30/gAciclorex · 5 gm creamElder Projects · MRP ₹71.50

Aciclovir Oral Suspension 400 mg

1 pack, ₹1.43 per ml.

  1. ₹1.43/mlAcivir · 100 ml oral suspensionCipla · MRP ₹142.92

Aciclovir Vial

1 pack, ₹477.53 per vial.

  1. ₹477.53/vialCadvir · 1 vialCadila Pharmaceuticals · MRP ₹477.53

Aciclovir Opticops 3 %

1 pack, ₹1.11 per unit.

  1. ₹1.11/unitOcuvir Opt · 30 opticopsFDC · MRP ₹33.20

Aciclovir Gel Eye Drops

1 pack, ₹25.00 per g.

  1. ₹25.00/gVirapt g · 5 gm gel eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹125.00

Aciclovir Tablet

1 pack, ₹14.44 per tablet.

  1. ₹14.44/tabletViroguard · 10 tabletBerry & Herbs Pharma · MRP ₹144.38

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Tablet 200 mg · ceiling 7.79 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Injection 250 mg · ceiling 436.64 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Ointment 3 % · ceiling 11.95 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Oral Liquid 400 mg/ 5 ml · ceiling 1.39 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 13.99 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Powder For Injection 500 mg · ceiling 541.13 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
  7. 25 Mar 2026Tablet 800 mg · ceiling 38.57 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.