Medicines / Molecules / Acetylcysteine

AcetylcysteineEvery pack, by price.

88 packs of Acetylcysteine on NPPA's price list for July 2026: 65 brands from 55 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
88
Brands
65
Companies
55
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
4 of 88

Packs, lowest price per unit first

Acetylcysteine Tablet 600 mg

51 packs, ₹5.58 to ₹40.68 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹5.58/tabletXpertyl · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹55.76
  2. ₹5.70/tabletOutrite · 10 tabletCurosis Healthcare · MRP ₹57.00
  3. ₹10.35/tabletMuciheal Eff · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹103.50
  4. ₹13.13/tabletMuciace · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
  5. ₹13.50/tabletOvanac · 10 tabletNexgen RX Life Sciences · MRP ₹135.00
  6. ₹15.22/tabletYesnac · 10 tabletWalnut Life Sciences · MRP ₹152.16
  7. ₹17.80/tabletOvanac Plus · 10 tabletNexgen RX Life Sciences · MRP ₹178.00
  8. ₹18.90/tabletFluimucil · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹189.00
  9. ₹19.83/tabletEffenac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹198.28
  10. ₹20.85/tabletDiltoris · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹208.50
  11. ₹20.91/tabletVnac Evt · 10 tabletMova Pharmaceuticals · MRP ₹209.12
  12. ₹21.50/tabletDiltoris · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹214.97
The other 39 by price per tablet
  1. ₹21.66/tabletMucomix · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹216.61
  2. ₹22.10/tabletNacfil · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹221.00
  3. ₹22.30/tabletMethonac · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹223.00
  4. ₹22.32/tabletMucitab · 4 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹89.28
  5. ₹22.54/tabletCovenac · 10 tabletFemura Pharmaceuticals · MRP ₹225.41
  6. ₹23.10/tabletNacyres · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹231.00
  7. ₹23.40/tabletMuciheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹234.00
  8. ₹23.48/tabletMucovid · 10 tabletAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹234.82
  9. ₹24.00/tabletNacfil ET · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹240.00
  10. ₹24.00/tabletSomanac · 10 tabletSomatico Pharmacal · MRP ₹240.00
  11. ₹24.40/tabletVentirex Evt · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹244.00
  12. ₹24.65/tabletRenosave P · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹246.47
  13. ₹24.68/tabletEffelyte · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹246.78
  14. ₹24.91/tabletMucomelt · 10 tabletVenus Remedies · MRP ₹249.10
  15. ₹25.00/tabletMucoend · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹250.00
  16. ₹25.70/tabletMucare · 10 tabletVHB Life Sciences · MRP ₹257.00
  17. ₹25.70/tabletMucaryl · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹257.00
  18. ₹25.87/tabletMucomix · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹258.74
  19. ₹26.00/tabletMucimega · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹260.00
  20. ₹26.10/tabletCoenac · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹261.00
  21. ₹27.19/tabletMethonac Evt · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹271.85
  22. ₹27.38/tabletQuicnac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹273.75
  23. ₹27.70/tabletJucinac · 10 tabletAlonsoa Life Sciences · MRP ₹277.00
  24. ₹27.94/tabletMucobang · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹279.38
  25. ₹28.20/tabletMucyst · 10 tabletNeon Laboratories · MRP ₹282.00
  26. ₹28.36/tabletFlemonac · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹283.59
  27. ₹28.75/tabletFluimucil Eff · 6 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹172.50
  28. ₹29.06/tabletMucotil · 10 tabletTablets India · MRP ₹290.62
  29. ₹29.53/tabletPulmucus · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹295.30
  30. ₹29.71/tabletNacel · 10 tabletCelon Labs · MRP ₹297.12
  31. ₹29.86/tabletMucovisc · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹298.55
  32. ₹30.75/tabletEfetil · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹307.50
  33. ₹31.00/tabletAcynac · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹310.00
  34. ₹31.51/tabletViscojoy · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹315.10
  35. ₹33.00/tabletMucinac C · 15 tabletCipla · MRP ₹495.00
  36. ₹34.94/tabletChrominac A · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹349.38
  37. ₹36.62/tabletMucinac · 10 tabletCipla · MRP ₹366.19
  38. ₹39.02/tabletMucotab · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹390.23
  39. ₹40.68/tabletMucotab · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹406.77

Acetylcysteine Injection 400 mg

10 packs, ₹10.71 to ₹25.80 per ml.

  1. ₹10.71/mlNacel · 2 ml injectionCelon Labs · MRP ₹21.41
  2. ₹22.03/mlMucosys · 2 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹44.06
  3. ₹23.56/mlCoenac · 2 ml injectionKoye Pharmaceuticals · MRP ₹47.11
  4. ₹25.18/mlMucyst · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹50.35
  5. ₹25.24/mlMucomix · 2 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹50.48
  6. ₹25.25/mlMucomelt · 2 ml injectionVenus Remedies · MRP ₹50.50
  7. ₹25.25/mlVarcystine · 2 ml injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹50.50
  8. ₹25.37/mlMucotroy · 2 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹50.74
  9. ₹25.42/mlMucinac · 2 ml injectionCipla · MRP ₹50.83
  10. ₹25.80/mlAtycy · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹51.60

Acetylcysteine Injection 1000 mg

7 packs, ₹22.13 to ₹25.24 per ml.

  1. ₹22.13/mlAtycy · 5 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹110.67
  2. ₹22.13/mlMucosys · 5 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹110.63
  3. ₹24.81/mlMucomelt · 5 ml injectionVenus Remedies · MRP ₹124.06
  4. ₹25.22/mlMucotroy · 5 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹126.09
  5. ₹25.22/mlNacel · 5 ml injectionCelon Labs · MRP ₹126.09
  6. ₹25.24/mlMucomix · 5 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹126.19
  7. ₹25.24/mlMucyst · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹126.18

Acetylcysteine Tablet

6 packs, ₹19.60 to ₹34.00 per tablet.

  1. ₹19.60/tabletMuciget · 10 tabletFidus Healthcare · MRP ₹196.00
  2. ₹21.35/tabletStylecystin EF · 10 tabletSteris Healthcare · MRP ₹213.48
  3. ₹25.72/tabletTruecofet · 10 tabletValue Formulations · MRP ₹257.15
  4. ₹26.02/tabletAtycy · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹260.15
  5. ₹32.63/tabletNacomed · 10 tabletJupiter Biolabs · MRP ₹326.25
  6. ₹34.00/tabletOvanac Mgr · 10 tabletNexgen RX Life Sciences · MRP ₹340.00

Acetylcysteine Injection 200 mg

4 packs, ₹9.80 to ₹25.25 per ml. Price-controlled: ceiling ₹22.34 per ml.

  1. ₹9.80/mlMucyst · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹49.00
  2. ₹23.06/mlNacyres · 5 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹115.31
  3. ₹25.23/mlMucomix · 1 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹25.23
  4. ₹25.25/mlMucinac · 5 ml injectionCipla · MRP ₹126.26

Acetylcysteine Tablet 200 mg

3 packs, ₹5.78 to ₹24.28 per tablet.

  1. ₹5.78/tabletFluimucil (Elder) · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹57.75
  2. ₹16.53/tabletMucinac · 10 tabletCipla · MRP ₹165.34
  3. ₹24.28/tabletAcytine · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹242.81

Acetylcysteine Capsule 600 mg

2 packs, ₹9.10 to ₹19.90 per capsule.

  1. ₹9.10/capsuleMucotab Plus · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹91.00
  2. ₹19.90/capsuleNactab · 10 capsuleObsurge Biotech · MRP ₹199.00

Acetylcysteine Syrup 600 mg

1 pack, ₹6.06 per ml.

  1. ₹6.06/mlEndoview · 15 ml syrupDelvin Formulations · MRP ₹90.90

Acetylcysteine Tablet ER 600 mg

1 pack, ₹34.46 per tablet.

  1. ₹34.46/tabletLumenac · 10 tablet erLupin · MRP ₹344.55

Acetylcysteine Oral Solution 100 mg

1 pack, ₹1.33 per ml.

  1. ₹1.33/mlMucinac · 100 ml oral solutionCipla · MRP ₹133.47

Acetylcysteine Tablet 400 mg

1 pack, ₹7.90 per tablet.

  1. ₹7.90/tabletMucofab · 10 tabletSpectra Therapeutics · MRP ₹79.00

Acetylcysteine Tablet 50 mg

1 pack, ₹5.80 per tablet.

  1. ₹5.80/tabletPronac · 10 tabletAstrum Healthcare · MRP ₹58.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 200 mg · ceiling 24.21 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.